• 24 פברואר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

קצין באר שבעי ''שבוי'' בארצות הברית - בגלל סכסוך גירושין בארץ

מ', קצין רפואה ואב לארבעה, תושב באר שבע, איבד את הדרכון הישראלי ופנה לקונסוליה באטלנטה על מנת לקבל אחד אחר. לתדהמתו, הוא מספר, בגלל סכסוך גירושין הקונסוליה לא מטפלת בבקשתו

הדרכון אבד, ולא ניתן לחדש (צילום הדמיה: דני בלר)

מ' (שמו המלא שמור במערכת), בן 52, תושב באר שבע, קצין רפואה במילואים - ואינו יכול להוציא דרכון ישראלי במקום זה שאבד לו. הסיבה: סכסוך גירושין. לו היה חי בארץ, מילא. אבל הוא נמצא בג'ורג'י, ארצות הברית וכל הפניות שלו למשרד החוץ הושבו בשלילה. ''איבדתי את הדרכון, אך לא ניתן לחדש לי דרכון, בגלל סכסוך ביני לבין גרושתי. אם חלילה מצב חירום יחייב אותי לחזור לארץ, אני לא אוכל. פניתי מספר פעמים לקונסוליה באטלנטה - וכל פעם קיבלתי תשובה שלילית'', מספר מ', בשיחה טלפונית מג'ורג'יה עם ברנז'ה NEWS.

''המצב מסובך. יש לי ויזת תייר וניירת מסודרת להמשך הישארותי בארצות הברית, אך כמו כל אזרח זר, אני חייב דרכון שיהיה איתי, צמוד אליי. לצערי, איבדתי את הדרכון. זה פשוט קרה. כשבאתי לקונסוליה על מנת להוציא אחר במקומו, גיליתי שאני מנוע, בשל מחלוקת עם גרושתי. אני לא מבין את זה. אני לא מבן למה למנוע מאזרח ישראלי, ששירת ומשרת במילואים, את הזכות הבסיסית הזו ועוד יותר תמוה, אני לא מבין מה יוצא למדינת ישראל מזה שהיא מונעת ממני לחזור לארץ''.

''הילדים שלי יודעים שאני כאן. זה לא סוד. גרושתי יודעת שאני כאן. בני הגדול מנישואים אחרים יודע את המצב. זה ממש אבסורד. נניח שאני רוצה לחזור לארץ על מנת להסדיר את העניינים - זה בלתי אפשרי. אני לא יכול לחזור לבחור או להיות ביום הולדת של הילדים. זו תחושה מוזרה מאוד ויתרה מכך, התנהגות מוזרה של משרד החוץ, שאמור לסייע לישראלים בחו''ל, לא למנוע מהם עזרה. אין לי כל דרך משפטית לפעול נגד זה מכאן, אני פשוט שבוי''.

על פי האתר של משרד החוץ, ''במקרה של אובדן דרכון - נציג שלנו יוכל לנפק מסמך נסיעה חלופי''. מדובר בתעודת מסע זמנית, המאפשרת לישראלים לחזור לארץ או להמשיך במסעם עד שיונפק להם דרכון. במקרה של מ', הוא מנוע מקבל גם הנייר הזה, לדבריו. 

שהייה בארצות הברית יכולה להפוך לסיוט

ס', באר שבעי לשעבר, נסע בשנת 2000 לניו יורק. ''חיפשתי עבודה בבאר שבע, בתחום שלמדתי ופשוט לא היה או שזה היה בשכר נמוך והחלטתי שאני מנסה את מזלי בניו יורק. מקסימום, אמרתי לעצמי, תמיד אוכל לחזור לבאר שבע. למזלי, מצאתי עבודה, נרשמתי ללימודי תואר וגם נשאתי למישהי מקומית ונולד לנו ילד, שהוא היום כבר נער צעיר. אבל היה לזה מחיר גבוה מאוד. אבא שלי חלה במחלה ממארת כשגרתי כאן והתחלתי בהליכים לקבלת גרין קארד. לא יכולתי לצאת את המדינה כי אז הייתי מאבד את כל הזכויות. לצערי, אבי נפטר כשהייתי כאן ורק אחרי כמה שנים קיבלתי את התעודה המאפשרת לי לצאת ולחזור ללא בעיות. היו לי איתו שיחות בטלפון, הוא אמר לי שהעתיד שלי חשוב מכל דבר. זה מלווה אותי עד היום. כישראלי, הייתי רגיל לצאת לחו''ל בלי בעיה, נוסעים לקפריסין או ליוון כמו שנוסעים לאילת. רק כשאתה בחו''ל, במעמד של תושב-לא תושב, אתה מרגיש מה זה להיות כמעט פליט''.

''שתדע לך: בארצות הברית לא משחקים עם הנושאים של תעודות או מעמד אזרחי: משהו לא תקין בניירת, אתה נכנס לכלא ומועמד לגירוש. אם יש לך פסיק לא בסדר בניירת, אתה יכול להסתבך קשה. אתה לא יכול לעבוד בלי ניירת ואנשים רעים יכולים לנצל אותך''.

ברנז'ה NEWS פנה לדובר משרד החוץ לקלבת תגובה. עד לרגע פרסום הידיעה, לא התקבלה תגובתו.  

תגובות

End of content

No more pages to load

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_bov8a6et1v3r1rkpbkqb0q4ql7, O_RDWR) failed: No space left on device (28)

Filename: libraries/facebook.php

Line Number: 61