• 15 אוגוסט 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''אין פתרון צבאי לאיום העזתי מלבד כיבוש וחזרה לשליטה ברצועה''

בכירים לשעבר במערכת הביטחון גיבשו מסמך, המבוסס על ניסיונם המבצעי, הקובע כי אין אפשרות להגיע להכרעה צבאית בעניין העזתי - וכי הפתרון מדיני. פורום אמריקאי שמרני טוען מנגד כי רק הכרעה צבאית תביא שלום

לוחם בגזרת עזה, השבוע (צילום: דובר צה''ל)

לא קיים פיתרון צבאי לאיום העזתי שתוצאתו אינה כיבוש הרצועה וחזרה לשליטה בה. על ישראל להוביל מהלך בינלאומי לשיקום הרצועה וביסוס שלטון הרשות הפלסטינית בעזה. עוצמתה הצבאית של ישראל מאפשרת לה לקחת סיכונים מחושבים במלך מדורג  - זוהי אחת המסקנות אליה הגיע צוות חשיבה של ''מפקדים למען ביטחון ישראל'', בו חברים בכירים לשעבר במערכת הביטחון, בהם מי שמוכרים לתושבי הנגב מתפקידים מרכזיים שמילאו באיזור. בין המפקדים החתומים על נייר העמדה: חיים ארז, אלוף (מיל'), לשעבר אלוף פיקוד הדרום, צבי פולג, תא"ל (מיל'), לשעבר מפקד אוגדת עזה., דני יתום, אלוף (מיל'), לשעבר אלוף פיקוד המרכז וראש המוסד ויוסף משלב, אלוף (מיל'), לשעבר מתאם פעולות הממשלה בשטחים.

לדברי מנסחי נייר העמדה, ''היעדר מדיניות ברורה ואסטרטגיה ארוכת טווח בכל הנוגע לעתיד שטחי אזור יהודה ושומרון ורצועת עזה עלול לגרור את ישראל למציאות שתאיים על עתידה כמדינה בטוחה, יהודית ודמוקרטית''. מאז תום מבצע צוק איתן, שארך 50 ימים, מבצע בו גם חמאס וגם ישראל טענו לניצחון, חזר הנגב ללא מעט סבבי לחימה, עם תוצאות הרסניות ושנתיים רצופות של טרור בלוני תבערה ונפץ, לצד ניסיונות חדירה דרך גדר המערכת והפגנות אלפים ליד הגדר.

לא זו בלבד, אלא שחמאס שיפר את יכולותיו המבצעיות. באר שבע והנגב מתמודדים עם איומים חדשים, בהם טילים בעלי יכולות משופרות. רק בסוף השבוע האחרון סוכל ניסיון לבצע פיגוע חטיפה, שאם היה יוצא אל הפועל, היה מכניס את ישראל למערכה גדולה נוספת. יישובים במעגל ה-40 קילומטרים זקוקים כבר כיום למיגון משופר ולהטבות של יישובי העוטף, מאחר והאיום עליהם  גדל באופן משמעותי.

ביקורת על הממשלה: אינה יוזמת מהלכים לסיום הסכסוך, נגררת אחרי חמאס

“מפקדים למען ביטחון ישראל”, הינם, להגדרתם,  תנועה לא מפלגתית של בכירי מערכת הביטחון בדימוס (צה”ל, שב”כ, המוסד ומשטרת ישראל), בהם לא מעט שמות בולטים. בין חברי התנועה נמנים ראשי "המוסד" לשעבר צבי זמיר, שבתי שביט, דני יתום ומאיר דגן, ראש השב"כ לשעבר עמי איילון, ראש המל"ל לשעבר, עוזי ארד, ומפכ"לי המשטרה לשעבר הרצל שפיר, יעקב טרנר ואסף חפץ ואחרים. פעילותה זכתה לביקורת מצד חוגי ימין, בשל הביקורת שהשמיעה כלפי ראש הממשלה בנימין נתניהו והתפיסה כי הפתרון לסוגיה הפלסטינית הינו שתי מדינות לשני עמים. מאידך, טוענים חברי התנועה כי הממשלה לא נקטה בשום יוזמה שיש בה כדי להביא לפתרון המצב מול עזה. 

לדברי התנועה, בקביעת התוכנית עמדו האינטרסים הישראליים הבאים: הסרת איום הטרור והבטחת רגיעה ביטחונית לאורך שנים. מניעת אסון הומניטארי וקיום תנאי חיים ראויים ברצועה לשני מיליון תושביה. מניעת פגיעה בישראל כתוצאה לפגעי בריאות ואיכות סביבה שמקורם ברצועה. השלמת ההתנתקות מעזה ע"י צמצום אחריות ישראל ותמיכה במאמצי הקהילה הבין-לאומית לשיפור איכות חיי תושבי הרצועה. וכן, אינטרס ייחודי לתקופה זאת: החזרת גופות החיילים אורון שאול והדר גולדין, ושחרור האזרחים העצורים אברה מנגיסטו, הישאם א-סייד וג'ומעה אבראהים אבו ענימה.

