• 30 ספטמבר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

נער מב''ש עבר בסורוקה ניתוח מהפכני לשחזור אוזנו

בשעה טובה ורק בריאות: שליו פלאח בן ה-15 נולד ללא אפרכסת באוזנו. בניתוח מהפכני בסורוקה, שהחלמתו קלה יחסית, שוחזרה אוזנו - והוא כבר משוחרר לביתו - עם שתי אוזניים יפות. את שמחתו קשה לתאר במילים

(מימין לשמאל ) פרופ' זילברשטיין, , שליו פלאח, מירב צמח, אחות אחראית, נזי בטוניה, מזכירת המחלקה ומשה פלאח האב (צילום: דוינה פרנקל / דוברות סורוקה)

ניתוח מהפכני בסורוקה: שליו פאלח, נער בן 15 מבאר שבע, נולד ללא אפרכסת ונאלץ לעבור לאחרונה ניתוח מורכב לשחזורה. הניתוח עבר בהצלחה, שליו חש בטוב ושוחרר לביתו.

חסר מולד שלם או חלקי של אפרכסת האוזן מופיע באחת מכל 10,000 לידות, ומאופיין בשארית של סחוס מפותלת המכוסה בעור וללא תעלה. העיוות באפרכסת ניכר לעין וגורם למבוכה חברתית משמעותית לנער או לנערה. הצורך בשחזור אפרכסת יכול לנבוע גם ממצבים נרכשים, כגון: פגיעה שנגרמה מתאונה, כוויה או נשיכה.

בעבר היה נהוג לשחזר את אפרכסת האוזן באמצעות סחוסים שנלקחו מהצלעות בסדרה ארוכה של שלושה ניתוחים. במרכז הרפואי סורוקה, החלו לאחרונה לבצע את השחזור בדרך חדשנית באמצעות משתל מחומר שנקרא מדפור, שעובר איחוד עם רקמת הגוף ומאפשר השלמת השחזור בניתוח אחד. יתרונות נוספים לשיטה זו הם המנעות מצלקות מיותרות באזור ואפשרות לביצוע השחזור בגיל מוקדם יותר ביחד עם תוצאות ארוכות טווח הנותנות מראה סימטרי הדומה לאוזן השניה.פרופ' אלדד זילברשטיין, מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בסורוקה: "ניתוח שחזור אוזן נחשב לאתגר מסובך ומורכב , בעיקר בשל המבנה התלת מימדי והסחוסי שלה. אצל שליו האתגר היה גדול במיוחד שכן נעשו בעבר ניסיונות לשחזר את אוזנו בבתי חולים אחרים, אך ללא הצלחה. אני שמח על התוצאה של התהליך שישפר משמעותית את המראה ואת הביטחון של שליו". 

משה פאלח, אביו של שליו: ''אני מודה מקרב לב לצוותים המנתחים והמטפלים ובעיקר לפרופ' אלדד זילברשטיין - מנהל המחלקה, שמעבר למקצועיות שלו התנהג אלינו באופן אדיב, אישי וגילה אמפתיה רבה. המסירות והיחס האנושי הורגשו במשך כל תקופת אשפוזנו וניכרו מצד כל הצוות המחלקה. הגענו לסורוקה כשלשליו היתה חתיכת סחוס מעוותת במקום אוזן. יצאנו מאושרים עם ילד שזכה לאוזן נורמלית. אין  לי ספק שזה ישפיע על כולנו לטובה".


תגובות

End of content

No more pages to load