• 04 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מחטף: מיד אחרי הבחירות, האוצר ביטל את התמריצים לרופאים בפריפריה

הממשלה פועלת לשיפור מערכת הבריאות בנגב? בניגוד להצהרות נתניהו, בוטלו התמריצים לרופאים המוכנים לעבור לבאר שבע ולפריפריה. החשש הוא כי רק בעלי יכולת כלכלית יזכו בטיפול רפואי איכותי במרפאות פרטיות

עומסים בסורוקה (צילומים: גוגל, דנה בן שמעון)

דואגים לבריאות התושבים? ההצהרות הבומבסטיות מלפני הבחירות, על השקעה מסיבית במערכת הבריאות בדרום, מתבררות כשוות לקליפת השום: משרד האוצר הודיע בתחילת השבוע, במכתב שנשלח לראשי מערכת הבריאות ולמנהלי בתי החולים על ביטול המענקים לרופאים ומתמחים במקצועות אשר יש בהם מצוקת כוח אדם ולמי שיחליטו לשרת בפריפריה.

מדובר במכה קשה למערכת הבריאות בדרום ובבאר שבע בפרט, עיר שעל פי דוחות משרד הבריאות סובלת ממצוקה בתחום הבריאות: תוחלת החיים בה נמוכה מבמרכז, זמני ההמתנה לרפואת מומחים גדולים ובית החולים היחידי שמשרת את האיזור עמוס לעייפה. אמנם מדברים על הקמת בית חולים שני בבאר שבע, אבל הדבר לא עובר את שלב ההצהרות.

החשש בבאר שבע הוא כי רק בעלי אמצעים יזכו לטיפול רפואי איכותי, במרפאות פרטיות. אין זה סוד שורפאים אינם ששים לעבור ליישובי הפריפריה ולבאר שבע, בשל השכר הנמוך ואפשרויות הקידום המוגבלות בבירת הנגב. בשל כך, הולחט לפני כשמונה שנים על מתן תמריצים שיעודדו רופאים לעבור ממרכז הארץ לפריפריה הגיאוגרפית והחברתית.

המענקים נקבעו בהסכם השכר שנחתם באוגוסט 2011, בו הצדדים מסגרת קבעו תקציבית שעודד רופאים מתחילים ומומחים כאחד להתמחות במקצועות בהם מצוקת כוח האדם גדולה, ולעבור לפריפריה. אלא שהמסגרת התקציבית נוצלה במלואה כבר בסוף 2014 ומאז,  שרי האוצר והבריאות תקצבו את התוכנית תמריצים מחד מדי שנה. בשנים האחרונות, התקציב הלך והצטמצם. 

''משרד האוצר פוגע שוב ושוב בזכויות הבסיסיות של תושבי הנגב והפריפריה לקבל שירותי בריאות הולמים''

קואליציית ארגוני הבריאות בנגב זועמת על ההחלטה: ''מקוממת ומכעיסה הודעת האוצר על ביטול המענקים לרופאים  בפריפריה והיא מצטרפת לשורה של צעדים מתמשכים אשר פוגעים בתשתיות הבריאות בפריפריה ובייחוד זו הדרומית, בינהם ההחלטה של המל"ג לא לאשר הגדלת מספר המקומות ללימוד רפואה באונ' בן גוריון ל-120 מקומות לימוד וזאת לאחר שהיתה הסכמה לכך, הצמצום המתמשך במענקי העידוד למתמחים בפריפריה  ובעיקר העיכוב המתמשך והסחבת בקידום החלטת הממשלה מ- 2014 להקמת בית חולים נוסף לנגב''.

''אנחנו,קואליציית ארגוני הבריאות בנגב, קוראים למשרד האוצר לחזור בו מהחלטתו ולפעול למען שימור המצב הקיים: קידום בית חולים נוסף לנגב דורשת השקעה בתשתיות ובעיקר בתשתיות מקצועיות של כח אדם רפואי וההחלטה הנוכחית מרחיקה עוד יותר את האפשרות לפיתוח והרחבה שירותי הבריאות בדרום''.

''זאת ועוד: ביטול מענקי העידוד תורמים לחיזוק הרפואה הפרטית אשר עבור מרבית מתושבי הדרום הנמצאים באשכולות הסוציואקונומיים 1-4 היא בגדר אפשרות שאינה קיימת''.

יוהן אטלן- מנכ"ל מועצת הנגב: "מדובר במחדל ובמחטף נוסף. במקום לדאוג לשימור ולשיפור שירותי הבריאות, פוגע משרד האוצר שוב ושוב בזכויות הבסיסיות של תושבי הנגב והפריפריה לקבל שירותי בריאות הולמים המעוגנים בחוק ביטוח בריאות ממלכתי. המחדל מצטרף לסחבת בהקמת בית חולים נוסף בנגב, אשר בגינו הגשנו עתירה לבג"ץ. גם במקרה זה, לא נהסס לעשות שימוש באמצעים משפטיים ובכל האמצעים הקיימים כדי לתקן את העוול המתמשך והזלזול בחיי אדם מצד פקידי האוצר".

''לקראת הדיונים על ההסכמים הקואליציוניים ולקראת הקמתה של ממשלה חדשה בישראל אנו קוראים למפלגות השונות ולעומדים בראשם לפעול למען צמצום הפערים בין המרכז לפריפריה בתחום הבריאות ולשיפור תשתיות הבריאות בדרום בקהילה בבתי החולים'', אומר אטלן.


תגובות

End of content

No more pages to load