• 21 ספטמבר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

שיבה לא טובה: מחקר בבן גוריון בדק כמה ישראלי מפסיד עם צאתו לפנסיה

ישראל היא המדינה מקרב חברות ה-OECD בה ההכנסה נפגעת המשמעותי ביותר עם היציאה לגמלאות - כך עולה ממחקר ייחודי שנערך באוניברסיטת בן גוריון

פרופ' אביה ספיבק (צילום: דני מכליס, אוני' בן גוריון)

במחקר חדש שנערך באחרונה במרכז לפנסיה, ביטוח ואוריינות פיננסית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, נמצא כי המשפחה הישראלית מפסידה יותר משליש מהכנסתה עם הפרישה לפנסיה וכי הפנסיונרים בארץ מקבלים פנסיות נמוכות בהשוואה לעמיתיהם הפנסיונרים בארצות מפותחות באירופה. עורכי המחקר הם ד"ר אביעד טור-סיני ופרופ' אביה ספיבק.

יחס התחלופה שהוא ההכנסה אחרי גיל הפרישה ביחס להכנסה לפני הפרישה הוא 65.9%. דהיינו: משפחה ישראלית מפסידה בממוצע יותר משליש מהכנסתה הכוללת עם הפרישה לפנסיה. זוהי ירידה דרמטית, שכן היא מתייחסת לשינוי לאחר שנתיים בלבד (בין גיל 65 לגיל 67). ההכנסה שנבדקה במחקר כוללת הכנסה מכל המקורות: עבודה, פנסיה, ביטוח לאומי והכנסות מהון.

המחקר נחשף היום עם פתיחת ההרשמה למסלול לימודי תעודת מומחה יוקרתית, לראשונה בישראל ללימודי אקטואריה וניהול סיכונים במרכז לפנסיה, אקטואריה ואוריינות פיננסית והפקולטה לניהול ע"ש גלייזר, בראשות הדיקן פרופ' מיקי מלול באוניברסיטת בן גוריון בנגב. פרופ' אביה ספיבק מדגיש כי מטרת תוכנית הלימוד היא להכשיר מומחים שיוכלו לסייע באתגר זה - הרפורמות הנחוצות בענף הפנסיה והביטוח. לדבריו תכנית הלימוד מכשירה את הלומדים בה לעולם הפיננסי והביטוחי כאחד.

המחקר שנחשף היום הוא המחקר הראשון בישראל אשר עוקב אחרי כל ההכנסות של משפחה לפני גיל הפרישה [65] ואחריו, ממש אותה המשפחה. בזכות השימוש בנתוני הסקר הבינלאומי SHARE הוא מאפשר גם השוואה לארצות אירופה שעורכות סקרים מקבילים. כך לדוגמא, בגרמניה יחס התחלופה הוא 76.8%, בצרפת 83.1% ובאוסטריה 91.2%. מכל ארצות ההשוואה, רק בספרד היחס נמוך יותר מישראל (65.9%) והוא עומד על 63.3%.

תגובות

End of content

No more pages to load