• 02 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

יותר מחזור, פחות הטמנה: נגב אקולוגיה רכשה כמחצית מדודאים

נגב אקולוגיה רכשה 49% מבעלות פארק דודאים במועצה האזורית בני שמעון בעלות של 47 מיליון ש"ח, 50 אחוזים מהפסולת שתגיע לאתר - תמוחזר

הזבל של תושבי ב''ש מגיע לכאן. דודאים (צילום: עינת מולכו)

הפסולת בנגב תמוחזר בהיקפים הולכים וגדלים, תשמש להפקת אנרגיה ירוקה - ותפגע פחות בסביבה: חברת נגב אקולוגיה רכשה 49% מהבעלות על פארק המחזור והחינוך הסביבתי דודאים בעלות של 47 מש"ח. החברה הכלכלית מועצה אזורית בני שמעון תמשיך להפעיל את האתר יחד עם חברת נגב אקולוגיה באמצעות הצוות המשולב הקיים, אשר בראשו עומד מנכ"ל הפארק ניר בר דוד.

בשעה טובה: חותמים על רכישת חלק מדודאים על ידי נגב אקולוגיה (צילום: צבי תקשורת)

פארק המיחזור והחינוך הסביבתי, דודאים, שבנגב ממיין ומטפל בפסולת מכל אזור הדרום. בשנה האחרונה מוביל הפארק את נושא קידום המודעות והשינוי המערכתי בנגב בנושא המיחזור ואיכות הסביבה. במהלך משותף של בני שמעון וחברת נגב אקולוגיה , אחרי עשרות שנים של הטמנה, עתיד לקום מפעל מיון ומחזור בפארק. המפעל, שיפעל בטכנולוגיה בינלאומית יהיה פורץ דרך בתחום המחזור ו50% מהפסולת שתגיע לאתר דודאים תמוין ותמוחזר. מדובר על עליה של עשרות אחוזים במחזור וזה כחלק מהרצון המשותף לשנות את מאזן הפסולת ולהגדיל את כמויות הפסולות המופנית למחזור.

חברת המחזור נגב אקולוגיה היא חברה דרומית מהחברות המובילות בתחום המחזור והטיפול בפסולת בארץ. החברה עוסקת בפיתוח ויישום פתרונות לשימור ושיפור איכות הסביבה,  בעיקר על ידי הקטנת נפח הפסולת המופנית להטמנה והגדלת הכמויות המופנות למיחזור. לחברה עשרה מתקני מחזור הפרוסים ברחבי הארץ המטפלים במגוון רחב של סוגי פסולות. 

קומפוסט המיוצר בדודאים (צילום: עינת מולכו)

ניר בר דוד, מנכ"ל פארק המחזור והחינוך הסביבתי דודאים: "אני מברך על זכייתה של נגב אקולוגיה במכרז ומצפה להמשך פעילות ענפה ופורייה בשטח. נגב אקולוגיה מפעילה כיום בשיתוף איתנו את הפארק ולשמחתי נוכל לעלות רמה ולמקסם את הפעילות, תוך הצבת יעדים משמעותיים ובאינטרס לפיתוח, שגשוג ושמירה על הסביבה. בקרוב יקום אצלנו בדודאים מפעל המיון והמיחזור הגדול הראשון בדרום שיאפשר הגדלה משמעותית של אחוזי מחזור פסולת בכל הרשויות המפנות פסולת לפארק. מדובר על פרויקט בסדר גודל חסר תקדים באזור, שיהווה תרומה משמעותית למאבק למען איכות הסביבה ברמה העולמית ובפרט בישראל ובדרום".

חתימה על הסכם הרכישה וסיור באתר (מתוך השידור הישיר שהועבר בברנז'ה NEWS, צילום: דני בלר)
​​​​​​​

ניר זמיר, ראש המועצה האזורית בני שמעון: "שיתופי פעולה הם חלק מהדנ"א של בני שמעון, אנו מאמינים כי ביחד ניתן לעשות דברים גדולים וטובים יותר. בשנים האחרונות הצליחה המועצה לייצר הסכמים ופרויקטים משותפים עם הרשויות השכנות ועם גופים מכל הנגב. הצבנו לעצמנו להיות מובילים בתחום איכות הסביבה בדרום ובכלל, פארק דודאים הוא האופן שמטרה זו באה לידי ביטוי בשטח. מפעל המיון והמיחזור שעתיד לקום בדודאים מביא עימו בשורה אמיתית לאזור ולמדינה".

ערן שמרלק, מנכ"ל חברת נגב אקולוגיה: "נגב אקולוגיה מפעילה את פארק המיחזור דודאים מיום היווסדו בשיתוף עם הנהלת הפארק ומועצת בני שמעון. אני שמח ומברך על עליית המדרגה בשיתוף הפעולה. לכל השותפים חזון דומה, לשנות את מאזן הפסולת במדינת ישראל, לצמצם את נפח הפסולת המופנות להטמנה ולהגדיל את הכמויות המופנות למחזור , כאיש הדרום אני שמח שפארק המיחזור דודאים יהיה פורץ דרך בתחום ואני מאמין שיחד נוכל להתקרב להגשמתו''.

וידאו: ראיון עם ערן שמרלק, מנכ''ל חברת נגב אקולוגיה (צילום: דני בלר)
​​​​​​​


הטיפול בפסולת - אחד האתגרים הגדולים של המאה ה-21

כמויות האשפה שהאנושות מייצרת בלתי נתפסות - וככל שאוכלוסיית העולם גדלה, כך גוברת הדאגה מפני אסון אקולוגי בלתי הפיך. במדינות העולם השלישי האשפה והביוב פוגעים בטבע, הורסים בתי גידול, מזהמים מקורות מים. רק השבוע נכנס לתוקף בבייז'ינג חוק מיחזור נוקשה, שרק יורחב בשנים הקרובות ויכלול איסור גורף ברכבים המונעים בדלקים מזהמים.

הנגב אמנם ריק ברובו, אך גם כאן מסתכלים פה על העתיד. בין היתר, על ידי הגברת האכיפה כנגד משליכי פסולת באתרים פיראטיים ובשיקום אתרים שנפגעו, דוגמת אתר נחל בקע הנטוש, שהפך לאתר פסולת בניין, אסבסט, תרופות, כימיקלים ופגרי בעלי חיים - המזהמים את מקורות המים. דודאים מבקש להוביל את המהפכה בנגב בתחום המחזור. 

בישראל, באופן תמוה, קשה מאוד למחזר בתארים מקומיים וחלק מהאשפה נשלחת לחו''ל. המגמה כיום, בעולם כולו, היא לנסות למחזר כמה שיותר ולייצר אנרגיות ירוקות מהאשפה.

תגובות

End of content

No more pages to load