• 21 ספטמבר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''סביבת גני המשחקים בחלק מיישובי הנגב - לא בטוחה''

מבדיקת עמותת ''אור ירוק'', שכללה דגימת 483 גני משחקים ב-104 ערים, עולים ליקויי בטיחות רבים בסביבת גני המשחקים. מה קורה ביישובי הנגב?

מעברי חציה מחוקים בקרבת גני משחקים בב''ש (צילום: אור ירוק)

סביבת גני המשחקים לא בטוחה לילדים כך עולה מתצפית מיוחדת שביצעו מתנדבי עמותת אור ירוק ומלגאי תכנית המלגות IMPACT של FIDF. מהתצפית עולה כי בסביבת גני משחקים רבים מעברי החציה דהויים או שלא קיימים בכלל, אין פסי האטה וקיימים מפגעי דרך המסכנים את חיי הילדים וההורים.

במטרה להילחם בהיפגעות הילדים בחודשי הקיץ, בחופשה ובשעות הפנאי, סקרו המתנדבים את סביבת גני השעשועים ברחבי הארץ במטרה לבחון את רמת ואיכות בטיחותם. במסגרת הסקר נדגמו 483 גני שעשועים ב-104 ערים ורשויות מקומיות כאשר המתנדבים בדקו ארבעה פרמטרים: האם קיים מעבר חציה והאם הוא צבוע כראוי, האם קיימים תמרורים ושלטים המתריעים כי ישנם ילדים בדרך, האם קיימים פסי האטה בסביבת גן השעשועים לריסון מהירות כלי הרכב, האם קיימים מפגעי בטיחות על גבי המדרכות בסביבת הגן.

בין המקומות בהם נערכה התצפית גם באר שבע, מיתר, עומר ומרחבים.

בבאר שבע: נבדקו 31 גני שעשועים. סמוך ל-19 מהגנים אין מעברי חציה, סמוך לעשרה גנים נוספים נמצאו מעברי החציה דהויים ומחוקים.סמוך ל-25 מהגנים שנבדקו נמצא כי אין תמרור ושילוט. סמוך לחמישה מהגנים נמצאו מפגעי בטיחות. סמוך ל-26 מגני השעשועים שנצפו אין פסי האטה, סמוך לשניים נוספים ישנם פסי האטה אך הם אינם תקינים.

במיתר: 2 גני השעשועים נבדקו. סמוך לכל הגנים יש מעברי חציה, שניהם נמצאו דהויים ומחוקים. סמוך לכל הגנים שנבדקו יש תמרור ושילוט. סמוך לאחד מהגנים נמצאו מפגעי בטיחות. סמוך לאחד מגני השעשועים שנצפו לא נמצאו פסי האטה.

במרחבים: נבדקו 2 גני שעשועים. מעברי החציה סמוך לשני הגנים נמצאו דהויים ומחוקים. סמוך לאחד מהגנים שנבדקו נמצא כי אין תמרור ושילוט.סמוך לשני הגנים לא נמצאו מפגעי בטיחות. סמוך לאחד מגני השעשועים שנצפו לא נמצאו פסי האטה.

בעומר: נבדקו 2 גני שעשועים.  סמוך לאחד הגנים אין מעברי חציה, מעבר החציה בסמוך לגן השני נמצא מחוק ודהוי. סמוך לאחד מהגנים שנבדקו נמצא כי אין תמרור ושילוט. לא נמצאו מפגעי בטיחות סמוך לגנים. סמוך לשני גני השעשועים שנצפו ישנם פסי האטה.

ארז קיטה מנכ"ל עמותת אור ירוק: "הורים רבים מאפשרים לילדיהם לבלות בגני המשחקים באמונה כי אלו מקומות שבטוח לשחק ולשהות בהם אך הדרך אל הגן וסביבתו במקרים רבים אינם בטוחים והם נעדרים התקנים בטיחותיים הנדרשים באזורים עם ריכוז גבוה של ילדים. ריסון מהירות נסיעת כלי הרכב באמצעות פסי האטה והימצאות מעברי חציה ברורים ומשולטים יכולים להציל את חיי הילד הבא שבטעות יקפוץ לכביש אחרי כדור. ילדים תמיד יתנהגו כמו ילדים ולכן בכל הערים והישובים חייבים לייצר עבורם סביבה בטיחותית שתציל אותם מפגיעת כלי רכב גם כאשר הם ישגו ויתנהגו בפזיזות האופיינית לילדים".

בדוח מבקר המדינה משנת 2009 שעסק בבטיחות הילדים בסביבת גני משחקים, קובע המבקר כי: "יש להבטיח נגישות לשטחי הציבור לאוכלוסיות ולמשתמשים המפורטים, תוך שימת דגש על כללי הבטיחות...עוד נקבע בסעיף "אמצעי בטיחות כללים" בחלק 7 לתקן, כי "הכניסה, היציאה ומסלולי החירום אל מגרש המשחקים וממנו, המיועדים לשימושם של הציבור ושל שירותי החירום, יהיו נגישים ונקיים ממכשולים בכל עת". חוסר הגישה לאתר וקיומם של סיכונים וכן חוסר מחסום המונע יציאה ישירה לכביש מוגדרים כליקויים חמורים אשר הופכים את המתקנים באתר למסוכנים לשימוש ומחייבים את סגירת גן המשחקים.

תגובות

End of content

No more pages to load