• 27 יולי 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

ההצבעה בנגב משקפת את הפילוג הגדול שמונע הקמת ממשלה

בתום ספירה כמעט סופית של הקולות - מתגלים דפוסי ההצבעה בנגב: ביישובים המבוססים שיעורי הצבעה גבוהים ורוב לכחול לבן. בבאר שבע ובערים - ליכוד וש''ס. במגזר הבדואי רוב מוחץ לרשימה המשותפת

השעון מתקתק לנגב - האם תקום ממשלה (צילומים: דני בלר, OpenClipart-Vectors - PIXABAY)

הולכת ומסתיימת ספירת הקולות ביישובים השונים - ומתחילות להתקבל תוצאות האמת המבוססות על כמעט כלל הקלפיות, כאשר המרווח לשינוי, עם ספירת קולות החיילים והמעטפות הכפולות קטן ביותר. בבאר שבע היה אחוז הצבעה נמוך יחסית: 60.41%.  בבירת הנגב יש  160,269 בעלי זכות בחירה, מהם הצביעו רק 96,824. 788 קולות נפסלו. מדובר בירידה באחוז ההצבעה בשהוואה לבחירות הקודמות, אז אחוז המצביעים עמד על 61.34%. 

על פי התוצאות הכמעט סופיות,  הליכוד עומד בראש הרשימה, עם  43.43%  (41,708 מצביעים), מעט יותר מהבחירות הקודמות (41.03 אחוזים). 

כחול לבן התחזקה לעומת הבחירות הקודמות והיא זוכה  ב-18.82% (18,072 מצביעים). היא הופכת להיות המפלגה השניה בגודלה בבאר שבע. 

ישראל ביתנו זכתה  ב-13.89%  (13,337 קולות) והיא מתחזקת מאוד לעומת הבחירות הקודמות, אז קיבלה כ-9 אחוזים.  

ש''ס מקבלת   8.48%  (8,142 מצביעים), וגם היא מתחזקת לעומת הבחירות הקומות, אז קיבלה כ-6 אחוזים. 

ימינה בראשות איילת שקד הבית היהודי-האיחוד הלאומי-הימין החדש זוכים   ב-5.01%    (4,810 קולות). צירף הרשימות לא הניב תוצאות והכמות המצביעים דומה לזה של הבחירות הקודמות. 

העבודה - גשר  זוכה   ב-4.33%    (4,155 קולות) ומצליחה לעבור את אחוז החסימה בבאר שבע. 

הכנסת. כבר מזמן לא מתפקדת (צילום: James Emery / CC BY 2.0)

אף אחת מרשימות השמאל לא המצליחה לעבור את אחוז החסימה בבאר שבע ולמעשה, השמאל הישראלי ניתק את הקשר עם בירת הנגב והעדיף להתרכז רק במעוזים שלו בעיר: אוניברסיטה, ריכוזי סטודנטים, מקומות עבודה או מקומות מפגש של מי שעובדים או לומדים בבאר שבע, אך באים ממרכז הארץ. מדובר בנתק שהלך והתהווה במשך שנים, בין היתר כי המפלגות זנחו את האג'נדה החברתית. 

גם בשאר הערים בנגב הליכוד מוביל: אופקים, עם 34.74%, אחריו ש''ס, כחול לבן עם 6.39 % בלבד. דימונה, בה הליכוד קיבל 55%. ירוחם, עם 41.70 אחוזים. בנתיבות מובילה ש''ס, עם 39 %. בעומר מובילה כחול לבן וביישוב זה נרשם אחוז נצבעה גבוה בהשוואה לשאר ערי הנגב.

אחוזי ההצבעה בנגב היו גבוהים ביישובים המבוססים, שם ניכרת הצבעה לטובת כחול לבן - להבים, מיתר ועומר.

