• 15 אפריל 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הומלסים: דיירי קפלן 12 יבלו גם את החגים הקרובים מחוץ לבית

למעלה משנה וחצי אחרי שפונו מבתיהם, דיירי הבניין שהוכרז מסוכן לא יודעים מתי, אם בכלל, ישובו אליו. בינתיים, הם מכלים את החסכונות על שכר דירה

כיכר קפלן 12 (צילום: דני בלר)

למעלה משנה וחצי אחרי שהוצאו מבתיהם, דיירי כיכר קפלן 12 יבלו עוד חג מחוץ לבית. הם לא יודעים מתי, אם בכלל, יוכלו לחזור. בשבועות האחרונים הם גילו כי הבניין נפל קורבן לפורצים. הדיירים השאירו במקום חלק מהציוד שלהם: מזגנים, מקררים, כלי בית ויש גם מתכות רבות שניתן לעקור באין מפריע. ''הגשו תלונה במשטרה אחרי שגילינו את הפריצות. הגנבים ניתקו את מצלמת האבטחה, לקחו מה שרצו ואין מי שימנע מהם להיכנס עוד פעם'', אומרת נציגת הדיירים, אנדה ליברמן. עוד מעט חג וגם את החג הזה הדיירים יבלו מחוץ לבית. הסיפור שלהם ירד מהכותרות, אבל אנחנו, בברנז'ה NEWS, לא שכחנו אותם. הם באר שבעים יקרים שעוברים רגע קשה בחיים. קצת לפני ראש השנה חזרנו לבדוק מה קורה איתם.

הדיירים מחכים לפתרון למצבם (צילום: דני בלר)

רבים מהדיירים בבניין הם מעוטי יכולת. גם לו היה מתווה לשיקום הבניין שהיה יוצא אל הפועל במיידי, מדובר בהליך מורכב ויקר, שעלותו לדייר מוערכת בכמעט 100,000 שקלים וגם אם הדיירים יתחילו מחר בבוקר, זאת עבודה של חודשים ארוכים. מדובר במצב חסר תקדים בבאר שבע, אך הבניין בכיכר קפלן עלול לא להיות האחרון שנקלע למצב מסוכן. חלק מהבנייה בעיר ישנה ומוזנחת, נבנתה על פי תקנים שהיו נהוגים לפני 50 ו-60 שנה. מה שקורה בכיכר קפלן 12 עלול להיות עתידם של דיירים בבניינים אחרים.

וידאו: תזכורת למצב הדיירים שפונו מכיכר קפלן 12 (צילום ועריכה: דני בלר)


הבניין ממוקם באיזור מרכזי, בקרבת המכללות. מסביבו, אוכלוסיה באר שבעית ותיקה והרבה סטודנטים ואיזור עצמו מטופח ונעים. לו בניין כזה היה ממוקם בסביבה דומה בתל אביב, יזמים היו קופצים על שיקומו. בבאר שבע נושא התמ''א כמעט בלתי אפשרי. קיים מתווה לשיקום הבניין.

בבאר שבע מרבים לדבר על פינוי-בינוי וקבלני חתימות מנסים לגייס כמה שיותר דיירים, אבל יזמים בתחום מבהירים כי שווי הנכסים בעיר הוא הרבה מתחת לסף המאפשר לתת מטר דירה חדשה תמורת מטר בדירה הישנה, שלא לדבר על תוספת שטח בנכס. בכיכר קפלן לא מדברים אפילו על התחדשות עירונית, שככל הנראה תהיה רק במקומות בהם יש עניין נדל''ני. 

אנדה ליברמן מנסה לשמור על אופטימיות, אבל היא שומעת מדיירים גם לא מעט ייאוש. דיירים מבוגרים שרוצים לחזור הביתה. דיירים מעוטי יכולת שנשחקים תחת תשלום שכר דירה. ועוד חג אחד מחוץ לבית האהוב והמוכר. 

הדיירים רוצים לשוב הביתה ושהסיוט הזה יעמוד מאחוריהם. אם המצב יימשך, חלקם יקרוס כלכלית. הם לא יכולים לעשות עם הדירות כלום. אף אחד לא יקנה דירות בבניין מסוכן, גם לא כהשקעה. בעלי הבתים הם בעצם חסרי בית. 

תשתיות הבניין הפכו יעד לגנבים (צילום: דני בלר)

ממשרד השיכון נמסר:  ''מדובר בבניין שכל כולו בבעלות פרטית של הדיירים והמבנה נמצא באחריות עיריית באר שבע ובעלי הבתים. לפנים משורת הדין, הוצע לדיירים סיוע מאחר ומדובר בדיירים בעלי בתים. בתחילת אוקטובר יפורסם קול הקורא להשתתפות המשרד בסיוע לוועדי בתים באמצעות מענקים, בדגש על מבנים מסוכנים, וועד הבית במבנה המדובר יוכלו להגיש בקשה שתידון ובמידה וייענו לקריטריונים יזכו לסיוע''.

מעיריית באר שבע, שכאמור עושה מאמצים לסייע לדיירים, נמסרה התגובה הבאה: ''לבקשת העירייה משרד הבינוי והשיכון הוציא קול קורא לסיוע בשיפוץ המבנים בבניין הנ"ל.  מדובר בסכום נמוך בהרבה ממה שהיה אמור להתקבל, שאינו יכול לסייע לפתרון הבעיה ויש להצטער על כך.  בעקבות החלטת משרד הבינוי והשיכון על גובה התקציב, הודיעה נציגות של דיירי הבניין למשרד, כי הם מבקשים להמתין עם מימוש כספים הללו, עד למציאת פתרון אחר''. 

''בעקבות לחץ אשר הפעילה עיריית באר שבע על משרד הבינוי והשיכון, הסכים המשרד להוציא קול קורא חדש שאמור להתפרסם בימים הקרובים, בתקווה שיביא לפתרון הבעיה.  עלי לציין, עיריית באר שבע מסייעת ככל שניתן במסגרת החוק ותמשיך ללוות את דיירי הבניין.  מהיום שהוכרז הבניין כמסוכן למגורים, סייעה העירייה בשלל דברים, בינהם הצבת שומר, גידור היקפי נעולה המחוברת למוקד העירוני באמצעות מצלמות ולאחרונה סיוע כספי בתיקון המעלית''.


תגובות

End of content

No more pages to load