• 27 יולי 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

3 סייעות מכסייפה תבעו את רשת עמל, השיגו תקדים להשוואת תנאי העסקתן

בעקבות ערעורן של נבילה אלעביד, ראוייה אבו ארביעה ונסרין אלעמור, שתבעו את רשת עמל והשיגו הסכם פשרה יוצא דופן, יוכלו כל הסייעות של הרשת להגיש בקשה להשוואת שכרן ותנאי העסקתן באופן אוטומטי ומבלי לתבוע

(קרדיט: Image by succo from Pixabay)

בפסק דין שניתן בתביעה שהגישו אלעביד, אבו ארביעה ואלעמור לבית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע, נקבע כי הן זכאיות לתנאי העסקה בהתאם לחוקת העבודה לעובדי הרשויות המקומיות. המשמעות: הסייעות יזכו בכל הזכויות והתנאים המגיעים להן, בהתאם להסכמים הקיבוציים החלים על החינוך הרשמי. 

רשת עמל ערערה על פסק הדין לבית הדין הארצי לעבודה בירושלים. במסגרת הדיונים בערעור הוגשה עמדה של משרד החינוך, לפיה תקצוב הסייעות ברשת עמל נעשה על פי חוקת הרשויות המקומיות, והיות שזהו הסטנדרט המחייב מבחינתו בכל מקרה של העסקת סייעות במוסדות החינוך הרשמיים, מחויבת רשת עמל להשוואת תנאים בהתאם לחוקת הרשויות המקומיות. לאחר מספר דיונים המליץ בית הדין לצדדים להגיע לפשרה.

במסגרת הסכם הפשרה הסכימה רשת עמל לפצות את התובעות ואת כל יתר הסייעות שעבדו ו/או עדיין עובדות בבתי הספר בכסייפה בין השנים 2012 ועד היום (לרבות סייעות שלא תבעו), במלוא הסכומים והזכויות המגיעים להן.

הסכם הפשרה קובע כי רשת עמל תתאים את תנאי העסקתן של התובעות לתנאי חוקת העבודה לעובדי הרשויות המקומיות, וזאת החל מתחילת העסקתן ברשת עמל, לרבות הפרשי השכר המגיעים להן, יתרת ימי החופש, ימי המחלה, צבירת קרן השתלמות, הפרשות לפנסיה והשלמת פיצויי פיטורין. החישוב מבוסס על חוקת הרשויות בהתחשב בוותק המצטבר של הסייעות בבית הספר ובדרגתן. 

בצעד יוצא דופן קובע הסכם הפשרה כי גם יתר הסייעות הפדגוגיות, המועסקות (לרבות סייעות שהועסקו בעבר) בחוזים אישיים על ידי רשת עמל בבתי הספר בכסייפה, תהיינה זכאיות להתאמת תנאי העסקתן לתנאי העבודה של סייעות פדגוגיות בחוקת העבודה לעובדי הרשויות המקומיות, וזאת רטרואקטיבית מה-1 בינואר 2012. החישוב יתבסס על חוקת הרשויות בהתחשב בוותק המצטבר של הסייעות בבית הספר ובדרגתן.

לצורך התאמת התנאים על כל אחת מהסייעות להגיש בקשה לרשת עמל, באמצעות עו"ד לילך אהל מסנר, בתוך שישה חודשים ממתן תוקף פס"ד להסכם הפשרה (כלומר: עד ליום 21.11.19). סייעות שיגישו בקשה לאחר מועד זה תהיינה זכאיות להתאמת תנאי העסקתן רטרואקטיבית 7 שנים לאחור ממועד הגשת הבקשה.

לדברי עו"ד לילך אהל מסנר, המייצגת את התובעות: "מדובר בהישג משמעותי לציבור הסייעות, שרשת חינוך גדולה כמו עמל מבינה שתנאי ההעסקה שלה - בחוזים אישיים ובשכר שעתי – הינם פוגעניים, ולוקחת על עצמה לשלם להן רטרואקטיבית, תוך השוואת הזכויות ותנאי ההעסקה של כל הסייעות לחוקת הרשויות המקומיות. כמו כן מדובר בתקדים ביחס לכל סייעת חינוכית בכסייפה שתרצה ליהנות ממיצוי הזכויות והתנאים שמגיעים לה ללא תביעה".

לדברי עו"ד אסנת זיו מעמותת "איתך מעכי – משפטניות למען צדק חברתי", המלווה את התארגנות הסייעות הארצית במאבק לשיפור תנאי העסקתן, והצטרפה כידיד בית משפט: "הגיעה העת לעשות צדק עם הסייעות ולהכיר בזכויות שלהן מבלי להפלות בין סייעות לסייעות רק בגלל הגוף שתחתיו הן מועסקות. ההסכמות שהושגו במסגרת הליך זה רק מחזקות את עמדתנו לפיה לסייעות בכל הארץ עומדת הזכות להשוואת תנאים לאלה של הסייעות בחינוך הרשמי".


תגובות

End of content

No more pages to load