• 27 יולי 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

רוב לסטודנטיות בבן גוריון; בין החידושים: לימודי ערבית שימושית

שנת הלימודים האקדמית נפתחת ובאוניברסיטת ב''ש יהיה לראשונה רוב לסטודנטיות. המחלקות המבוקשות: רפואה ומחשבים. האם לתושבי ב''ש יש הקלות מיוחדות?

קמפוס ב''ש (צילום: גוגל מפות)

מחר,ראשון  תיפתח שנת הלימודים האקדמית ובאוניברסיטת בן-גוריון בנגב. באוניברסיטה הבאר שבעית צפויים ללמוד כ-19,750 סטודנטים, יותר ממחציתם (53%) נשים.

לשנת הלימודים הקרובה נרשמו כ-8,700 סטודנטים לתואר ראשון, מתוכם 2,400 לפקולטה למדעי הרוח והחברה ו-3,800 לפקולטה למדעי ההנדסה, עלייה של 9% בשיעור הנרשמים לפקולטה. מגמות אלה מאפיינות גם את התואר השני עם כ-2,800 נרשמים, כשברוב הפקולטות חל גידול משמעותי. הגילוי המפתיע הוא הרישום הגבוה ללימודי תואר שני בפקולטה למדעי הרוח והחברה אשר צמח ב-7.5% עם כ-1,000 נרשמים.

ההרשמה לדוקטורט טרם הסתיימה באופן רשמי, אך עולה כי גם השנה יותר ויותר תלמידי מחקר בוחרים באוניברסיטת בן-גוריון. זאת בהמשך לשנה שעברה, בה שיעור הרישום עלה בהיקף מרשים של 20%. 

האם השנה תחזור מחאת תושבי באר שבע?

היחסים בין חלק מתושבי באר שבע לבין האוניברסיטה מורכבים. בין היתר, מסיבות פוליטיות ובגלל תחושה, בין מבוססת במציאות ובין אם לאו, שהאוניברסיטה היא מובלעת בתוך העיר והסטודנטים חיים בעולם משלהם ולא מתערים בעיר.

בעניין זה, מומלץ לקרוא את המחקר המרתק של פרופ' נורית אלפסי.

לא בלשון אקדמית, זה לא חדש שהסטודנטים יצרו להם בבאר שבע עולם משלהם: מקומות בילוי, בתי קפה ומסעדות בשכונות הנחשבות סטודנטיאליות. הסטודנטים גם מהווים כוח כלכלי: הם מהווים נתח נכבד משוכרי הדירות בעיר. יש קונטרסט בין העולם הסטודנטיאלי, לבין השכונות.

לפני שנתיים בדיוק נערכה בבאר שבע מחאה, סביב הטענה כי האוניברסיטה מעניקה הקלות לסטודנטים ערביים, שאינן ניתנות לסטודנטים באר שבעיים בוגרי צבא. הפגנה נערכה בכניסה לאניברסיטה והנשיאה דאז, פרופ' רבקה כרמי, נפגשה עם פעילים חברתיים והבחיטה לפעול, כדבריהם, לשינוי המצב. 

כמה סטודנטים מבאר שבע לומדים באוניברסיטת באר שבע? באוניברסיטה מסבירים לנו כי אין להם אפשרות לפלח את הלומדים לפי מקום מגורים. עם זאת, ניתן ללמוד קצת על היקף הלומדים בהשכלה הגבוהה, על פי נתונים המתפרסמים באתר מדל''ן:  ל-52 אחוזים מתושבי באר שבע אין תעודת בגרות, תנאי סף ללימודים אקדמיים. רק ל-26 אחוזים יש בגרות מלאה. רק 22 אחוזים הם בעלי השכלה אקדמית. 

לשם השוואה, בתל אביב 37 אחוזים אקדמאיים (לעומת 22 אחוזים בב''ש), 38 אחוזים ללא בגרות ו-25 אחוזים בעלי בגרות מלאה. 

​​​​​​​''מנדט ייסודה של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, בחזון דוד בן-גוריון, בראש ובראשונה למען פיתוח הנגב ותושביו ואת מחויבותה להנגשת השכלה גבוהה לכל תושבי הדרום ובמיוחד לתושבי העיר באר שבע. אוניברסיטת בן גוריון בנגב קוראת לכל תושבי באר שבע המעוניינים בהשכלה אקדמית לממש את מסלולי הקבלה ללימודים באוניברסיטת בן-גוריון'', אומרים באוניברסיטה.

