• 21 ספטמבר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הזנחה: במקום את בסיסי חיל המודיעין, הנגב קיבל אתר פסולת פירטי

הררי פסולת בניין: כך נראה כיום האתר בו היה אמור לקום בסיס המודיעין בליקית. היעדר המשילות בנגב והזנחת האיזור, הפכו את הפרויקט היוקרתי לאתר אשפת בניין. אולי הממשלה הבאה תהיה אמיצה להחליט

הממשלה השקיע 300 מיליון שקל - וכך זה נראה היום (צילום סלולרי)

במקום קריית המודיעין, הנגב קיבל אתר פסולת פירטי: כך נראה היום המקום שהיה מיועד לשמש את אגף המודיעין בצה''ל, אשר בפיתוחו השקיעה המדינה כ-300 מיליון שקלים, שלעת עתה, כך נראה, ירדו לטימיון. אתר ליקית בנגב הפך למצבור זבל פירטי, אחד מני רבים בנגב. על פי הערכות של גורמי סביבה, מדי יום מגיעות לאיזור הנגב, שברובו אינו מאוכלס, עשרות משאיות זבל ופורקות בטבע פסולת, בתוכה פסולת מסוכנת, פסולת רפואית וביתית, תוך גרימת נזק אדיר לסביבה. בבאר שבע, אתר הקראוונים הנטוש נחל בקע הפך למצבור פסולת כימית, מקום בו מושלכים פגרי בעלי חיים ואסבסט. בשיחה עם ברנז'ה NEWS, אמרו שלא לייחוס מומחים בתחום הסביבה, כי שיקום שטח כזה עלול לארוך שנים. ברנז'ה NEWS חשף בלעדית את הסיפור. 

העברת בסיס חיל המודיעין לנגב מתעכב. מדובר בפרויקט עליו החליטה ממשלת ישראל לפני 15 שנה ואינה מצליחה להוציא אותו אל הפועל. על פי לוח הזמנים המקורי, הבסיס בליקית היה אמור להתחיל לפעול לפני 5 שנים. אגף המודיעין יושב באזור צומת גלילות שבהרצליה, על קרקע בעלת שווי נדל''ני אדיר. המדינה מבקשת לשחרר את הקרקעות האלה לבנייה שעשויה להכניס מיליארדי שקלים ליזמים, היות והיא נמצאת באחד האיזורים המבוקשים בארץ.

פסולת פירטית בליקית (צילום סלולרי)

בסיס המודיעין היה אמור לקום באזור ליקית, בין צומת שוקת לעומר, כאשר עלות ההקמה מעורכת ב-25 מיליארד שקלים. עם כניסתו של אביב כוכבי לתפקיד הרמטכ"ל בינואר השנה, הוא פנה לראש הממשלה, בנימין נתניהו בדרישה לבחון מחדש את העברת קריית המודיעין לנגב. בעקבות בקשה זו של כוכבי, מתעכב תהליך העברת האגף דרומה. בעוד שיש המנסים להטיל את האשמה על הרמטכ''ל,  עיקר המתנגדים למעבר הם אנשי היחידה, בהם קצינים בקבע. הדברים ידועים ופורסמו אין ספור פעמים. ממצאי מחקר בנושא פרוסמו בלעדית בברנז'ה NEWS. לטענת אנשי הקבע, באר שבע אינה מסוגלת לספק את איכות החיים, את אפשרויות הבילוי והתרבות להם רגילים, את הטיפול הרפואי ואת החינוך לילדים. ישנה גם בעיה לבני-בנות הזוג, שיתקשו למצוא פה משרות איכותיות, בשכר דומה לזה המשולם במרכז.  הטענה שבסיס המודיעין אינו יורד לליקית בגלל רכבת נראה מופרך על רקע העבודה שצה''ל עצמו מפעיל שירותי שאטלים לבסיסים מרוחקים. 

במקום בסיס של אגף המודיעין בנגב, נכון לרגע זה קמה למזבלה פיראטית בו הושלכו כמויות רבות של פסולת בניין . מדובר בזיהום של שטח גדול שלא מקבל מענה. "במקום קריית המודיעין יהיה אתר אשפה. העיכובים בהקמת הבסיס יהפכו את השטח לאתר פסולת ענק בלב הנגב" אומר ערן שמרלק, מנכ"ל נגב אקולוגיה. בעיית הפסולת הפירטית בנגב היא רק היבט חאד של חוסר המשילות, ההזנחה והזלזול ממנו סובל האיזור.

בזמן ביקורו של גבי אשכנזי אתמול, שלישי, בשטח הוא הגיב בכעס למראה הפסולת: ''זה כמובן לא ימנע את הקמת בסיס המודיעין. יפנו את הכל אבל זה מה ששנים של עיכוב מיותר גורמות, מפגעים סביבתיים חמורים שיהיה מאוד קשה לטפל בהם. כשנקים ממשלה אפעל להעביר לאלתר את בסיס המודיעין לליקית. כמו שעשיתי עם עיר הבה"דים כשהייתי מנכ''ל משרד הביטחון''.

זבל במקום מודיעין (צילום סלולרי)​​​​​​​

צריך לקוות שלא יהיה צורך בסיבוב בחירות שלישי - צעד לא בלתי אפשרי אם נתניהו לא יצליח להקים ממשלה. גם אם תקום ממשלה, זה יהיה רק לקראת סוף השנה, כך ש-2019 תירשם כעוד שנה אבודה בנגב. 

בלהה גבעון , מנכ"לית נגב בר קיימא: "כל הנושא של השלכת פסולת ברשות הרבים בעיקר פסולת בניה זה מגפה שמתרחשת בנגב היום. כמעט בכל שטח פתוח רואים השלכת פסולת ואין אכיפה מספקת. המשרד להגנת הסביבה פועל לפתור את הבעיה אבל אין לו תקציבים לכח אדם נוסף לאכיפה. צריך להטיל כנסות, להוציא סיירות, לתפוס את הפושעים. הרשויות שהשטח נמצא ברשותם צריכים לספק פקחים או פתרון, צריך לשבת ולחשוב איך מתמודדים עם המגפה הזאת  - חבל שיש אנשים שרוצים לחסוך כמה שקלים על חשבון הסביבה".

קרא עוד:

חשיפה: כך נראה המפגע הסביבתי בלב ב''ש שלא טופל 23 שנה


תגובות

End of content

No more pages to load