• 13 יוני 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

1.6 מיליון שקלים נגזרו תושבי אל עראקיב: ''פלשו למקרקעי הציבור''

בית המשפט המחוזי בבאר שבע קיבל את עמדת המדינה וחייב את הנתבעים, משבט אבו מדיעם, לשאת בעלויות הפינויים החוזרים. הכפר בלתי מוכר נבנו ונהרס למעלה ממאה פעמים בשנים האחרונות

בתי אל עראקיב, אחרי אחת מפעולות ההריסה (צילום: עמנואל ילין / נחלת הכלל)

בית המשפט המחוזי בבאר שבע קיבל במלואה את עמדת המדינה וחייב בסכום של למעלה ממיליון ו-600 אלף שקלים את הנתבעים משבט אבו מדיעם, בגין עלויות פינוי חוזרים ונשנים עקב פלישתם למקרקעי ציבור, אשר כנטען, הינם בבעלות המדינה באיזור המכונה "אל ערקיב". מדובר בפסק דין תקדימי בתחום התביעות היזומות שנוקטת המדינה להשבת עלויות פינוי שנשאה בהן, הן מבחינת שיעור הסכום שנפסק והן מבחינת ההלכות המשפטיות שנקבעו.

אל-עראקיב הוא יישוב בדואי בלתי מוכר, השוכן כ-10 קילומטרים צפונית לבאר שבע, בסמוך ליישוב גבעות בר ולא הרחק מהעיר רהט.

בדואים שכנו באל-עראקיב לפני קום המדינה במעט בתי קבע ובאוהלים, ועיבדו את הקרקע. הם פונו מהמקום ב-1951 על ידי הממשל הצבאי, והקרקע הופקעה בחוק רכישת מקרקעין. האדמות הושכרו על ידי מינהל מקרקעי ישראל לעיבוד חקלאי עד 1998, אז התחילו בו עבודות יעור של קרן קיימת לישראל.

במשך השנים מאז ניהלו חלק מהמפונים וצאצאיהם מאבק על מנת לחזור למקום, ולזכות בבעלות על האדמות. והקימו במקום כפר בלתי חוקי. הכפר נהרס בשנת 2010, מבנים זמניים שבונים תושביו נהרסו מעל למאה פעמים, והמקום הפך לסמך של מאבק הבדואים בנגב. בסיומו של מאבק משפטי ארוך בין המדינה ובין אחת מהמשפחות שפונו מאל-עראקיב שדרשה להכיר בבעלותה על אדמות במקום, פסק בית המשפט העליון במאי 2015 כי מדובר באדמות מדינה המיועדות לשימוש ציבורי. התושבים ניסו שוב ושוב להתיישב במקום ופונו ממנו למעלה מ-100 פעמים. 

הריסות הכפר, באחד הפינויים, ביולי 2010 (צילום: EMAN / נחלת הכלל)

פסק הדין ניתן במסגרת ערעור על פסק דינו של בית משפט שלום שקיבל את תביעת המדינה להשבת עלויות פינוי שהוגשה כנגד קבוצת פולשים לאדמות מדינה בנגב המכונה על ידם "כפר ערקיב", ואשר משנת 1999, לטענת המדינה, ''הם שבים ופולשים אליהן תוך שהם דורסים ברגל גסה פסקי דין חלוטים של כל הערכאות שהורו להם להתפנות מהמקרקעין בהיותם אדמות מדינה''. לטענת המדינה, כוחות אכיפה בדרום נאלצו להשקיע משאבים רבים לצורך פינויים של הנתבעים מהקרקע, ''ובכלל זה נדרשו כוחות משטרה בהיקפים משמעותיים על מנת להבטיח את הפינוי ואת שמירת שלום הציבור, וזאת לאור מאבקם של הנתבעים נגד פינויים מהמקרקעין''.

בבית המשפט נאמר כי מאות שוטרים, עשרות פקחי הסיירת הירוקה וכלי רכב כבדים מסוגים שונים נדרשו לצורך הפינוי המורכב מתא שטח גדול.

