• 29 ספטמבר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הערכה במערכת הביטחון: חמאס עלול להרחיב את הירי ולשבש את הבחירות

מערכות של כיפת ברזל פרוסות בהיערכות שיא, בעקבות הערכה כי חמאס ירחיב את הירי ליישובי הנגב וישבש את יום הבחירות. נתניהו, בשובו מרוסיה: ''מבצע צבאי בעזה - יכול לקרות בכל רגע''

מערכת כיפת ברזל (צילום: דובר צה''ל)

מערכות כיפת ברזל פרוסות בהיערכות שיא, בעקבות הערכה במערכת הביטחון כי חמאס ירחיב את הירי ליישובי הדרום, במטרה לשבש את יום הבחירות. בימים האחרונים, כמעט על בסיס יומי, נורות רקטות לעבר ישראל, יש ניסיונות חדירה דרך גדר הגבול וניסיונות להוציא לאור פיגוע גדול או פיגוע מיקוח. חמאס מהציר כי אינו עומד מאחורי הירי. במערכת הביטחון מעריכים, כי חמאס אינו מצליח להשליט את מרותו על ה''ארגונים הסוררים'', שלוחותיו של אירן בעזה. 

ירי בזיקים, בשבוע שעבר (צילום מסך)

הרחבת הירי לעבר יישובי וערי הנגב עלולה לשבש את יום הבחירות. רבים יימנעו מללכת לקלפיות תחת אש. במצב כזה, חמאס יקבל תמונת ניצחון נוספת ויוכל להראות את עצמו כמי שהצליח לשבש לא רק נאום של ראש ממשלה שנלקח בבהילות למרחב מוגן בכנס בחירות באשדוד, אלא כמי שיקבעו את מהלך הבחירות בארץ. 

הבוקר, שישי, חזר נתניהו מפגישה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. בשיחה עם כתבים, הוא אמר כי מערכה מול עזה יכולה ''להתפתח בכל רגע''. במערכת הביטחון, אבל בעיקר ביישובי הנגב יודעים שמערכה כזו היא עניין של זמן. חמאס יודע שהדרג המדיני יורה לצה''ל להפציץ ''דיונות חול ופינות עישון של חמאס''. הג'יאהד האיסלמי, כמו גם חמאס, למדו לזהות את נקודות התורפה של הממשלה הנוכחית. יום בחירות תחת אזעקות עלול להוביל את המערכת הפוליטית בישראל לטענה כי התוצאות אינן משקפות את רצון הבוחר ואף להוביל למה שכל המערכת הפוליטית חוששת ממנו - סיבוב שלישי בטווח חמישה חודשים. 

בינתיים ישראל מתנהלת עם ממשלת מעבר, שאינה יכולה להחליט החלטות חשובות. בבאר שבע לבדה, עשרות פרויקטים חשובים הוקפאו ואחרים בוטלו כי אין עם מי לדבר במשרדי הממשלה. כל מה שהנגב מקבל זה הבטחות ''לבדוק'', אך איש לא יודע, נכון להיום, מי ישבו בממשלה הבאה.

וידאו: ראש הממשלה מורד מהבמה בגלל ירי חמאס על אשדוד


עד כמה המצב חמור? בינתיים, אין עוצר חופשות בצה''ל, אבל ההיערכות בדרום היא בהיקפים גדולים. בגבול הדרומי מתקיימת ה''שגרה'' אליה הורגלו התושבים: הפרחת בלוני תבערה, שכבר אינם מדווחים בתקשורת. אלפים המפגינים מהצד העזתי של הגדר, ניסיונות חדירה של מחבלים. צה''ל ערוך לאורך הגדר. בישראל יודעים כי אם יהיו הרוגים בצד העזתי במהלך העימותים בגדר, הג'יאהד האיסלמי יירה רקטות ויבקש לשתק את יום הבחירות בירי גם על ערים בנגב. 

נכון להיום, שישי, אין הוראות מיוחדות ביישובי הנגב, מלבד אותה שגרה עירנית, שהיא מנת חלקו של האיזור כבר שנים. אירועי השבוע הוכיחו שהמצב יכול להתדרדר במהירות וללא הודעה מוקדמת. משעות הצהריים ישנן קריאות במסגדים בעזה לצאת לצעדות השיבה. במערכת הביטחון חוששים מהדרדרות האירועים היום, שכן הרוגים בצד העזתי, פירושם ירי על ישראל. 