ביישובים באשכולות הכלכליים הנמוכים, אחוזי ההצבעה היו נמוכים. במגזר היהודי ההצבעה הייתה מובהקת לליכוד וש''ס, בקרב היישובים הבדואים המובילה היא הרשימה המשותפת ובמקום השני - כחול לבן. הרשימה המשותפת כבשה את רהט: בעיר השניה בגודלה בנגב המשותפת קיבלה רוב מוחץ של 79.62%. 

בתחילת אוקטובר אמורה להיות מוצגת הממשלה החדשה. מדובר בלוח זמנים צפוף, אשר בתוכו גם החגים. ממשלת ישראל אמורה להיות מושבעת ב-3 באוקטובר. בניכוי החגים, זה מותיר למפלגות מעט יותר משבוע. כפי שזה נראה כרגע, גם אם נתניהו ייצור גוש חוסם של מפלגות ימין, עדיין אין לו 61 קולות. לשון המאזניים נמצאת אצל ישראל ביתנו. ראש הרשימה, אביגדור ליברמן, פרסם אתמול את רישמת הדרישות שלו, בלעדיהן חבל לשני ראשי הרשימות להתקשר אליו: תחבורה ציבורית בשבת, נישואים אזרחיים, גיוס חרדים. המפלגות החרדיות מאוד יתקשו לקבל אפילו אחת מהדרישות. לליברמן יש גם דרישה נוספת: ממשלה בלי ערבים. הרשימה המשותפת היא השלישי בגודלה בכנסת עם 13 מנדטים, הרבה יותר מישראל ביתנו, אשר לה 8 מנדטים. כחול לבן היא הסיעה הגדולה בכנסת, עם 33 מנדטים. לליכוד 31 מנדטים. 

הכנסת ה-22: כל התסבוכות

לוח זמנים קצר מאוד להרכבת הממשלה, עם חגים באמצע ושימוע לנתניהו יממה לפני הצגת הממשלה: הרכבת הממשלה הנוכחית מסובכת ואם לא די בכך, ב-2 באוקטובר יש לראש הממשלה בנימין נתניהו שימוע אצל היעוץ המשפטי לממשלה בעניין התיקים שלו - יממה אחת לפני הצגת הממשלה. על אף שהליכוד קיבל פחות מנדטים מגנץ, נתניהו טוען כי ממשלה בראשותו תהיה הממשלה ציונית הלגיטימית היחידה האפשרית.

יו''ר אופוזיציה יהיה ח''כ איימן עודה. על פי חוק, ראש הממשלה מחויב לעדכן אותו בענייני מדינה: אם תקום ממשלת אחדות יו''ר אופוזיציה יהיה יו''ר הסיעה הגדולה שאינה בקואליציה. על פי התוצאות, יהיה זה ח''כ איימן עודה מהרשימה המשותפת. בשנת 2000 נחקק תיקון לחוק שהסדיר את מעמדו, סמכויותיו, שכרו וכדומה של יו''ר האופוזיציה. על פי החוק, מחויב ראש הממשלה למסור לו עדכונים בענייני המדינה. כמו כן נחשב ראש האופוזיציה כ"סמל מדינה" וזכאי לאבטחה כראש ממשלה ונשיא. בליכוד מתקשים לראות את נתניהו מעדכן את עודה בענייני ביטחון וממשל ועודה, מצידו, לא מתכוון לוותר על התענוג.

נשיא לוחץ  להקמת ממשלה, נתניהו לא ממהר לשום מקום:  נתניהו לא ממהר לקבל את תוצאות הבחירות וככל הנראה, יפעל לקיום סיבוב שלישי, שיקנה לו לפחות שנה נוספת של שקט. בסיבוב שלישי, נתניהו מקווה לקבל מקצה שיפורים שיאפשר לו להקים ממשלת 61 עם מפלגות הימין, להן תהיה הזדמנות אולי לשפר תוצאות. ליברמן מתנה את כניסתו לממשלה בכך שלא יהיו בה לא הרשימה המשותפת (13 מנדטים) ולא המחנה הדמוקרטי (5 מנדטים). מצד שני, קשה להאמין שש''ס ויהדות התורה (להן ביחד 17 מנדטים), יסכימו לנישואים אזרחיים, תחבורה ציבורית בשבת, פתיחת מרכולים בשבת וגיוס, דרישות הסף של ליברמן. קשה לראות את ש''ס או יהדות התורה מסכימים לנישואים להט''ביים, אחת הסיבות להנהגת נישואים אזרחיים.

