• 30 ספטמבר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

לקראת מבצע ''הקש בדלת'': מדוע בב''ש והנגב יותר חולים בסרטן?

הרגלי חיים לקויים, עישון, שתייה מופרזת והשמנת יתר: מתברר כי קיים קשר בין חיים בפריפריה, לבין תחלואה. העליה במודעות מביאה לגילוי של יותר מקרים, אך למרבה הצער, לא תמיד בזמן

מתן טיפול כימותרפי (צילום המחשה: Stacey Geiger / נחלת הכלל)

ביום שני (28/10) תקיים האגודה למלחמה בסרטן את המבצע הארצי החשוב "הקש בדלת" במסגרתו יתרימו תלמידי בתי הספר וחניכי תנועות הנוער בעיר את התושבים למען חולי הסרטן. לקראת פתיחת מבצע ההתרמה ה- 59 נפגשו הבוקר, רביעי, ראש העיר באר שבע רוביק דנילוביץ', מ"מ וסגנית רה"ע מחזיקת תיק החינוך ד"ר חפצי זוהר, מנהל אגף מינהל לוגיסטיקה וחירום בעירייה עמית ריינגולד ורכזת המבצע מטעם העירייה סילבי קנטור עם רכזת סניף ב"ש ומערך ההסברה בסניף דרום של האגודה, יעל קוזיול ורכז האגודה למלחמה בסרטן בבאר שבע מנחם פדר. כספי התרומות שייאספו בין היתר יוקדשו למתן סיוע לחולים במלחמתם הקשה וכן יסייעו לקידום מחקרים ולפעולות הסברה להגברת המודעות למחלה בקרב הציבור.

לקראת מבצע הקש בדלת נערכה פגישה אצל רוה''ע ב''ש (צילום: עיריית ב''ש)​​​​​​​
 
על פי נתוני האגודה למלחמה בסרטן, היום חיים בישראל למעלה מ- 300,000 חולי סרטן הנמצאים בטיפול או במעקב. מדי שנה נוספים בארץ כ-30,000 חולי סרטן חדשים, אך הודות לקידום המחקר ושימת דגש על שיפור אמצעי האבחון, הגילוי המוקדם והטיפול, חל גידול משמעותי במספר האנשים הנרפאים מן המחלה ושיפור ניכר באיכות חייהם של המטופלים.

בנגב תחלואת הסרטן גבוהה והמרחק מהמרכז משפיע על אפשרויות הריפוי

דוח מיוחד בחן, לפני כחמש שנים, את נתוני התחלואה והתמותה מסרטן, ביחס למדד הפריפריאלי בישראל (מדד של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה). זאת על מנת לבחון האם מרחק גיאוגרפי וחברתי משפיע על הסיכון לחלות בסרטן ועל סיכויי ההחלמה. הדרום, על פי הדוח הזה, כלול בשתי הקטגוריות של הפריפריה – הקרובה והרחוקה.

מנתוני הדוח עולה כי גברים באזורים הפריפריאליים היו בסיכון גבוה ב-8% לחלות בכל סוגי הסרטן, ביחס לסיכון הצפוי באוכלוסיה הכללית. באזורים המרכזיים היו שיעורי התחלואה נמוכים ב-3% מהצפוי.בקרב נשים היה הפער נמוך יותר, אך קיים: באזורים הפריפריאליים היה הסיכון גבוה ב-1-3% מהצפוי באוכלוסייה הכללית, לעומת האזורים המרכזיים, שם היה הסיכון נמוך ב-2-3% מהצפוי באוכלוסיה הכללית.

תחלואה גבוהה של סרטן בקרב גברים בב''ש, בגלל עישון, השמנה ושתייה מופרזת

גברים בבאר שבע חולים בסרטן בכ-4 אחוזים יותר מאשר בממוצע הארצי - כך לפי נתונים שפרסמו בשנה שעברה משרד הבריאות והאגודה למלחמה בסרטן

בין הסיבות לעודף תחלואה בסרטן, נמצאים הרגלי חיים לקויים, בהם עישון, שתיית אלכוהול, היעדר פעילות גופנית וגורמי סביבה שונים. על פי המחקר, העישון אחראי ל-85% ממקרי סרטן הריאה בישראל בשנת 2015.העישון אחראי גם ל-13% ממקרי סרטן הלבלב בישראל בשנת 2015, 18% ממקרי סרטן הקיבה,, 16% ממקרי סרטן הכליה ועוד. אחת הדרכים להתמודד עם המחלה, הינה אבחון מוקדם וכמובן, אימוץ הרגלי חיים בריאים, אלא שבקרב משפחות קשות יום, העישון, המזון, היעדר פעילות גופנית, כל אלה נותנים אותותיהם על המצב הבריאותי.

הנתון לגבי באר שבע אינו חדש: מדי שנה מתפרסם הדוח ומדי שנה בבאר שבע מתגלית תחלואה מעל הממוצע. מבחינת התחלואה בסרטן בישראל, היא עומדת בממוצע המערבי, באחוזים דומים למדינות כמו גרמניה ולוכסמבורג. בשנים האחרונות יש יותר גילוי מוקדם וכן, יותר אנשים הנרפאים בזכות איתורה של המחלה בשלביה המוקדמים.

לכך יש גם צד שני: העלאת המודעות בקרב האולכוסיה להבדק, למנוע התנהגויות מסכנות חיים ובעיקר, פנייה לרופא בכל חשד- אם זה גוש חשוד, נגע בעור ועוד. בשל העובדה, כי בישראל תוחלת החיים היא מהגבוהות בעולם, כך גם העלייה במקרי הסרטן. אנשים חיים יותר, נבדקים יותר, אך למרבה הצער, לא כל המקרים מאותרים בזמן. 

תגובות

End of content

No more pages to load