• 30 ספטמבר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

סערה בכפרים הלא מוכרים: הצעה לפנות תושבים ל''מחנות מעבר''

הוועדה המחוזית לתכנון ובניה אמורה לדון היום, ראשון, בתוכניות שמהותן העברת אוכלוסיות באופן דחוף ממקום למקום. נציגי הבדואים: ''זו העברה בכפייה''. הרשות: ''השימוש - רק במקרים חריגים''

איזור רמת בקע (צילום: מרואן אבו פריח, מתוך אתר עדאלה)

סערה בכפרים הבלתי מוכרים בעקבות תוכנית האמורה להיות מובאת לדיון בוועדה המחוזית לתכנון ובניה. על פי התוכנית המוצעת, תושבי הכפרים הבלתי מוכרים יוכלו להיות מועברים למגורים זמניים בהליך פינוי מהיר, ''במקרים בהם מתחייבת העברת אוכלוסייה באופן דחוף ממקום מושבה טרם הקמת מבני קבע''.  ארגוני חברה אזרחית דורשים מהועדה המחוזית לתכנון ובנייה לפסול על הסף תכנית למגורים זמניים שנועדה לאפשר פינוי מהיר של תושבים בדואים שהמדינה טרם הציעה עבורם פתרונות קבע.

התוכניות שבמחלוקת הינן 652-0767921 ו-624-0765792 , ''פתרונות זמניים למגורים ומבני ציבור עבור אוכלוסיית הבדווים בנגב״. מתוכן עולה כי מטרתן ''לאפשר פתרונות זמניים למגורים עבור האוכלוסייה הבדווית היושבת באופן לא מוסדר, במקרים בהם מתחייבת העברת אוכלוסייה באופן דחוף ממקום מושבה טרם הקמת מבני קבע''. התוכניות נועדו לאפשר הקמת מבנים זמניים במקרים של הסדרה במקום. לאחר תכניות אלה תאושרנה, ניתן יהיה מכוחן להוציא היתרים לצורך הקמת מבנים זמניים לתקופה של 3-6 שנים. 

בתחילת השנה הכריזה הרשות להתיישבות הבדואים כי במטרתה להעביר ממקום מושבים 36,000 תושבים מהפזורות, המתגוררים בכפרים שאינם מוכרים על ידי המדינה, על מנת להקים ''פרויקטים כלכליים'', בהם איזור תעשיה ''מיוחד'' ברמת בקע. 

​​​​​​​ביום חמישי האחרון פנה מרכז עדאלה בשמו ובשם המועצה האזורית לכפרים הבלתי מוכרים בנגב, שתיל ופורום דו-קיום בנגב לשוויון אזרחי, אל יו"ר הוועדה המחוזית לתכנון ולבניה מחוז הדרום, דוד לפלר, בבקשה לדחות את התכניות על הסף ולא לאשר את הפקדתן. 

במכתב, שהוגש באמצעות עו״ד סוהאד בשארה ממרכז עדאלה, מדגישים הארגונים ש''תכניות אלו צריכות להידחות על הסף בשל תכליתן הפסול, שהינה כאמור לשמש כלי עזר להעברה בכפייה של תושבים באופן מהיר, תוך פגיעה מהותית וקשה בזכויות היסוד שלהם, ובראשן עיקרון השוויון וכבוד האדם''.

בין היתר כתבו הארגונים: ''התכניות דנן ממשיכות וגוזרת על תושבי הכפרים הבלתי מוכרים את אותה מציאות חיים המלווה אותם כבר עשרות שנים. מציאות של זמניות כתוצאה ממעבר כפוי ממקום מגורים אחד למקום אחר. לאור כל זה, אין זה סביר לעקור שוב את עשרות אלפי תושבי הכפרים הבלתי מוכרים, שכאמור מתגוררים בכפריהם מזה עשרות שנים ולמשך דורות ובחלקם הגדול על קרקעות שבטיהם המסורתיות, למקום מגורים זמני. יש לזכור שמאחורי מהלך זה מצויות אלפי משפחות, ילדים, מבוגרים וזקנים, שמהלך זה יכול להיות עבורם הרסני גם ברמה החברתית והכלכלית.״

עו״ד סוהאד בשארה מעדאלה – המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל: ''הרשויות עמלות במרץ על המצאת מנגנונים מינהליים שכל תכליתם הוא לאפשר את פינויים של התושבים הבדואים מהכפרים הלא מוכרים. המדינה מתכננת לעקור אלפי אנשים מבתיהם כדי שיגורו במעין מחנות פליטים, וכעת היא מנסה לזכות בהכשר לכך מרשויות התכנון. זאת, מבלי שימצא כל פתרון הוגן ומוסכם שיאפשר לבדואים לחיות בכבוד תוך שמירה על אורחות חייהם. את מאמצי התכנון צריך להפנות למהלכים שנעשים בהסכמה עם התושבים תוך הסדרה של יישוביהם שקיימים כבר עשרות ומאות שנים.״

עטייה אלאעסם יו״ר המועצה האזורית לכפרים הבלתי מוכרים בנגב, מסר: ''המועצה האזורית של הכפרים הלא מוכרים דוחה מכל את התוכנית הזדונית הזו, שמטרתה הגלויה והסמויה היא גירושם הכפוי של התושבים הבדואים, ואנו רואים בה את התגלמות רוחה של תוכנית פראוור לגירוש עשרות אלפי תושבים ולהשמדת כפריהם. אנו גם מזהירים את משפחות תושבי הכפרים הלא מוכרים שלא ליפול למלכודת זו של רשות הבדואים ולא להסכים לתנאים שהם מציעים להם''.

הרשות להתיישבות הבדואים מסרה בתגובה: ''התוכנית מיועדת לפינוי דחוף במקרה של תשתיות לאומיות וצורך במעבר זמני מהיר. התוכנית לא מיועדת לפינוי פזורה רגילה לשכונות מפותחות. התוכנית תבוצע רק במקרים חריגים כמו כביש שש או קו החשמל הארצי בהם נדרש פתרון מהיר כדי לא לעכב את הביצוע. עד לפני שנתיים בוצעו פינויים במעבר זמני באופן קבוע ללא תב''ע וללא היתר בניה. מטרת התוכנית להסדיר בהיתר ובתב''ע את המעבר הזמני ככל שנדרש''.

תגובות

End of content

No more pages to load