• 30 ספטמבר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''לא רק בטון, גם אנשים'': נחנכה מנהלת ההתחדשות העירונית בשכ' ג'

מנהלת ההתחדשות העירונית נחנכה בשכונה ג' ולדברי הנואמים, תעסוק בעיקר בחידוש פני השכונה הוותיקה, בתהליך לטווח ארוך.

שכונה ג' בבאר שבע. משוועת להתחדשות (צילום: דני בלר)

באווירה פסטיבלית, נחנכה אתמול מנהלת ההתחדשות העירונית בשכונה ג' בבאר שבע. השכונה הותיקה, אשר בתחומה לא מעט מוסדות מרכזיים של באר שבע - העירייה, בית החולים והאוניברסיטה - סובלת מזה שנים מהזנחה חברתית ופיזית ובאופן פרדכוסלי, הפכה יעד מבוקש למשקיעי נדל''ן, שרוצים לעשות קופה על הקהל הסטודנטיאלי. לפחות עד לפני שנתיים, נדל''ן מניב (ובעיקר מוזנח) היה שם המשחק. הכבדת המיסוי ובעיקר, בועת הנדל''ן הבאר שבעית הבריחו את המשקיעים. ג' היא אחת השכונות הותיקות בבאר שבע, שנוסדה מעט אחרי כיבוש העיר, כשהיה מי שחלם על להפוך את באר שבע ל''עיר גנים'' - חלום מעט גרנדיוזי בעיר מדברית. 

אז הגנים לא צמחו, אך השכונה הפכה לביתם של עולים רבים בעיקר מעירק, רומניה והונגריה וידעה ימים של זוהר, בעיקר כשקולנוע ''אורות'' משך אליו מאות צופים בהצגות של שבת בבוקר. כיום קולנוע אורות מוזנח, המרכז המסחרי נראה בדיוק כמו לפני 50 שנה ושכונה ג' היא תערובת של סטודנטים, תושבים ויתקים ומשת''פים. זאת המציאות. אש עיריית באר שבע, שגדל בשכונה, סיפר כי חברו מספר גורמים להתחדשות עירונית בשכונה ג', בהם משרד השיכון, אך מדובר בהתחדשות במרחב הציבורי, שמתשוך תושבים חדשים  - סטודנטים וצעירים, לצד התחדשות פני השכונה הותיקה, שחלקים ממנה מוזנחים מאוד. במידת האפשר, ינסו לרתום יזמים לחידושם של הבתים. לעת עתה, המנהלת תבקש לשמוע מהתושבים בשכונה, על מנת לגבש תהליכים שחלקם, מטבע הדברים לא ייקרו בשנים הקרובות.

וידאו: טקס חנוכת מנהלת ההתחדשות העירונית בשכונה ג' שהועבר בשידור חי על ידי ברנז'ה NEWS (צילום: דני בלר)


בעיריית באר שבע אומרים כי ''המינהלת הינה גוף עירוני מטעם עיריית באר שבע והחברה הכלכלית באר שבע, שתפקידה לסייע וללוות את התושבים, ללא כל עלות, בביצוע תהליכי התחדשות עירונית בשכונות הוותיקות. הכל תחת קורת גג אחת. לצד אלה יתקיימו במרכז החדש בשכונה ג' קורסים, הרצאות והוא יהווה מקום ליוזמות קהילתיות בתחום ההתחדשות העירונית של סביבת המגורים''. עם זאת, לעת עתה לא אושר לאנשי המנהלת להתראיין.

תהליכי התחדשות עירונית אינם מתחרשים ביום אחד וגם, לרוב, זקוקים לשיתוף פעולה מצד התושבים, שאמורים להגדיר מה יתאים להם. לפני למעלה מ-35 שנה נעשה בשכונה ג' הליך של שיקום שכונות, אותו הוביל מי שהיה אז סגן ראש עיריית באר שבע, רפי שיטרית, תושב השכונה בעצמו. שטרית דגל לא רק בשיקום פיזי של המבנים, אלא גם בהצמחת מנהיגות שכונתית ובהקשבה לאנשים. פרויקט השיקום נמשך אז שנים רבות.

קולנוע אורות, בעל האדריכלות הייחודית, מוזנח כבר שנים (צילום: מיכאל יעקבסון / ויקיפדיה)

התחדשות עירונית אינה עסק זול - ובמימושה יש לא מעט אתגרים כלכליים. בתחום, כך עולה משיחות עם יזמים, קיים מה שמכונה ''סף ה-17,000 שקלים למ''ר בנוי''. הסכום הזה משקף שווי דירה של כ-1.7 עד 2 מיליון שקלים (לדירת 4 חדרים). בשווי הזה, יזם מסוגל לתת לדיירים ''מטר תמורת מטר'': כלומר, דירה חדשה בגודל זהה לדירה הישנה, בטח שלא עם תוספת שטח. 

ניר שמול, מנכ"ל חברת שניר והחברה לפיתוח התחדשות עירונית, אמר לאחרונה בראיון לברנז'ה NEWS, כי ללא התערבות ממשלתית, ברמת המחירים הנוכחית של הדירות בשכונות בבאר שבע הזקוקות להליך של התחדשות עירונית, יהיה קשה עד בלתי אפשרי להוציא פרויקטים אל הפועל. 

