• 30 ספטמבר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

תושבי הדרום מוותרים על טיפול רפואי בגלל קושי כלכלי

סקר של עמותת חסדי נעמי בדק את הפערים בנגישות לבריאות ומצא כי כמעט רבע מתושבי הדרום מוותרים על טיפול רפואי בגלל קושי כלכלי

(צילום המחשה: Image by Steve Buissinne from Pixabay)

מעורר דאגה: 24% מתושבי הדרום ויתרו על טיפול רפואי בגלל קושי כלכלי - כך עולה מסקר שביצעה עמותת חסדי נעמי באמצעות מכון המחקר ZETATOOLS בקרב מדגם מייצג של האוכלוסיה בנגב. 

עוד עולה מהסקר של חסדי נעמי ש24% מתושבי הדרום מוציאים 200 שקלים בחודש על תרופות. לצורך ההשוואה, 20% מתושבי הצפון ו-19% מתושבי חיפה, 16% מתושבי ירושלים 12% מתושבי ת"א ו10% מתושבי השרון מוציאים מעל 200 שקלים בחודש על תרופות.

כאמור, 24% מתושבי הדרום ויתרו על טפיול רפואי בגלל מצבם הכלכלי. המבצ גרוע יותר בירושלים, בה 27% מהתושבים במצב דומה.  18% מתושבי השרון ויתרו על תרופות בגלל סיבות כלכליות בחמש שנים האחרונות.

גברים מוותרים על טיפולי שיניים, 47% ויתרו על פגישה עם רופא מומחה

מסך כלל הנשאלים, כ- 2/3  מדווחים כי ויתרו על טיפולי שיניים, בעיקר גברים. 47% ויתרו על פגישה עם רופא מומחה. כשליש מדווחים כי ויתרו על רכישת תרופות. נשים ויתרו על תרופות יותר מגברים. 31% ויתרו על הליך כירוגי בגלל סיבות כלכליות.

עוד עולה מהסקר של חסדי נעמי ש-11% מתושבי הדרום, 13% מתושבי ירושלים, 17% מתושבי חיפה, 18% מתושבי הצפון והמרכז, ו-19% מתושבי השרון – חושבים שלא קיבלו תרומה הוגנת עבור כספם מקופות החולים.

לדברי עמותת חסדי נעמי הנתונים החמורים הופכים לחמורים עוד יותר כשמדובר באנשים נזקקים "לא יכולה להתקיים מציאות בה קשישים נאלצים לבחור בין מזון לתרופה" אומרים בחסדי נעמי.

לא רק תרופות: תושבי הנגב מופלים לרעה בחום הבריאות

הסקר של העמותה מצטרף לממצאים עגומים אחרים אודות הבריאות בבאר שבע ובנגב. הטיפול בסוגיות הבריאות אורך שנים. בשל היעדר ממשלה מתפקדת שתוכל להחליט החלטות משנות מצב, כל הטיפול נדחה בלפחות שנתיים נוספות.  

בכל הנוגע לבריאות תושבי ההנגב, הדוח של חסדי נעמי מצטרף אל ממצאים עגומים אחרים: תוחלת החיים בנגב נמוכה משמעותית מזו במרכז הארץ, יש בבאר שבע תחלואה גבוהה יותר של סוגי סרטן מסויימים, זמני ההמתנה לרפואת מומחים ארוך יותר ואפילו בתחום הטיפול במצבי דחק עקב המציאות הביטחונית יש פערים. זאת כמובן, מבלי להתייחס לעיכוב בהקמתו של בית חולים שני בבאר שבע, עליו מדברים מזה שנים. על פי התוכנית הגרנדיוזית, אמור לקום בבאר שבע בית חולים שני אליו יוצמד קומפלקס ביו-טק שימשוך חוקרים מכל העולם. תושבי באר שבע ישמחו אם יקום משהו צנוע יותר, שיקצר להם את התורים לרופאים מומחים או את ההמתנה בחדר המיון. 

דיבורים (ודיונים) כמו חול, אבל ''הזקנה עדיין במסדרון''

דיונים על מצבה של מערכת הבריאות בנגב נערכים כבר שנים. לפני כמעט שנתיים, בינואר 2018, נערך דיון ראשון של ועדת המשנה לעניין שירותי בריאות בדרום, בראשות ח"כ מאיר כהן (יש עתיד). הדיון עסק במחסור במטפלים פרא-רפואיים בדרום והוצגו במהלכו נתונים של עמותת "חברים בנגב" (הורים לילדים עם אוטיזם בנגב), לפיהם:  מספר הספקים למקצועות פרא-רפואיים בקופת חולים כללית, בה מבוטחים 68% מתושבי הנגב: 101 בדרום, לעומת 703 בצפון ו-1,238 במרכז.

לפני כמעט שלוש שנים, בדצמבר 2016, נפתח בקול תרועה קורס שמכשיר תושבים מהנגב לקדם צדק ושוויון בתחום הבריאות. תחת השם "מקדמי צדק ושוויון בבריאות בדרום", התקיים הקורס בבאר-שבע ונטלו בו חלק 30 משתתפים, שהמכנה המשותף להם הוא באפליה שחוו בנגישות לשירותי בריאות בדרום וחלקם הם אנשי מקצוע בתחום הרפואה הפועלים בנגב.

מפת התחלואה של משרד הבריאות הייתה אמורה לעורר קול זעקה בנגב

משרד הבריאות עצמו מפרסם את מפת התחלואה של ישראל, אשר ממנה עולים פערים ברורים בין רמת השירותים בתחום הבריאות שמקבלים תושבי המרכז, לבין אלה הניתנים בנגב ונתונים מדאיגים באשר לתלחואה בב''ש: היקף התחלואה בסוכרת בבאר שבע עומד על 57.6 איש ל-1000 נפש. בתל אביב, לשם השוואה, הנתון הוא 45.3 איש ל-1000 נפש. התחלואה בסרטן ל-100,000 גברים בבאר שבע עומדת על 363.9 מקרים. זהו נתון גבוה מזה של תל אביב למשל, שם הנתון הוא 338.9 מקרים ל-100,000 גברים.

אחד הפערים הגדולים הוא ברפואת ילדים. קופ''ח כללית מעניקה בין 30 ל-36.6  שעות שבעויות ל-1000 מבוטחים באיזור גוש דן. באיזור הנגב הנתון עגום:  בין כ-9 ל-16 שעות בלבד ל-1000 מבוטחים. זהו פער מובהק באחד התחומים הרגישים. המפה מראה הבדלים מהותיים באחוז הילדים השמנים בין מרכז ופריפריה ובין יישובים מבוססים ליישובים באשכולות חברתיים נמוכים בנגב. בבאר שבע אחוז הילדים השמנים עומד על 35.4. בעומר, על 28 אחוזים. בהוד השרון, לשם השוואה, רק 22 אחוזים מהילדים שמנים (הנתון מתייחס לילדים בכיתה ז').


תגובות

End of content

No more pages to load