• 28 פברואר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הלב והנשמה של ב''ש: השוק העירוני לבש חג, בדרך למהפך

נגנים ואמני רחוב הנעימו את זמנם של באי השוק העירוני, כחלק ממהפך שיעבור המקום בשנים הקרובות. יו''ר וועד סוחרי השוק, אבינועם מימון, שגדל במקום מאז ילדותו, סיפר לברנז'ה NEWS על התוכניות

(צילום: דני בלר)

נגני רחוב, מיצגים אמנותיים ופסלים חיים קיבלו את פני הבאים לשוק העירוני בבאר שבע, שיום חמישי זה היום העמוס ביותר שלו. השוק העירוני, ע''ש עזרא דבי, פתח את שעריו ב-1969 - לפני 50 שנה בדיוק ופוקדים אותו אלפי קונים מדי יום. חמישי ושישי הם הימים העמוסים: אנשים קונים מכל טוב. לשוק העירוני מגיעים באר שבעים ותושבי הערים הסמוכות, מכל המעמדות, בני כל העדות והדתות. 

(צילום: דני בלר)

''זה היופי של המקום הזה, הדו קיום, אנשים מכל העדות, מכל הדתות, שבאים לפה וכל אחד מוצא את מה שהוא אוהב'', אומר סגן ראש עיריית באר שבע, שמעון בקר, שהגיע לטייל בלוויית חברת מועצת העיר, עו''ד מינה קלמן. ''יש פה הכל וגם דברים שאתה לא מוצא בסופרמרקטים, וזה יפה'', אומרת קלמן. 

(צילום: דני בלר)

מי שחששו מהחיבור בין נגנני הרחוב ואמני המיצגים, לבין קהל הקונים והסוחרים, התבדה בגדול: כולם נהנו. הסוחרים הותיקים לא זוכרים יום שמח שכזה. ''יש פה טריות, יש פה מבחר, זה השוק'', אומר לנו טובי מהדגים. ''ארבעים שנה אני פה והיום הכל שונה. פעם אנשים היו קונים דג ומנקים בעצמם, היום אני מביא להם דג טרי, נקי ומפולט. אנשים היום יותר מפונקים, רוצים הכל טרי ואיכותי''. גם כרדי מהבשר נמצא פה מאז שהיה ילד: ''הדוכן נמצא פה עוד לפני שנולדתי, ארבעים שנה מוכרים בשר, אני חושב שה אומר משהו''.

(צילום: דני בלר)

אבינועם מימון נבחר ליו''ר וועד סוחרי השוק והוא מוביל שינוי שיהפוך את השוק העירוני לאחד היפים בארץ. ''זאת תוכנית שתתפרס על כמה שנים, אשר תיצור כאן שוק יפה, של אוכל, של מקומות לאכול בהם, הכל יהיה מקורה, ובמקום מכוניות, יהיה מדרחוב. כולם ייהנו מזה: הסוחרים יקבלו סביבה נעימה יותר, התושבים ייהנו ממקום יפהפה''. לא היה בכלל קל להתחיל את התהליך: חלק מהסוחרים החכירו את החנויות שלהם לפרק זמן של 49 שנה, שהסתיים או מסתיים בימים אלה. אחרים שכרו דוכנים. מבנים התפנו. היה צריך לאחד את כל הכוחות, על מנת להצעיד את השוק קדימה. 

(צילום: דני בלר)

בין היתר, בהשקעה גדולה, מתוכנן להפוך את הרחוב המרכזי של השוק למדרחוב. לשוק יתווספו מקומות של אוכל ותרבות קולינרית, בדומה לשוק מחנה יהודה והתשתיות במקום ישופרו לאין שיעור. השוק יהפוך לחווייתי, אבל מימון, שגדל כילד במקום, בחנות של אביו, נחוש לשמור על אופיו היפה והייחודי. גם יעשה כל מאמץ שכאשר העבודות יתחילו, השגרה של המקום תופרע כמה שפחות.

גם ביום חמישי הבא השוק ילבש חג, עם מוסיקאים, פסלי רחוב ואמנים. אם לשפוט לפי ההתלהבות היום, של הסוחרים ושל הקונים, ההחלטה להכניס לצבע לשוק האהוב של באר שבע הייתה נכונה. השוק מביא אליו קונים מכל יישובי הנגב, יהודים ובדואים כאחד. כולם, ללא יוצא מן הכלל, התחברו למוסיקה. 

(צילום: דני בלר)​​​​​​​

בדף הפייסבוק של ברנז'ה NEWS העברנו שידור חי, מתוך אירועי היום בשוק העירוני. אם פספסתם, ינה הזדמנות לצפות בזה שוב:

תגובות

End of content

No more pages to load