השלטים מסבב ההתחדשות הקודם, לפני כמעט 40 שנה, עדיין עומדים במקום (צילום: דני בלר)​​​​​​​

בראיון, סיפר שמול כיצד ניסה לקדם פרויקט פינוי-בינוי ברחוב רוטנברג בשכונה ג', איזור מבוקש על ידי סטודנטים ואשר מתגוררת בו אוכלוסיה ותיקה, בסביבה שקטה   ''הקושי המרכזי הוא איזורים שבהם רמת המחיר נמוכה מ-17,000 שקלים למטר, או מחיר של 1,7 מיליון שקלים לדירת 4 חדרים. במציאות בבאר שבע, היחס בין הדירות שאתה מפנה לדירות שאתה צריך לבנות על מנת שהפרויקט יהיה כלכלי הופך להיות מאוד גבוה ומאוד בעייתי. הולך ומסתבר גם, כי במקומות שבהם יש הרבה מאוד קרקע פנויה, דוגמת העיר באר שבע, מתעוררת השאלה האם בכלל כדאי ללכת לפרויקט של התחדשות עירונית ולבצע פינוי-בינוי, עם כל העלויות הכרוכות בכך. יותר פשוט ויותר זול, לבנות בניה חדשה.  למה להסתבך בתהליכים מאוד ארוכים מול הרשויות ומול הדיירים, כאשר אפשר לקנות קרקע פנויה יחסי במחיר די זול''.''בשל כך, בפריפריה אין כמעט הליכים של התחדשות עירונית ועיקר הפרויקטים הם באיזור המרכז ולא במקומות שחלילה עלולים להיפגע מרעידות אדמה או ביישובים הנתונים לאיום רקטות מדרום, בהם בבתים הישנים אין ממ''דים ופגיעת טיל עלולה להיות חמורה''.

רחוב וינגייט, המועדף על ידי סטודנטים ומשום כך, זכה בפיתוח אדיר (צילום: דני בלר)​​​​​​​

''כל עוד המחיר אינו מגיע לרמות של 1,7 מיליון שקלים לדירת 4 חדרים, קשה להוציא את הפרויקטים אל הפועל, וזה ייקרה רק אם המחירים יעלו מאוד או לחילופין, המדינה תכניס את היד לכיס כמו בתוכנית מחיר למשתכן. צריך לתת פטור ממסים שונים ליזמים והקלות בהן ביטול היטל ההשבחה. כל עוד המדינה לא עושה את זה, נראה הרבה שלטים של התחדשות עירונית, אבל לא פינוי-בינוי בפועל ומעט מאוד חיזוק מבנים''.

השכונה ייחודית, אבל כאב הראש היזמי דוחף את היזמים לבנות במקומות אחרים

ראש העיר אמר בטקס כי שכונה ג' היא עיר קטנה של ממש: יש לה בית חולים, אוניברסיטה, פארקים, בתי קרקע, גנים. שכונה ג', למרות ההזנחה, עדיין נחשבת לאחת המשפחתיות בבאר שבע. אלא שעד כה, הצליחו לבצע בה מעט מאוד פרויקטים של תמ''א, אחד מהם לא רחוק מהמנהלת הממוקמת בשטח מתנ''ס טאובל, בניין צעירים וסטודנטים. 

ההליכים של פינוי-בינוי אורכים שנים, לדברי עוסקים בענף, לפעמים עשור. בעלי הנכסים רוצים למקסם את הנתח שייקבלו בבניין החדש ויש גם דיירים סרבניים - לא בגלל כסף, אלא בגלל שהם אוהבים את הדירה בה מתגוררים עשרות שנים וחוששים מהעלויות הגבוהות של דירה גדולה בבניין יוקרתי. 

עבור יזם, מדובר בכאב ראש. בבאר שבע, יידרשו תקציבים מאוד גדולים ובעיקר, ממשלה מתפקדת. בחודשים האחרונים מדברים על גרעון ענק שישראל נקלעה אליו, שידרוש קיצוץ רוחבי והטלת מסים. עם זאת, השכונות הותיקות בבאר שבע מתיישנות, אבל יזם מעדיף לבנות על קרקע חדשה מאשר להתעסק עם דיירים שהדירות שלהם שוות הרבה פחות מדירה בתל אביב, שאפילו בה קשה לקדם פרויקטים של התחדשות עירונית.

בטקס דיברו הרבה על אמונה - ואחד שמאמין בשכונה הוא סגן ראש עיריית באר שבע טל אל-על, אשר בראיון לברנז'ה NEWS, הציג לא מכבר את התוכניות לגבי השכונה הותיקה. לדבריו, מרכז אורות וסביבתו יכולים להפוך לאחד המקומות היפים בעיר, על ידי פינוי-בינוי והתחדשות עירונית: ''אני מאמין בכלכלה חופשית ובשוק החופשי והמהלך שיזמנו בשכונה ג' מבוסס על כך. ברגע שאתה מעניק זכויות בניה ואפשרות להשביח את הנכסים, השוק הפרטי עושה את שלו, כי כדאי לו לבנות שם. זה מתניע תהליכים. כיום, אנחנו רואים תחילתו של מהפך ברחוב וינגייט. זה לא ייקרה מהיום למחר: תהליכים אורכים שנים, אבל אנחנו חיים בעיר בה חלק מהדברים שאנחנו רואים כיום כמובנים מאליהם, הם פרי החלומות, החזון והיוזמה של אנשים שהיו כאן לפנינו. קח את באר שבע לפני 20 שנה וראה אותה יום, אי אפשר להגיד שהעיר לא התפתחה'' אמר בראיון. 

עוד באותו נושא:

האם היוזמה הפרטית היא זו שתציל את שכונה ג'? טל אל על חושב שכן

חשיפה ראשונה: ''זכויות בניה במרכז - תמורת התחדשות עירונית בב''ש'' 

תחקיר מיוחד: האם באר שבע נכנסת ל''טרפת'' פינוי-בינוי?

למה תושבי באר שבע חוששים מפינוי-בינוי? 


תגובות

End of content

No more pages to load