• 30 ספטמבר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מתח בדרום, על רקע הצהרת הרמטכ''ל כי ''המצב עלול להידרדר למלחמה''

ממשל טראמפ משנה גישה במזרח התיכון. האירנים מחדדים ציפורניים. האם זו הסיבה להצהרה החריגה של הרמטכ''ל? לקראת עוד סוף שבוע מתוח בדרום ואחרי יממה בה חמאס ירה מספר פעמים לעבר הים

רא''ל כוכבי (צילום: Operationalcow48), מערכת כיפת ברזל (צילום: אלכסיי גורל) / CC BY SA - 3.0, 4.0

מה עומד מאחורי ההצהרה החריגה של הרמטכ״ל, רא״ל אביב כוכבי, שאמר אתמול: "המצב מתוח ושברירי ועלול להתדרדר לעימות צבאי, לכן צה"ל נערך בחודשים האחרונים באופן מואץ למלחמה.  האתגר המרכזי טמון בזירה הצפונית''. גורמים צבאיים בישראל טוענים כי האירנים נערכים לתקוף בישראל, גם בחזית הדרומית, ייתכן באמצעות עושי דברם בעזה. 

צה''ל ערוך בדרום בכוננות גבוהה מזה חודשים ומפעיל שורה ארוכה של אמצעים. אלא שהיום ניתן היה לראות את השינוי, וההעלאה בכוננות, בתקרית שהייתה כל גבול עזה: אזעקת צבע אדום הושמעה בגזרה ונשלחו מיירטי כפית ברזל לעבר רקטה, שבכלל כוונה לים. גם הערב המשיך חמאס להתאמן ולירות לעבר הים. האירנים נמצאים על גבולות ישראל מזמן, גם אם בממשלה מתעקשים לתאר את זה בצורה אחרת. בעשור האחרון חל תהליך התעצמות בקרב עושי דברה של אירן - חמאס והגיהאד האיסלמי.

וידאו: היירוט הבוקר, מעוטף עזה (צילום: רץ ברשתות)


אירן מספקת לשני הארגונים נשק מתוחכם וחומרי חבלה. נתיב ההברחה הוא מאירן לסודן ומשם למצרים וחצי האי סיני, אותו מקום שכל כך חביב על הישראלים שמחפשים מלונות זולים וחושות בהן אפשר לעשן גראס בלי להתפס. צבא מצרים פועל בסיני. לפעמים, בלילות, שומעים בבאר שבע קולות נפץ עמומים, למעשה חילופי ירי בין המבריחים, לבין צבא מצרים. 

על פי הערכת גורמי ביטחון, מאות רקטות ארוכות טווח, שמקורן באירן, אלפי פצמ''רים כמו אלה הנורים לעבר יישובי העוטף סמוכי הגדר ומגוון נשק מגוון נגד טנקים, לצד חומרי נפץ תקניים מוברחים על ידי אירן אל תוך עזה, דרך מנהרות  באיזור ברפיח. עיקר החשש במערכת הביטחון הוא מכניסת רקטות מדוייקות, בעלות טווחים מוגדלים, מדוייקות יותר ובעלות מטען נפץ מוגדל והרסני. פגיעת רקטה כזו בישראל וגרימת אבידות בנפש חלילה, יכולה לדרדר את האיזור כולו למלחמה. ספק אם ממשלת המעבר תוכל להבליג על אירוע כזה, גם אם הוא מתחרש רק בגבול הדרומי ולא בתל אביב. 

צה''ל גם לא יוכל לירות, באירוע כזה, אל מגרשים ריקים ופינות עישון של החמאס. הוא יצטרך לתת תשובה חזקה יותר מאשר הרס נדל''ן ופחונים ריקים. הוא היה אמור ליצור הרתעה קודם לכן ולא לאפשר לא לשדות הנגב לבעור, לא למאות אלפי תושבים לחיות בחרדה והדרג הביטחוני היה אמור לטפל מזמן במחדל המיגון בנגב. משנשחקה ההרתעה, חמאס הוא הקובע את חוקי המשחק. לא פלא איפה, שבצה''ל לא כל כך רוצים לענות על שאלות. לתושבי הנגב מגיע הסבר מה קורה ואת התמונה העדכנית הוא מקבל מרשתות חברתיות. 

האם האיום הפעם ממשי יותר? באיזור יש לא מעט שינויים, העיקרי - מגמה בולטת של ממשל טראמפ להשיג את כוחותיו מהמזרח התיכון. הנשיא האמריקאי אינו מעוניין להלחם במלחמות שאינן שלו. איש בממשל טראמפ אינו מדבר עוד על ''דיל המאה'', בין ישראל לפלסטינים, בחסות ארה''ב. אין ממשלה מתפקדת בישראל וככל הנראה, לא תקום כזו בקרוב. 

זה לא ימנע מהאירנים לנסות להפתיע את ישראל, בעיקר דרך עושי דברם - נסראללה בצפון, חמאס והג'יאהד האיסלמי בדרום. אירן גם יודעת שלפגיעה כזו יהיה מחיר כבד. האירנים קיצוניים, אבל לא מטומטמים. 

אג'נדה ביטחונית, מצד שני, היא זרז עניינים בפוליטיקה הישראלית. היא דוחקת הצידה כל סוגיה אחרת: חברה, רווחה, תחבורה ופריפריה. כל אלה וגם כל ביקורת כלפי הממשלה נדחקים הצידה. ויש עוד עניין: כסף. צה''ל רוצה להגדיל תקציבים. בשנים האחרונות צה''ל ספג קיצוצים כואבים. בצה''ל רוצים תקציבים אדירים כדי ליצור את המטריה האווירית המושלמת לישראל, במיוחד נגד האיום האירני. 

מחר, שישי, ייערכו שוב צעדות השיבה. הערב כרזו במסגדי הרצועה וביקשו מהקהל, צעירים וילדים, להגיע מחר לצעדות השיבה, הנערכות זה השבוע השמונים ברציפות. על פי הערכות בישראל, אלפים יגיעו לגבול הרצועה מצויידים באמצעי לחימה ומטענים וינסו הן לפגע בחיילי צה''ל והן לנסות לחצות את הגבול. 

תגובות

End of content

No more pages to load