• 30 ספטמבר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

ניתוח פוליטי: בגלל התיקו, נתניהו וגנץ צריכים אחד את השני

בנאומי הניצחון שנשאו שני המנצחים בתיקו, השאירו דלת פתוחה להקמת ממשלת אחדות, אפשרות שלפחות כרגע נראית בלתי סבירה, בשל העוינות בין גנץ ולפיד לחרדים

מי יהיה הבוס? (צילומים: (צילומים: איציק אדרי, ראובן קפוצ'ינסקי - עידית וקסלר צח, USDS , CC BY 3.0, 4.0)

מאת: משה פריאל, כתבנו הפוליטי

וועדת הבחירות המרכזית טרם סיימה את ספירה הקולות, אך נכון ליום רביעי, בשעה 12:00,  בסיום ספירת 61% מהקולות, יש תיקו בין המפלגות הגדולות: 32 מנדטים לליכוד, 32 לכחול לבן . לגוש הימין והחרדים יש 56 מנדטים. לגוש מרכז-שמאל 55 מנדטים. ליברמן ממשיך להיות לשון המאזניים, עם 9 מנדטים.

רק אחרי השעה 3:00 לפנות בוקר הגיע נתניהו לגני התערוכה בתל אביב כדי לשאת דברים בפני כמות לא גדולה של אוהדים - פחותה מהרבה מעצרות ניצחון קודמות שלו. בנאומו, סימן את מה שיהיה הקו שינחה אותו במו''מ הקואליציוני. נתניהו רואה עצמו כמי שירכיב את הממשלה הלגיטימית הבאה וכל ממשלה אחרת שתקום, לשיטתו, תהיה לא יהודית ולא לגיטימית:  "אני צרוד, אבל עדיף לאבד את הקול מאשר לאבד את המדינה. ישראל זקוקה לממשלה חזקה, ממשלה יציבה, ממשלה ציונית .לא תהיה ולא יכולה להיות ממשלה שנשענת על מפלגות ערביות אנטי-ציוניות". הוא רמז כבר אתמול על אפשרות להקים ממשלת אחדות המתבססת על המפלגות הציוניות בלבד, שתקום כאשר ברקע תוכנית המאה של טרמפ.

גם יו''ר כחול לבן, בני גנץ ,הותיר בנאומו דלת פתוחה: "נמתין לתוצאות האמת, אבל כמו שזה נראה, עמדנו במשימה ולא פחות חשוב עמדנו בה בדרך שלנו לפי התוצאות המסתמנות נתניהו לא הצליח במשימתו. החל מהלילה נפעל להקמתה של ממשלת אחדות רחבה שתבטא את רצון העם''.

בנאומים שהשמיעו השניים לא הייתה פסילה אישית: בני גנץ לא דיבר על ממשלת אחדות חילונית. גם נתניהו לא פסל את גנץ.
​​​​​​​
במצב שנוצר, לשני ראשי המפלגות אין 61 מנדטים והם תלויים אחד בשני. המנצח הגדול של הערב הוא יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, שלאורך כל הדרך היה לשון המאזניים וכבר טרף את הקלפים בעבר. אך השאלה הגדולה המרחפת באוויר היא האם מפלגת כחול לבן תצליח לשרוד את הרכבת הממשלה המאוחדת עם הליכוד, בשל פסילתו החד משמעית לפחות עד כה של יאיר לפיד את החרדים. הימים הקרובים יהיו ימים קשים מורכבים וגם מבחן להצהרות שהצהירו כל אחת מהדמויות . גם מי שיקבל ראשון את הרכבת הממשלה יהיה בעמדת נחיתות.

באשר לתושבי הנגב דומני שממשלת אחדות לאומית תתרום ותהווה מנוף לאותו חבל ארץ הנגב המהווה כיום משאב מרכזי ומרחב הזדמנויות של מדינת ישראל צמיחה כלכלית ודמוגרפית יצירת מקומות תעסוקה .ומימוש הפרויקטים השונים מעבר יחידות המודיעין לנגב  על זה התחייב ליברמן בראיון לברנזה NEWS: "הדרישות שלנו במשא ומתן הקואליציוני יהיה חד וחלק להחזיר את חיל המודיעין לנגב,  הקמת שדה תעופה בנבטים שרותי בריאות ברמה נאותה ונגישה. ענפי תעסוקה מתקדמים הפשרת עשרות פרויקטים חשובים לעיר באר שבע המוקפאים לפי שעה וכמובן  החזרת הביטחון  לתושבי הנגב  תחת איום קיומי תמידי מארגוני הטרור בעזה''.

תגובות

End of content

No more pages to load