• 24 פברואר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

איך משאירים את הסטודנטים בב''ש? ''פורום דרום'' נפגש עם דנילוביץ'

"פורום דרום"- התאחדות ראשי אגודות הסטודנטים והסטודנטיות בדרום ערכה פגישה עם ראש עיריית ב''ש, רוביק דנילוביץ, לבחון דרכים להשאיר את הצעירים בעיר בתום לימודי התואר

חברי פורום דרום, עם רוה''ע ב''ש (צילום: צביקה כהן)

בבאר שבע מתגוררים כ-32,000 סטודנטים, כ-20,000 מהם באוניברסיטת בן גוריון והאחרים, במכללות בעיר. על פי מחקר רחב היקף שערכה פרופסור נורית אלפסי, מאוניברסיטת בן גוריון, היחס של הסטודנטים כלפי העיר הוא במקרה הטוב - מורכב. מרביתם יעזבו את באר שבע עם תום הלימודים, בעיקר בשל היצע התעסוקה, אפשרויות הקידום והשכר הנמוך המשולם בעיר. בשנים בהן יתגוררו בבאר שבע, הם ייהנו ממיקרו-קוסמוס סטודנטיאלי, שגבולותיו ברורים, בעיקר סביב הקמפוס של בן גוריון, בשכונות ג' ו-ד'.

"פורום דרום"- התאחדות ראשי אגודות הסטודנטים והסטודנטיות בדרום, פעלו לאורך השנה יחד עם ראש העיר רוביק דנילוביץ' ונציגי העירייה על מנת לבסס תשתית תעסוקתית, קהילתית ותרבותית לאוכלוסייה הצעירה בדרום ולהשאירם כאן בבאר שבע'', אומרים בפורום דרום. 

לדברי חברי הפורום, במהלך הפגישות מופו החסמים שמונעים מהקהילה הצעירה להישאר בעיר ועלו הצרכים להם זקוקים הסטודנטים. כמו כן, גובשה אסטרטגיה למתן מענה לסטודנטים ברמת התעסוקה, הדיור, הקהילה והתרבות.                                                                                                                                                 
ביום שני השבוע נפגשה הקבוצה עם בכירי עיריית באר שבע על מנת לגבש צעדים להמשך: ''ברמה התעסוקתית, הדגש הוא על הגדלת ההיצע ופיתוח משרות ג'וניור לסטודנטים ולבוגרים באמצעות "שולחן עגול" עם כל הגורמים הרלוונטיים. אחת היוזמות הנוספות שנמצאות על הפרק היא הקמת פרויקט מנהיגות שיכשיר סטודנטים מובילים לפתח קהילות ויוזמות חברתיות ויצירת מערך הטבות לסטודנטים ולבוגרים על ידי חשיפתם בצורה שוטפת להזדמנויות הפתוחות בפניהם בבאר שבע לאורך כל השנה'', אומרים חברי הפורום.

קמפוס בן גוריון (גוגל מפות)​​​​​​​
 
הפורום לוקח חלק פעיל במאבק להעברת קריית המודיעין לאזור הנגב. ממחקרים שנערכו בין היתר על ידי אוניברסיטת בן גוריון וגופים אקדמיים אחרים, עולה כי הסיבות בגללן אנשי יחידות העילית הטכנולוגיות אינם מוכנים לעבור לנגב, זהות כמעט לסיבות בגללן סטודנטים עוזבים את באר שבע בתוך הלימודים שלהם: תעסוקה, אפשרויות קידום, חברה, מנטליות ושירותים בריאות וחינוך. באר שבע הייתה יכולה להתברך בשתי האוכלוסיות הטובות האלה. כבר שנים שראשי הציבור בבאר שבע שוברים את הראש איך להשאיר את הסטודנטים בעיר ולגרום לאנשי הקבע להתגורר בב''ש - ולא לנסוע מדי יום למרכז.

בין היתר,  בחודש האחרון פרסמו כלל האגודות בדרום פוסטים ברשתות החברתיות הקוראים לתמוך במאבק. לדבריה של עדי אהרוני, יו"ר אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת בן גוריון: "המעבר של צה"ל לאזור הנגב והדרום קריטי לכלכלה הישראלית, להשארת צעירים בנגב ובעיקר עבור רווחת תושבי הדרום. מהלך כזה ישפר את חיי כולנו כאן בנגב".

התופעה לא חדשה, הפתרונות יבואו רק על ידי החלטות מדינה אמיצות

לא כל הסטודנטים עוזבים את העיר בתום הלימודים או בורחים למרכז בסוף שבוע הלימודים. יש מי שדווקא נהנים מחיי קהילה עשירים, מצליחים להתקבל למשרות טובות ובונים את חייהם כאן. אם לפני עשור, בשיחות אחד על אחד, הסטודנטים דיברו על באר שבע כעיר קשה, עם מנטליות שונה ופחות פתוחה, כיום היחס השתנה, בעיקר בגלל התפתחות נושא התרבות בבאר שבע, עם אירועים ופסטיבלים ששמו אותה על המפה הארצית, פיתוח פרויקטים במרחב הציבורי ואוזן קשבת לאוכלוסיית הסטודנטים.


תגובות

End of content

No more pages to load