בעקבות האמור, הגישה פרקליטות מחוז דרום (אזרחי) תביעה כספית לבית משפט השלום כנגד הנתבעים להשבת עלויות פינוי, וזאת בגין נזקים והוצאות שנגרמו למדינה בעקבות ביצוע פינוים חוזרים ונשנים של הנתבעים מהמקרקעין.

במסגרת פסק הדין של בימ"ש השלום חויבו הנתבעים להחזיר לקופת המדינה סכום כולל של כ-262,000 שקלים, בתוספת הוצאות משפט בגובה 100,000שקלים. על פסק דין זה הוגשו שני ערעורים לבית המשפט המחוזי, הן מצד הנתבעים והן מצד המדינה, כאשר המדינה ערערה על גובה הפיצוי הנמוך.

בית המשפט המחוזי (הרכב כבוד הש' אריאל ואגו, אלון אינפלד וגד גדעון) דחה פה אחד את הערעור שהגישו הנתבעים, אימץ במלואן את קביעותיו העקרוניות של בית משפט השלום בדבר זכותה הקנויה של המדינה לתבוע את נזקיה, וקבע כי "נכון עשתה המדינה, כאשר הגישה תביעתה, להחזר הוצאות הפינוי, כנגד הפולשים..., שכן לא מוצדק להטיל על הקופה הציבורית הוצאות כבדות, שנגרמו בשל התנהגות פורעת חוק, חוזרת ונשנית של יחידים".

דארין טאטור ועינת ויצמן עם שיח׳ סיאח אבו מדיע׳ם ממנהיגי מאבק התושבים בביקור הזדהות באל-עראקיב, נובמבר 2018 (צילום: הילה מרווה שיפמן / CC BY-SA 4.0)​​​​​​​

כמו כן, התקבלה עמדת המדינה כי ''יש לחייב את כל הפולשים יחד ולחוד בגין עלויות הפינוי, תוך שבית המשפט מדגיש כי "מדובר במאבק משותף, ארוך שנים ,של כלל הנתבעים, ובהם המערערים שנועד להכביד ולהקשות על רשויות האכיפה לממש את בעלות המדינה על הקרקע ולפנות ממנה אותם ואת המחוברים שהניחו עליה", וכי "עסקינן ב"מיזם משותף" אינטנסיבי ונחוש, שנועד לקדם אינטרס, שכל המערערים, ויתר הנתבעים, חולקים יחדיו ופועלים להשגתו, באמצעים שונים, שחלקם, כפי שראינו, מהווה הפרת חוק וביזוי של צווים שיפוטיים, ובשל כך נדרשו הרשויות לפעולה נחרצת, מורכבת ועתירת הוצאות כספיות."

בהתאם לפסק הדין, חויבו הפולשים על ידי בית המשפט בעלויות הפינוי בסכום כולל של 1,636,767 שקלים, כאשר מסכום זה כבר שולמו 319,440 שקלים על ידי הנתבעים האחרים במסגרת הסכמי פשרה אליהם הגיעו מול המדינה.  כמו כן, חייב בית המשפט את הנתבעים בתשלום הוצאות בסך של 20,000 שקלים.

את המדינה יצגו בהליך עו"ד גלי צימרמן (חדאד) ועו"ד לירון שי מפרקליטות מחוז דרום (אזרחי) בסיוע וליווי רשות מקרקעי ישראל, משטרת ישראל והסיירת הירוקה.

מפרקליטות מחוז דרום (אזרחי) נמסר: "המסר של התביעה ופסק הדין ברור- מי אשר יפלוש לאדמות המדינה ויאלץ את המדינה להשקיע משאבים לצורך פינויו, יישא בעלויות הפינוי. התביעה במהותה הינה תביעה לקיום שלטון החוק, לשמירה על הסדר הציבורי ולאכיפה של פסקי דין של בתי משפט שונים. התביעה נועדה להרתיע את מי אשר מפרים את החוק, פולשים לאדמות מדינה, ומזלזלים בצווים ו/או בפסקי דין הקובעים כי עליהם לפנות את המקרקעין".  


תגובות

End of content

No more pages to load