מסמך ובו שורת צעדים אסטרטגיים

המסמך, שהופץ בקרב חברי כנסת ואישי ציבור לאחרונה, מדבר על שורת צעדים אסטרטגיים, שיש בהם כדי לשנות את תמונת המצב מול עזה. בין היתר, מדבר המסמך על ביסוס שלטונה של הרשות הפלסטינית בעזה, על שיקום עזה והקמת נמל בשליטת הרש''פ ועל פתרון הבעיה ההומניטארית בעזה. בלעדיהם, לא תיתכן הפסקת אש, אלא חזרה על סבבים אלימים. המדינות התורמות לא מעוניינות לשקם את הרצועה, מאחר ובהיעדר הפסקת אש, ההשקעות שלהן ירדו לטימיון. 

לדעתם, עוצמתה הצבאית של ישראל מאפשרת לה לערוך מהלך מדורג, שיישום השלבים השונים בו, תלוי בהצלחתם. אם ייכשל המהלך, עצם הניסיון ליישמו יאפשר לישראל להתמודד עם אתגרי הרצועה בתנאים משופרים, בהם תמיכה בין-לאומית, עת תאמץ אסטרטגיה חלופית, אומר מחברי המסמך.

פרק מפורט במסמך דן במצב הנוכחי והכשלים של ממשלת ישראל: ''ממשלת ישראל נמנעת מאימוץ מדיניות ברורה ובוחרת בגישה תגובתית מוגבלתהמותירה את היוזמה בידי הצד השני'', אומרים המחברים. 'גישתה מאופיינת בחשיבה טקטית באשר לאמצעים לדחיית סבב האלימות הבא ולא בחשיבה אסטרטגית ארוכת טווח כיצד לנסות למנעו. אפילו במסגרת חשיבה טקטית זאת, הממשלה נמנעת מליזום מהלכים ולהקל על תושבי הרצועה בתקופות רגיעה (כמו בארבע השנים שלאחר 'צוק איתן'), ובכך להמחיש
שישראל מתגמלת התנהלות/מנהיגות מתונה. במקום זאת, ההקלות מגיעות רק בתום סבב לחימה או אירוע אלים אחר (כמו משט המרמרה, חטיפת גלעד שליט או טרור העפיפונים), ובכך ממשלת ישראל מחזקת את התפיסה בקרב הפלסטינים באיו"ש, כי 'ישראל מבינה אך ורק שימוש בכוח''.

''המדיניות הישראלית רצופת סתירות פנימיות, כאשר מחד-גיסא ישראל רואה בחמאס אירגון טרור ופועלת לשלילת לגיטימציה בין-לאומית ממנו, אך מאידך-גיסא פועלת לשמירת מעמדו כשליט עזה ומזה כעשור מנהלת עמו מו"מ באמצעות צדדים שלישיים . בנוסף, אף כי ממשלת ישראל מודעת לעובדה שלא תיתכן יציבות הפסקת אש ללא שיפור תנאי החיים בעזה, היא אינה נוקטת צעדים משמעותיים לשיקום הרצועה ואף פוסלת המלצות של מערכת הביטחון לצעדים כאלה''.

''הממשלה מטילה את האחריות לניהול הגזרה על צה"ל, אך מונעת יישום המלצותיו באשר לאמצעים לא צבאיים הנדרשים לייצוב הפסקת האש ולבסוף, ממשלת ישראל נמנעת מדיוני עומק בחלופות המוצעות ע"י מערכת הביטחון וע"י גורמים אחרים ומהכרעה ביניהן''.

''קראנו את המסמך ולא האמנו'', מאשימים אנשי פרויקט ניצחון ישראל

פרסום המסמך עורר תגובות נגד, בעיקר של הפרויקט לניצחון ישראל, שמאחוריו עומד MEF, פורום המזרח התיכון,  מרכז חשיבה שמרני אמריקאי פרו-ישראלי, שהוקם על ידי דר. דניאל פייפס.  הפרויקט דוגל בפתרון צבאי ובהכרעת הסכסוך בשדה הקרב, תוך מיטוט שלטון החמאס. אנשי הפרויקט רואים בניצחון ערך עליון, גם במחיר כבד ויוצאים נגד מה לטענתם מהווה ''רוח רעה'' בצה''ל - קרי מערכת שיקולים הומאנית, אתית וזהירה, המונעת ממנו לחתור לניצחון. 

"כשקיבלנו את הדו"ח לידיים לא האמנו שהוא נכתב ע"י מי שעמדו בראש מערכת הביטחון הישראלית במשך כל כך הרבה שנים. ההצעות שהם מציגים לשיפור המצב בעזה הן בדיוק ההצעות אשר הביאו עלינו פיגועי תופת, ירי בלתי פוסק מהרצועה, טרור ודמעות. הפתרון היחיד לסיום הסכסוך עם הפלסטיניים הוא הכרעה חד משמעית, לא סבבים נוספים ובטח שלא בונוסים לארגוני טרור", אומרים בפרויקט לניצחון ישראל.

אלא שהפלת משטרים במזרח התיכון לא הביאה לתוצאות המקוות: כך בלוב ובעיראק, כך בסכסוך רווי הדמים בסוריה, מה שאומר שאם מחר שלטון החמאס יתמוטט, לאו דווקא יעלה במקומו שלטון של חובבי ציון. בעזה עלול להיווצר כאוס שישאב את ישראל לתוכו ותושבי הרצועה ייפלו לנטל על ישראל וכלכלתה, שתצטרך להתמודד עם התוצאות.
​​​​​​​

תגובות

End of content

No more pages to load