• 30 ספטמבר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

גרים בב''ש ומחכים לרופא מומחה? תמשיכו לחכות

משרד הבריאות מפרסם את זמני ההמתנה לרופאים מומחים - ובדרום זמני ההמתנה גבוהים משמעותית מבמרכז הארץ. דווקא באזור בו האוכלוסייה ענייה יותר - אין לה ברירה אלא לפנות לרפואה פרטית

(צילום המחשה: Alex Durbin / נחלת הכלל)

אין ממשלה - וגם בריאות התושבים בנגב ממשיכה להיפגע. מנתוני משרד הבריאות על זמני ההתמנה לרופאים מומחים, עולה כי בדרום זמני ההתמנה גבוהים משמעותית מבמרכז הארץ. מי שזקוק לרופא מומחה צריך להמתין חודשים ארוכים ולהמשיך לסבול בשקט - או לפנות לרפואה הפרטית, היקרה, תחום פורח בנגב. הזקוקים לרפואת מומחים בדחיפות נאלצים לשלם מאות ואלפי שקלים, או להמתין זמן רב. כדי להוסיף על חומרת המצב, רק לאחרונה הוחלט לבטל את מעניקי העידוד לרופאים בפריפריה, הדרך היחידה למשוך רופאים איכותיים לעבור ליישובים מחוץ לגוש דן.

(מקור: משרד הבריאות)
על פי נתוני משרד הבריאות, אשר סוקרים את התקופה אפריל-יוני 2019, קיימים הבדלים משמעותיים בזמני ההתמנה. בנתונים משקפים ממוצע של ארבעת קופות החולים.


זקוקים לאורתופד? זמן הממוצע הארצי עומד על 14 ימים. בדרום - על 27 ימים. תושב תל אביב או היו''ש יחכו זמן קצר משמעותית, בין 14 ל-16 ימים. 

זמן ההמתנה הממוצע הארצי לרופא נשים  עומד על 10 ימים. בדרום: 16 ימים. בתל אביב: על 10 ימים.

זמן ההמתנה הממוצע הארצי לרופא עיניים עומד על 11 ימים. בדרום: על 16 ימים. בתל אביב, על 8 ימים בלבד. 

עם זאת, בתחום רפואת העור הטיפול מהיר יחסית. 

בשנים האחרונות משרד הבריאות החליט להקים מערכת לאומית למדידה ודיווח ציבורי של זמני המתנה לרופאים, כחלק מהתוכנית הלאומית לחיזוק הרפואה הציבורית. המערכת הזו נועדה לאתר בעיות בזמינות שירותים בהתמחויות רפואיות ופערים בין אזורים גיאוגרפיים, ולתכנן פעולות לקיצור זמני ההמתנה.

לשם כך במשרד הבריאות פיתחו שיטה לחישוב זמני המתנה, על בסיס התורים הפנויים שארבע קופות החולים מציעות למבוטחיהן לפי אזורים גאוגרפיים. במסגרת הבדיקה נבדקו זמני המתנה של יותר מ-6,000 יומני רופאים בכל חמש ההתמחויות. על מנת לקבל את רשימת התורים הפנויים נדגמו יומני הרופאים בכל יום.

יש כסף, קבל טיפול: כך גדלו הפערים בין מרכז ופריפריה, גם בתחום הרפואה

זמני ההתמנה הארוכים בדרום, לצד מצוקה ברופאים מומחים, יוצרים למעשה שני מעמדות: מי שיש להם - יכולים להרשות לעצמם לפנות לרופא מומחה פרטי ולקבל תור במהירות. במקרה הצורך, הם גם ייסעו למרכז הארץ. מי שאין להם - יצטרכו לחכות ימים ארוכים עם הבעיה שלהם. ל', (40, שמו המלא שמור במערכת), נאלץ לשלם מדי חודש מאות שקלים לרופא מומחה בתחום שהוא זקוק לו, בתחום התמודדות הנפש. ''זאת הדרך היחידה להיות במעקב איכותי, לשבת מול מישהו שמקשיב לך ויודע להתאים את התרופה או את הטיפול. אבל זה חדש לך? זה היה ככה ולצערי, יהיה כך בעתיד. אני מוותר על דברים אחרים, כדי שיהיה לי כל חודש את הכסף לרופא''.

על פי נתוני משרד הבריאות בתחילת השנה, מסתבר כי תוספת הרופאים שמגיעה למערכת הבריאות מנותבת בעיקר למרכז ולתל אביב, בהם מתגוררת אוכלוסיה  חזקה כלכלית. ממוצע הרופאים לאלף נפש במחוזות הצפון והדרום יורד כל העת.

טבלה: שיעור הרופאים המומחים המועסקים ל-1,000 נפש, 2017-2015 (מתוך: דו''ח כוח אדם במקצועות הבריאות)

מספר הרופאים לכל 1,000 נפש במרכז הארץ עלה בשנים 2014—2016. במחוז הדרום צנח ב־19% בתקופה המקבילה. בנגב יש מצוקת רופאים מומחים
תגובות

End of content

No more pages to load