• 16 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

140 קוטג'ים ייבנו בפארק הנחל; רק חברה אחת ניגשה למרכז

חברת שובל מתחמי מגורים הייתה היחידה שניגשה וזכתה במכרז לבניית 140 קוטג'ים בפארק הנחל. 2 מגרשים במכרז נותרו ללא ביקוש, 4 נמכרו קרוב למחיר המקסימום

שכונת פארק הנחל (הדמיה)

חברת שובל מתחמי מגורים זכתה במכרז לבניית 140 יחידות דיור בבנייה צמודת קרקע בשכונת הפארק בבאר שבע - מתוכם 113 יח"ד במסלול מחיר למשתכן והיתר בשוק החופשי.

במסגרת המכרז שווקו 6 מגרשים, אך שניים נותרו ללא ביקוש ולארבעת האחרים ניגשה חברה אחת בלבד, שובל מתחמי מגורים, אשר הציעה 7200 שקלים למ"ר - סכום המתקרב למחיר המרבי  במכרז).  בחברה מעריכים שמספר היחידות שיבנו יעמוד בסופו של דבר על כ-150, לאחר החלת תקנת שבס. 

לא כל ראשי הערים אוהבים את ''תקנת שבס''

"תקנת שבס" הינה הוראת שעה המאפשרת לקבלנים ויזמים להגיש בקשה להקלה לרשות המקומית, בעזרתה ניתן לקבל אישור  לבנות 30% יותר דירות בפרויקט. את הבקשה מגישים הקבלן או היזם לרשות המקומית, ואם היא מאושרת, ניתן להגדיל את מספר הדירות בפרויקט בנייה בעד 30% ממספר יחידות הדיור הקבועות בתב"ע, ללא הגדלת שטח הבנייה בפרויקט. הוראת השעה התקבלה בשנת 2014 והגדילה את שיעור תוספת הדירות מעד 20% כפי שהיה עד אז, לעד 30%. לא כל הרשויות המקומיות ששות לאשר אותה ובערים רבות, ראשי הערים מתנגדים להחלתה.

שובל עתידה לבנות מתחמי מגורים דו משפחתיים, על מגרשים בני כ- 250 מ"ר מהם 160 מ"ר בנוי ועוד 250 מ"ר גינה. המחיר המוערך הוא בכ- 1.65 מיליון לקוטג'.  ''אנחנו מאמינים בשכונת פארק הנחל'', אומרים בשובל מתחמי מגורים. החברה, יחד עם שותפותיה סלעית וטובולסקי בונה את פרויקט באר שבע טאצ' בעיצובו של מושיק גלאמין. מדובר בפרויקט הגדול בשכונה המונה 800 יח' דיור (מתוך כ-4500) וכן שטח מסחרי בהיקף של כ- 4000 מ"ר - סה"כ 31 בניינים בני 3 עד 8 קומות.

בין הקונים: משפרי דיור מבאר שבע ומצמצמי דיור מבוגרים מיישובי הלווין

על פי חברת הבניה, מרבית החותמים על חוזי רכישה בפרויקט הם תושבי באר שבע והדרום, בהם מצמצמי דיור מיישובי לוויין, בני יותר מ-50. כל זאת קורה, כאשר גורלו של פרויקט מחיר למשתכן בבאר שבע לא ברור. 

לדברי ישי רוט, סמנכ"ל השיווק בשובל מתחמי מגורים הסיבה לכך שהחברה ניגשה גם למכרז צמודי קרקע היא זיהוי ביקושים לצמודי קרקע בשכונה: ''פרויקט צמודי הקרקע משלים לנו למעשה את התמהיל שביכולתנו להציע לרוכשים הפוטנציאלים''. תוכנית התמאר של באר שבע שפורסמה לאחרונה, מדברת דווקא על ציפוף העיר ובניית נגדלי מגורים, מה שמביא באר שבעים רבים להעדיף את נתיבות ואופקים, בהן גם הטבות מס ומענקים, אלא שהבאר שבעים מחפשים דווקא בנייה צמודת קרקע ופחות מגדלים.

גורלה הלא ברור של תוכנית מחיר למשתכן

גורלה של תוכנית ''מחיר למתשכן'' לוט בערפל: לפני כחודשיים נפגשו אנשי ארגון הקבלנים בבאר שבע והנגב עם ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', אמר אמר בפמהלך הפגישה כי "נבחן מחדש את המשך שיווק פרויקטים של מחיר למשתכן בעיר ונפעל לקבלת מענקי נגב".  הסיכוי לחידוש מענקי הדיור בנגב נמוך: גם אם האכן אחרי הבחירות תצליח לקום ממשלה יציבה - ולא היה צורך בסיבוב שלישי, ממשלה חדשה תקום בנובמבר. לשר האוצר הבא מצפה גרעון תקציבי גבוה, שיאלץ אותו לנקוט צעדים לא פופולריים, בהם ביטול הטבות והטלת מסים. 

במסגרת הסכמי הגג, התחייבה עיריית באר שבע לבנות כ-20,000 יחידות דיור בשנה. המשמעות הינה הגדלת ההיצע פי 4 לעומת המצב שהיה לפני הסכמי הגג. מנתונים שפרסם לאחרונה הכלכלן הראשי במשרד האוצר, עולה כי קצב המימוש של הסכמי הגג בבאר שבע נמוך - פחות מ-45 אחוזים מהיעד. תגובות

End of content

No more pages to load