• 21 ספטמבר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מועצת העיתונות נפגשה עם בכירי עיריית ב''ש

חברי המועצה פגשו בתלמידי תקשורת במקיף ו', רוהייע העלה על נס את פארק ההיי-טק. נשיאת מועצת העיתונות: ''תקשורת חופשית - חלק מערכיה הדמוקרטיים של ישראל''

ראש עיריית באר שבע עם נשיאת מוצת העיתונות (צילום: דיאגו מיטלברג)

משלחת של מועצת העיתונות והתקשורת בישראל, בראשות הנשיאה ,שופטת בית המשפט העליון בדימוס, דליה דורנר, ביקרה אתמול, שלישי, בבאר שבע, במסגרת תכנית הסיורים ברחבי הארץ שיזם מנכ"ל המועצה, מוטי רוזנבלום, על מנת להעלות את מודעות האזרחים לחשיבות על שמירה על חופש העיתונות, מחד ועל כללי האתיקה העיתונאית, מאידך.

הסיור, שאורגן על ידי דובר העיריה, אמנון יוסף, בהדרכתו המקצועית של מנהל אגף מנהל לוגיסטיקה וחירום בעיר, עמית ריינגולד, החל בביקור באולם מועצת עיריית באר שבע ,שם קיבל את פני המשלחת ראש העיר רוביק דנילוביץ' בליווי מנכ"לית העיריה, אבישג אבטובי וסגני ראש העיר, טל אל-על ושמעון בוקר.

ראש העיר פרש בפני המשתתפים בסגנונו הנלהב והמיוחד את חזונו ביחס למדינה ככלל וביחס לנגב ולעירו בפרט . ראש העיר רואה את באר שבע כמטרופולין החולש על השטח הגדול של הנגב ומקושר ברשת תחבורה מהירה אל המטרופולין הגדול בגוש דן.

באר שבע בהתאם לחזון הזה, שחלקים ממנו כבר מתגשמים הלכה למעשה, הופכת למרכז הייטק וידע טכנולוגי אזרחי וצבאי וזאת תוך השגת שיתוף פעולה בין מספר גורמים שהם: המדינה המספקת את התשתיות וממנפת, האקדמיה (אוניברסיטת בן-גוריון)  כמקור הידע וכוח האדם המיומן והאיכותי, העירייה כמנוע הקטר הדוחף, מסיר חסמים ומאפשר את השינוי, והחברות הפרטיות שהן המביאות את ההשקעות הדרושות ויוצרות את מקומות העבודה . השילוב של כל הגורמים, לדברי דנילוביץ, הללו הוא שיניע את הפריחה הכלכלית.

ראש העיר העלה על נס את פארק ההייטק החדש ומרכז הסייבר הלאומי ההולך ומוקם בפאתי העיר והמשלב את כל הגורמים הללו בגישה כוללנית של "אקו סיסטם".

מנכ"ל מועצת העיתונות, מוטי רוזנבלום, העניק בדברי ברכתו, נופך אישי בציינו שאביו המנוח שהיה נהג קטר ברכבת ישראל בקו לבאר שבע -  נהג גם בקטר הקיטור שמספרו 70414, המוזכר בשירו הידוע  של חיים חפר, הניצב כיום בתחנת העתיקה וההיסטורית של העיר.

בין העיתונאים שהתלוו לסיור, היה אחד שהתשתתף בשיחרור העיר

העיתונאי הוותיק, וחבר בית הדין לאתיקה של מועצת העיתונות, גיל קיסרי, ריגש את המשתתפים כשסיפר שהוא היה בין משחררי העיר באר שבע במלחמת העצמאות.

נשיאת המועצה, השופטת בדימוס דליה דורנר, הדגישה בדבריה כי "יש לשמור מכל משמר על ערכיה הדמוקרטיים של מדינת ישראל שתקשורת חופשית היא חלק מהותי ממנה". הנשיאה ציינה שהגשמת חזון מגילת העצמאות  אינו דבר המובן מאילו ויש לטפח אותו ולהנחיל אותו לדור הצעיר.

חברי מועצת העיתונות, אנשי תקשורת ממרכז הארץ וצמרת עיריית ב''ש (צילום: דיאגו מיטלברג)​​​​​​​

ובהתאם  לדברי הנשיאה פנו חברי המשלחת לביקור בבית הספר המקיף ו' ע"ש קוהל בעיר, שם  נפגשו עם בני נוער הלומדים במגמת תקשורת לשיחה על נושא התקשורת ותפקידה בחברה ועל נושא חופש העיתונות.

לאחר סקירה כללית על בית הספר מפי המנהלת, מתי מינדלין, הציגו התלמידים שאלות חשובות ונוקבות העוסקות במעמד התקשורת כיום, על הדרכים לאבחנה בין ידיעות מזויפות ואמיתיות ("פייק ניוז") בעולם התקשורת מרובת הערוצים. כן נשאלו החברים על היחס בין השלטון והתקשורת וההתקפות על עיתונאים מצד פוליטיקאים ונושאי משרה, ושאלות אתיות על המותר והאסור בהשגת ידיעות בלעדיות ('סקופים').

במהלך השיח הער שהתקיים, בהובלת מרכזת לימודי האזרחות בבית הספר, נורית זהר-גולן, השיבו חברי מועצת העיתונות על השאלות ובתורם הפנו שאלות לדור הצעיר על הרגלי צריכת התקשורת שלהם ועל מידת האמינות שהם מייחסים לאמצעי התקשורת הממוסדים.

הנשיאה דורנר סיכמה את הדיאלוג באומרה שעל כתפי הדור הצעיר מוטלת כעת המשימה לשמור לכל משמר על חופש ההבעה והעיתונות  כרכיב מרכזי בדמוקרטיה .

בהמשך הסיור ביקרו חברי המשלחת במוזיאון האנזא"ק, הלא הוא כוח הפרשים האוסטרלים והניוזילנדים שכבשו את העיר מידי העות'מאנים במלחמת העולם הראשונה  שם שמעו סקירה על התוכניות לפיתוח התיירות ופעילות התרבות בעיר. משם פנו חברי המועצה דרך רחובות העיר העתיקה ההיסטורית אל פארק ההייטק לטכנולוגיות מתקדמות, שם הציג בפניהם מנכ"ל הפארק, רועי צוובנר, בפניהם את הפעילות של מרכזי הפיתוח ואת הבניינים הקיימים ואת אלה הנמצאים בשלבי הקמה.

את הביקור בבאר שבע חתם סיור מרתק במרכז של חברת CDI , השוכנת בפארק אשר עוסקת במתן פתרונות טכנולוגיים מתקדמים לרווחת בני הגיל השלישי, בחברה שבה שכבת גיל זה הולכת ומתרחבת.

נוסח סיכום הפגישה בין מועצת העיתונות לבכירי עיריית באר שבע נרשם ע''י חבר מועצת העיתונות והתקשורת, שייקה קומורניק


תגובות

End of content

No more pages to load