• 28 ספטמבר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

סמל ושני חיילים הודחו מלחימה, בעקבות חקירת תקרית חדירת מחבל

ב-1 באוגוסט ניסה מחבל ליצור פיגוע רב נפגעים ביישוב סמוך לגדר עזה. תחקיר האירוע גילה ''פערי לחימה'': חלק מהלוחמים לא חתר למגע, כוח לא נכנס לזירה

כוחות צה''ל בכניסה ליישוב, בליל האירוע (צילום: דובר צה''ל)

סמל ושני לוחמים הודחו מלחימה ופיקוד, כוח נוסף שהגיע לשטח נמנע להכינס למרחב הלחימה - כך עולה מהתחקיר המבצעי של חדירת מחבל מחבל לעוטף עזה, ב-1 באוגוסט. 

התחקיר העלה פעולות מבצעיות ראויות לצד פערים בהתנהלות אחד הכוחות. עוד עולה כי מפקד המחלקה, לוחמי הסיור שהיו עמו וכן סגן מפקד הפלוגה שהגיע לאירוע, חתרו למגע. כמו כן, עלה בתחקיר כי כוח נוסף בפיקוד סמל שהגיע לאירוע, נמנע מלהיכנס למרחב הלחימה.

וידאו: תיעוד הירי (טוויטר), צה''ל בזירת האירוע (דובר צה''ל)

לאחר התחקיר החליט מפקד חטיבת "גולני", אל"ם שי קלפר, על הדחתם מלחימה ומפיקוד של סמל ושני לוחמים (מהכוח הנוסף) אשר לא פעלו כמצופה באירוע מבצעי. בנוסף, מפקד החטיבה הדרומית, אל"ם לירון בטיטו, החליט להדיח את נהג הסיור מתפקידו.

באירוע נפצעו 3 לוחמי צה''ל מאש מחבל שניסה לחדור לשטח ישראל. במהלך הלילה, לוחמי צה"ל זיהו חשוד מתקרב לגדר המערכת בדרום רצועת עזה. בעקבות הזיהוי במערכות הוקפצו כוחות לאזור והוכרזה כוננות. בחלק מהיישובים התושבים הונחו להישאר בבתיהם. המחבל הגיע במטרה ליצור אירוע רב נפגעים ביישוב הקרוב לגדר. אם הפיגוע היה יוצא אל הפועל, ישראל הייתה מוצאת עצמה במערכה כבדה.

מחקירה ראשונית של האירוע עלה כי לאחר שחצה את גדר המערכת לשטח ישראל ביצע המחבל ירי לעבר הלוחמים. הלוחמים איתרו את המחבל ופתחו באש לעברו. המחבל נהרג מירי כוחות צה"ל. עמדת חמאס הותקפה על ידי טנק במהלך האירוע. מספר צירים נחסמו וכוחות תגבור נוספים אבטחו את הישובים הסמוכים.  בצה''ל אמרו כי כלל האירוע התרחש במרחב הגבול. 


באשר לתוצאות התחקיר אומרים בצה''ל כי ''כל אירוע מבצעי בצה"ל מתוחקר לעומק על מנת לייצר למידה והפקת לקחים, וכך בוצע גם באירוע זה''.

קרא עוד:

מחבל חדר לישראל וירה על כוח צה''ל, 3 חיילים נפצעו

תגובות

End of content

No more pages to load