מהיום, שישי, כבר אל ניתן לערוך ולפרסם סקרי בחירות חדשים, אך אלה שנערכו בשבוע האחרון מראים על כמעט שיוויון בין הגושים: לא נתניהו ולא גנץ יכולים להרכיב ממשלה ללא ישראל ביתנו. במקרה של נתניהו, הוא יזדקק לקולותיהם של בן גביר, שייתכן ויעבור את אחוז החסימה, של המפלגות החרדיות ושל ימינה. גנץ, שעל פי סקרים מסויימים מצליח לקבל יותר מנדטים מהליכוד, יתקשה להקים ממשלה ללא סיוע הרשימה המשותפת, המחנה הדמוקרטי וישראל ביתנו. 

שיבוש יום הבחירות עלול להטיל ספק בגליטימיות שלהן, במקרה וציבור גדול יצטרך לשהות בממ''דים במקום ללכת לקלפיות. בשל חשש לזיופים, הפעם נוספו מנגננים ובין היתר, יתעכב פרסום תוצאות האמת. 

ביקורת נגד נתניהו בנגב: ''אחרי הבחירות או אפילו לפני, הולך להיות פה סבב מאוד קשה ואלים''

בקיבוץ סעד בעוטף עזה התקיים בצהריים האירוע השבועי של ״מסדר הדר״ בפעם ה-72 ברציפות. באירוע השבוע, במהלכו התקיים טקס נטיעות של עצי זית, השתתפו חברי הכנסת מיכאל ביטון (כחולבן), אלי אבידר (ישראל ביתנו), אלון שוסטר (כחולבן), ראש מועצת שדות נגב תמיר עידאן והוריו של סגן הדר גולדין, לאה ושמחה גולדין.

ראש מועצת שדות נגב, תמיר עידאן: ״לא שמעתי מכל המפלגות המתמודדות לכנסת רעיון חדש לטיפול במצב בדרום או בהשבת הבנים. אמרו בהתחלה שזה רק בלון, ורק עפיפון, ורק שריפה ובסוף הגענו ל-700 טילים ו-100 אזעקות ביום אחד. אנחנו נמצאים פה במצב של לחימה כבר שנתיים. אחרי הבחירות או אפילו לפני, הולך להיות פה סבב מאוד קשה ואלים, ואני לא יודע מה יקרה בו. לא יודע כמה התושבים שלנו חזקים כמו שהם היו לפני חמש שנים״.

ראש הממשלה מובל למקום מבטחים בשל ירי טילים

פרופ׳ שמחה גולדין תקף באירוע את ראש הממשלה נתניהו: ״חזרנו מארה״ב לפני שבועיים עם הישגים משמעותיים בזירה הבינלאומית. בעוד 10 ימים תיפתח העצרת הכללית של האו״ם וזו הזדמנות להעלות את השבת הבנים לסדר היום העולמי ולרתום את הקהילה הבינלאומית למען המטרה של הומניטארי תמורת הומניטארי.

״בשבועיים האחרונים אנחנו מנסים בכל דרך לעשות שיחת טלפון עם ראש הממשלה נתניהו בעניין הזה. פנינו דרך כל הגורמים הרשמיים, אבל אנחנו לא מצליחים לקיים שיחה עם ראש הממשלה על החיים עצמם. חוץ מהבחירות יש עוד דברים. ארה״ב ומזכ״ל האו״ם הבטיחו לפעול במסגרת העצרת הכללית, אבל אין לנו תשובות מנתניהו והממשלה שלו״.

ח״כ אלי אבידר (ישראל ביתנו) אמר כי עצירי החמאס מקבלים תנאים של בית מלון ‘הכל כלול׳ ״למעשה, ממשלת ישראל פועלת בניגוד לאמנת ג׳נבה ביחס המועדף שהיא מעניקה לאסירים של חמאס. היא עודה זאת בזמן שחמאס מחזיק בחיילים והאזרחים. העניין הזה נמצא בטיפולו האישי של נתניהו''.

וידאו: אלון שוסטר ב''מסדר הדר''  (צילום סלולרי)
​​​​​​​

ח״כ אלון שוסטר: ״המערכת הפוליטית צריכה להוכיח שהיא מחויבת למשפחות גולדין ושאול ולהשבת הבנים. לצערי, זה לא המצב כרגע וחייבים לשנות אותו״.

מיכאל ביטון: ״ראינו השבוע איך יחיא סינואר, משוחרר בעסקת גלעד שליט, גורם לראש הממשלה לרדת מהבמה. זו התשובה הכי טובה לכך שמשפחת גולדין צודקת בכל דרישותיה מהממשלה״.תגובות

End of content

No more pages to load