• 27 יולי 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

לוחם בנאצים, איש תרבות, קולט עליה: יקיר העיר מרק מויזס הלך לעולמו

מרק מויזס שימש חבר מועצת העיר באר שבע והיה פעיל בקליטת עליה, בשימור התרבות היהודית וסייע לרבים בשירות הייעוץ לאזרח

מרק מויזס ז''ל (צילום ארכיון)

מרק מויזס, יקיר העיר באר שבע, בעל אות ''הלוחם בנאצים'', איש ציבור, חבר מועצת העיר, פעיל בקהילה במסגרות שונות, בהן שירות הייעוץ לאזרח, יחד עאם שותפו לדרך דוד שורק, הלך השבוע לעולמו. מויזס נולד ב-24 באפריל, 1928, בעיר קובנה שבליטא., בן לבגניה ולייבה. הוא עלה לישראל בשנת 1972, התיישב בבאר שבע בשנת 1972 עם רעייתו רבקה , בנו משה ובתו דקר. הוא התגורר בשכונה א', בבית צנוע בדרך המשחררים.

מויזס היה פעיל מאוד בשימור התרבות היהודית: הוא דיבר יידיש עסיסית, שפה שהנחיל גם לילדיו, אותם חינך לערכים, לנתינה וקליטת עלייה. באותם שנים הגיע לבאר שבע גל עליה גדול ואלפי ילדים ובני נוער חדשים נקלטו במערכת החינוך. 

וידאו: דברים לזכרו של מרק מויזס בישיבת מועצת העיר (צילום: דני בלר)


מויזס ז''ל היה בוגר אוניברסיטת וילנה ומוסמך בפיזיקה, שימש בין היתר כמהנדס במעבדה מרכזית מנועים וטייפים והיה חבר במחתרת האנטי נאצית בגטו קובנה בשנים 1943-45 וחבר במחתרת הציונית בוילנה בשנים 1956-1972. בישראל הוא היה חבר במפלגת העבודה וסגן יו''ר התאחדות עולי ברית המועצות בבאר שבע ובנגב. יחד עם עמיתו דוד שורק יבל''א, סייע רבות לעולים וותיקים  בשי''ל (שירות ייעוץ לאזרח) שדוד שורק, מתלמידיו וידידיו של דוד בן גוריון היה ממקימיו. 

מויזס היה פעיל מאוד בארגון ''עמך'', הרבה לסייע לניצולי השואה בפתקון מצוקותיהם. בין היתר, הופיע כטוען בבית המשפט לתביעות קטנות בבאר שבע. אחרי כ-20 שנות עבודה, יצא לגמלאות בשנת 1993 מעבודתו באוניברסיטה והקדיש את כולו לעשייה הציבורית. משך כעשור שנים - בין השנים 1977 ל-1987, שימש כחבר מועצת העיר באר שבע.

הוא הקים בוילנה, יחד עם חבריו, את להקת ''אנחנו כאן'', שמשמרת את התרבות היהודית. השבוע, בישיבת מועצת העיר, ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ' העלה קווים לזכרו וסיפר כי לפני ימים אחדים פגש בדוד שורק ושאל לשלום מרק מויזס, וכי לא שמע ממנו תקופה ארוכה. ימים ספורים לאחר מכן, התבשר על פטירתו של מויזס. הלווייתו נערכה ביום שלישי השבוע. 

וידאו: סיפורה של להקת ''אנחנו כאן''
​​​​​​​
ותיקי באר שבע אהבו את האיש הצנוע, הלבבי, שהיה כולו נתינה. למרק היה חוש הומור נפלא ובביתו שררה תמיד אווירה נהדרת. בבאר שבע הוא הרבה לפגוש את חבריו למאבק למען עליה, שחלקם התגוררו בקרבת הבית, בשכונה ב'. 

יהי זכרו ברוך!

תגובות

End of content

No more pages to load