בין מסלולי הקבלה, עומדים בפני מועמדים מבאר שבע והאזור גם מסלולי קבלה ללא מבחן פסיכומטרי:

האחד בהתאם לעמידה בתנאי סף של הישגים בבגרות, (כפי שמפורט באתר האינטרנט למועמדים)

האפשרות השניה היא מסלולי הקבלה במכינות הקדם אקדמיות (כפי שמפורט באתר האינטרנט) ובנוסף ישנו מסלול "נתיב לאקדמיה" המאפשר גם הוא קבלה ללימודים ללא פסיכומטרי וזאת בהתאם להישגים בתום הלימודים בתכנית.(כפי שמפורט באתר האינטרנט למועמדים).

עם זאת, למרות ההקלות, הלימודים באוניברסיטה אינם בחינם. המכשול הכלכלי ממשיך לקבוע, בישראל, את הנגישות להשכלה.  על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בשנה זו, 24.0% מהסטודנטים לתואר ראשון היו מיישובים שבאשכולות חברתיים-כלכליים גבוהים (אשכולות 10-8). בקרב סטודנטים לתואר שני עמד חלקם היחסי על 30.5% ובתואר שלישי - על 35.8%. חלקם היחסי של הסטודנטים מיישובים שבאשכולות חברתיים-כלכליים נמוכים (אשכולות 3-1) היה 24.3% בתואר הראשון, 20.2% בתואר השני ו-14.5% בתואר השלישי.

עוד נתון סטטיסטי בולט: בין השנים תש"ע (2009/10) ותשע"ט עלה אחוז הסטודנטים הערבים באופן משמעותי בכל התארים: בתואר ראשון - מ-13.1% ל-18.1%, בתואר שני - מ-7.4% ל-14.6% ובתואר שלישי - מ-5.2% ל-7.0%, בהתאמה.

הכי מבוקשים בבן גוריון: רפואה ומחשבים

תכניות הלימודים המבוקשות ביותר הינן רפואה, מדעי המחשב, הנדסת חשמל ומחשבים ופסיכולוגיה הן התכניות המבוקשות ביותר השנה, כאשר 2,000 סטודנטים נרשמו ללימודי רפואה ו-1,400 למדעי המחשב. בתואר שני המחלקות המובילות הן מנהל עסקים, פסיכולוגיה והנדסת מערכות תוכנה ומידע.

שיעור הרישום למחלקה לקוגניציה ומדעי המוח הרקיע שחקים, גם במתכונתה המשולבת עם המחלקה למדעי המחשב. המחלקות למדעי המחשב, הנדסת חשמל ומחשבים ורפואה שומרות על כוחן כמחלקות הגדולות ביותר. בתואר שני, חל גידול במדעי הרפואה, מיקרוביולוגיה ואימונולוגיה, גיאוגרפיה ופיתוח סביבתי ומדעי החיים.

כמו כן, השנה נחנכות מספר תוכניות חדשות: ערבית בערבית – מסלול לימודים ייחודי ללימוד השפה הערבית במחלקה ללימודי מזרח תיכון יאפשר לסטודנטים ללמוד ערבית בגישה מתקדמת המשלבת בין לימודי ערבית מדוברת לבין לימודי ערבית ספרותית. אוניברסיטת בן-גוריון תהיה הראשונה ללמד ערבית בערבית. המעבדה למדעי הרוח הדיגיטליים - הבשורה החדשה במדעי הרוח. הלימודים במעבדה ישלבו כלים חישוביים בחקר תחומי הרוח. המעבדה פותחת צוהר למחקר חדשני המשלב עיבוד אובייקטיבי באמצעות הטכנולוגיה ופרשנות סובייקטיבית. סינית למתחילים – חושבים שסין היא המעצמה העולמית הבאה? בקורס הסטודנטים ילמדו שימוש בסיסי פרקטי בשפה, לצד התיאוריה הגוללת את סיפורה של תרבות עתיקה דרך שפה מסתורית.


תגובות

End of content

No more pages to load