• 23 פברואר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מקום לדאגה: ירידה במספר המשרות הפנויות בדרום

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה היום נתונים על היקף המשרות הפנויות ברבעון השלישי של השנה. אילו מקצועות הכי נפגעו מהירידה לביקושים?

ירידה בביקוש לעובדים בדרום (צילום המחשה: pegasos2008 / CC BY-SA 2.0)

ירידה ניכרת בביקוש לעובדים במחוז הדרום ברבעון השלישי של 2019 - כך עולה מנתונים שמפרסמת היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. היקף המשרות הפנויות עומד בדרום על 3.6%, ירידה ניכרת בהשוואה לתקופה דומה בשנה שעברה, אז היקף המשרות הפנויות עמד על 4.3%. 

הירידות החדות בביקוש לעובדים הן בתחומי הבניה (13%), בעובדי מכירות (7%), במאבטחים (4%), במלצרים (6%). המקצועות המבוקשים הם עובדים סעודיים (להם הביקוש גדל ב-4%) ואנשי תוכנה -  24%. הירידה בהיקף המשרות הפנויות היא כלל ארצית, מוגרשת פחות בתל אביב ובמרכז ויותר בדרום בפרט ובפריפריה בכלל.

''אה מרגיש את זה בעבודה'', אומר לנו ספי (שמו המלא שמור במערכת), בן 47, עצמאי מבאר שבע בתחום השיפוצים. ''פעם לא הייתי נושם מהעומס בעבודה, היום אנשים רוצים שתעשה להם עבודה כמעט בחינם או בגרושים. העבודה בבאר שבע ירדה, למרות שיש פה בניה. זה לא רק אני: חברים שלי, עם חנויות, עוברים ימים שלא מוכרים אפילו בשקל אחד. לאנשים אין כסף. פעם עבד איתי מישהו, היום אני עובד לבד. אין לי אפשרות להתחייב לקחת עובד. גם אם לא הכנסתי שקל - רואה החשבון רוצה כסף, ביטוח לאומי רוצה כסף, מס הכנסה רוצה מקדמות. איפה דלק, ארנונה, קנסות חניה? אין לי הסבר מה קרה פתאום, אבל כולם מרגישים את זה''.

רק לאחרונה פורסם בברנז'ה NEWS דוח חברת דאן אנד ברדסטריט ובו ממצאים חמורים: באר שבע היא העיר הגדולה עם מספר העסקים הכי גבוה המצויים בסכנת סגירה (9.3% מכלל העסקים מצויים בסכנת סגירה) ועם אחוז האבטלה הכי גבוה (4.9%), כפי שעולה מנותני סיכום שנתיים של חברת דאן אנד ברדסטריט. באר שבע מחזיקה בתואר המפוקפק הזה כבר כמה שנים - ויש לו נגיעה ישירה למפת התעסוקה בעיר. 

וידאו: תזכורת מישיבת מועצת העיר - ראש העירייה מסביר מדוע תוכניות פיתוח עסקי נדחו עד שתקום ממשלה (צילום: דני בלר)
​​​​​​​

במועצת העיר מודעים למצב המחמיר של העסקים בב''ש. עסקים קטנים ובינוניים, כמו גם עצמאיים ועובדי פרילאנס מהווים מגזר חשוב במפת התעסוקה בב''ש. מספר שאילתות הועלו בנושא על ידי חבר המועצה משה ינאי מסיעת ''אור'' שבאופוזיציה. יניא הינו היחיד המעלה את הסוגיה החשובה והכואבת הזו.

ראש עיריית באר שבע הסביר בישיבת המועצה (ראו סרטון) כי למרבה הצער, אין אפשרות לבצע כל שינוי במדיניות הארנונה, לבוא לקראת הסוחרים בהקלות ובהתאמות. הסיבה: אין ממשלה. במשרד הפנים הנחו את כל העיריות, כך סיפר דנילוביץ', לעבוד על פי התקציבים הקיימים ולהקפיא תוכניות, עד שימונה שר הפנים הבא. תוכניות רבות שהיו אמורות לצאת לפועל בעיר שמספר העסקים הסגורים בה נאמר ביותר מ-300, נדחו לעת עתה.  

תגובות

End of content

No more pages to load