אם לא תקום ממשלה, ישראל תמצא עצמה בסיבוב בחירות שלישי מתי שהוא במרץ-אפריל, כאשר רק במאי-יוני 2020 תוצג ממשלה חדשה. דחיה כזו עלולה לפגוע קשה מאוד במשק הישראלי בכלל ובנגב בפרט.

פתקי הצבעה לכנסת ה-22 (צילום: דני בלר)טראמפ מתחיל לאבד את הסבלנות: נשיא ארצות הברית ידוע כמי שיש לו פתיל קצר והיעדר ממשלה בישראל עלול לדחות בעוד כשנה לפחות את הצגת תוכנית המאה. בעזה ובטהרן רואים את המצב ומחככים ידיים בהנאה. ספק אם ממשלת מעבר תצא למערכה גדולה או תהיה לה לגיטימציה ליזום מהלכים מדיניים.

סיבוב בחירות שלישי הוא הסיוט של ראשי הרשויות בדרום: זה לא סוד, הדברים נאמרו לא פעם בישיבות מועצת העיר באר שבע, אבל כדאי להזכיר אותם. 2019 הייתה שנה אבודה, בשל שתי מערכות בחירות. עשרות תוכניות בבאר שבע הוקפאו, בשל העובדה שאין במשרדי הממשלה מי שיאשר אותן. כרגע, בממשלת מעבר, הפקידות מנחה את ראשי הרשויות לעבוד על פי הקיים. 

ראש עיריית באר שבע, כמו שאר עמיתיו בנגב, נבחר לקדנציה של חמש שנים. שנתיים מתוך החמש מבוזבזים. עם כל הרצון טוב, דנילוביץ' לא יכול ליזום כרגע דברים חדשים ומחוייב לעצור או לצמצם חלק מהפרויקטים קיימים. בין היתר, כל החלטה להיטיב או להקל על עסקים קטנים ובינוניים בעיר בהקלות בארנונה, בקבלת תקציבים ליוזמות חדשות, בקבלת אישורים ליוזמות בתחום הבניה או חידוש השכונות. אין לו עם מי לדבר במשרדי הממשלה.

ראשי הרשויות בדרום גם רואים איך פרויקטים לאומיים גדולים מתמסמסים: קריית המודיעין בליקית הפכה בינתיים לאתר אשפה. נמל התעופה בנגב כנראה יחכה עוד שנים רבות. הקמת בית חולים שני בבאר שבע. 

הנגב - ובאר שבע בתוכו, נמצאים בנקודה קריטית: בלי החלטות ממשלה ובעיקר ממשלה מתפקדת, שורה ארוכה של יוזמות שהיו אמורות להפוך את באר שבע ל''איזור ביקוש'', פשוט יתמסמסו. ולא רק בעיריית באר שבע מודאגים. העיר השניה בגודלה בנגב, רהט, כמהה לתקציבים. שורה ארוכה של פרויקטים, בתחום התעסוקה, התחבורה, החינוך - עומדים במקום.  סיבוב בחירות שלישי יהיה הרה אסון לנגב. כבר כיום מתמודדת באר שבע עם קשיים בתחום התעסוקה והיא העיר המובילה באחוז העסקים בסכנת סגירה, עם למעלה מ-300 עסקים סוגרים, מחציתם בעיר העתיקה. על פי נתוני למ''ס, בבאר שבע נרשמת הגירה שלילית.

נקודת נוספת היא אובדן הביטחון של תושבי הנגב, המוצאים עצמם בסבבי לחימה אחת לכמה חודשים, שבערים הגדולות אלפי דירות ללא ממ''דים. 

תגובות

End of content

No more pages to load