• 30 ספטמבר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

אחרי החגים יתחדש הכל? ללא ממשלה, הנגב צועד לקראת משבר

לכל חג יש מוצאי חג: כולם מחכים למוצא פיו של נתניהו - האם הולכים לממשלת אחדות או לבחירות? שורה ארוכה של משברים מחכים שממשלה מתפקדת תטפל בהם. הבאנו 5 שנוגעים לנגב

נתניהו (צילום: משרד החוץ האוסטרלי), בחירות, רכבת עמוסה (צילומים: דני בלר)

תהנו ממה שנשאר מהחג: מזג אוויר יחסית נוח עם נגיעות של סתיו, טיולים ואוכל. לא רק אתם רוצים להאריך את החופש בכמה ימים. במערכת הפוליטית יגיע זמן הכרעה, במערכת הכלכלית יש סימנים מדאיגים של האטה והגבול הדרומי, שנראה מנומנם, עלול להתעורר בכל רגע.

1. כולם, גם בנגב, מחכים להחלטה של נתניהו
נתניהו יצטרך להחליט - להעביר את המנדט להרכבת הממשלה לגנץ, ללכת לממשלת אחדות ליברלית או להתחיל במהלכים לסיבוב בחירות שלישי. נתניהו מחזיק את המדינה במקומות הרגישים והמערכות השונות כבר מתחילות להראות סימני עצבנות. יש גבול למשך הזמן שמדינה יכולה לתפקד עם ממשלת מעבר והיעדר היכולת לקבל החלטות או להסיט תקציבים, פוגעת בעיקר בפריפריה.

לא ניתן לקדם פרויקטים, לא ניתן לאשר תקציבים חדשים, הסמכויות עברות לידיו של החשב הכללי, שעד שתקום ממשלה וימונה שר אוצר, עובד במתכונת של 1/12 - מחלקים את התקציב השנתי ל-12 חלקים שווים ועובדים על פי החלוקה הזו.

בבאר שבע לבדה, מחכים להחלטות במגוון תחומים: בדיור, בשל המשבר אליו נקלעה העיר במימוש הסכמי הגג - או יותר נכון, באי מימוש ההסכמים. בעיריית באר שבע מאוד רוצה ללכת לקראת העסקים הקטנים וליזום שורת מהלכים שיקלו עליהם, על רקע המשבר במסחר בעיר - ואין מול מי לעבוד במשרדי הממשלה. השעון מתקתק והמוצה הנוכחית כבר בזבזה שנתיים בשל היעדר ממשלה. 

2. המדינה שנה בלי מפכ''ל
​​​​​​​באחת התקופות הרגישות לשלטון החוק, ישראל כבר שנה בלי מפכ''ל. אחרי שרנ''צ רוני אלשייך סיים את כהונתו, השר לביטחון פנים לא יכול היה לבחור מפכ''ל חדש, בשל סיבות פוליטיות וכבר שנה שישראל מתנהלת עם מ''מ מפכ''ל, בדרגת ניצב. מוטי כהן, שהיה מפקד המחוז הדרומי. הוא גם אחיו של מפכ"ל המשטרה לשעבר, רנ''צ בדימוס דודי כהן, שכיהן בתפקיד בין השנים 2007 ל־2011 ולפני כן היה מפקד מרחב נגב במשטרה. מוטי כהן נהנה מאמון רב בקרב האזרחים ובעיקר בנגב. בתקופתו יזם, בין היתר, מפגשי הדברות עם קבוצות שונות באוכלוסיה, בין היתר עם נכבדי הבדואים, לליבון בעיות ומציאת פתרונות. כהן מביא ניסיון של פיקוד על גזרה גדולה ומורכבת. גם הוא מחכה לממשלה הבאה.

3. המשבר בתחבורה הציבורית
חברות התחבורה הציבורית גילו לתדהמתן, כי הממשלה החליטה לקצץ קיצוץ רוחבי חד, של כ-60 מיליון שקלים. הקיצוץ נעשה מבלי להודיע להן קודם ויצר בור תקציבי לגבי תשלומים האמורים להיות משולמים כבר במהלך החודש הזה. חגי תשרי השנה יצרו ''גשר'' וצמצמו מאוד את ימי העבודה, כך שפחות אנשים נזקקו לתחבורה. אחרי החגים, המשק חוזר לתפקוד מלא.

כדי לא לפגוע במבלים בחג, חברות התחבורה החליטו לא לשבש את פעולות הקווים. אם האוצר לא יימצא פתרון למשבר מיד בצאת החג, ייתכנו שיבושים בתחבורה הציבורית ובעיקר - צמצום קווים.

4. בעיית העסקים הקטנים והעצמאיים בבאר שבע
בימי החג לא פעלו משרדי ממשלה רבים והטיפול בחובות של עצמאיים קטנים ועובדי פרילאנס (עוסקים זעירים) נדחה עד לאחר החג. עוסקים קטנים רבים קיבלו לאחרונה הפרשי שומות ודרישות תשלום לביטוח הלאומי. במקרה של עוסקים זעירים, שמחזור הפעילות שלהם עד קצת יותר מ-80,000 שקלים, הדיווח והתשלום הוא על בסיס שנתי. דווקא בגלל המחזור הקטן, הדרישה לשלם עד אלפי שקלים  הפרשי שומה עלולה להקשות מאוד עליהם.

רצף ימי החג גם יצר בעיה ארחת: משיחה עם בעלי עסקים, עולה כי הפדיונות החודש היו נמוכים, מה שעלול להקשות עליהם לשלם את שכר העובדים. 

5. אין ממשלה שתוכל להכריע בשרוה ארוכה של סוגיות בוערות - מדיור ועד בריאות
קריית המודיעין בנגב, בית החולים השני בבאר שבע ונמל התעופה הבילנאומי יצטרכו לחכות. אין מי שיכול להכריע בעניינם וכנראה שאם זה ייקרה, זה היה מתישהו בסוף 2020. היעדר ההכרעה נתונת כבר ביטוי בשורה ארוכה של פרויקטים, בהם מחיר למשתכן בב''ש ובהיעדר יכולת לבצע התאמות שיקלו על העסקים בקטנים בעיר, המובילה בהיקף העסקים בסכנת סגירה. 

אין זה מן הנמנע, שבלי שר האוצר, הפעילות בנגב תיתקל בקשיי תקציב. במשרדי האוצר והפנים החנו את הרשויות המקומיות כבר לפני כמה חודשים להתנהל בצורה שמרנית ולעכב פרויקטים שונים. מבחינת ראשי הרשויות בנגב, מדובר בביזבוז של שנתיים מתוך הקדנציה. 

בבאר שבע, ענפי המסחר עלולים להיתקל במשבר, מצד אחד בגלל עלויות תפעול ומיסוי ומצד שני, כי בעיר הדרומית אין כסף. לתושבים, שהכנסתם הפנויה נמוכה עד בלתי קיימת, אין כסף לבזבוזים. אתם מוזמנים לספור בעצמכם את כמות החנויות הסגורות בעיר (רמז: יותר מ-300, מתוכן כ-150 בעיר העתיקה לבדה). 

אחרית דבר: בכל זאת, נסיים בשני שירים יפים של עופרה חזה (לבדה ועם אבי טולדנו) (וידאו - מתוך ארכיון תאגיד השידור הישראלי)

תגובות

End of content

No more pages to load