• 15 אוגוסט 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הזעקה של הלומי הקרב: ''סוחבים איתנו לתמיד את מראות מלחמה''

הלומי קרב מבאר שבע והנגב השתתפו בהפגנה שנערכה מול קריית הביטחון בתל אביב: הם סוחבים את טראומת המלחמה, הממסד לא תמיד מכיר במצוקותיהם

הזעקה של הלומי הקרב (צילום: משה פריאל)

מאת: משה פריאל, כתבנו הפוליטי

נפגעי הלם קרב מבאר שבע והנגב, יחד עם אחרים מרחבי הארץ, הפגינו היום מול קריית הביטחון בתל אביב, במחאה על מצבם. בישראל כ-4,000 הלומי קרב, המהווים כעשרה אחוזים מהנפגעים במערכות ישראל. בבאר שבע חיים כמה מאות הלומי קרב. 

יגאל רונשטיין, בן 39, פגוע פוסט טראומה מפינוי פצועים במלחמת לבנון: "לא כל הלומי הקרב מוכרים על ידי משרד הביטחון ורק חלקם מוכרים  על ידי הביטוח הלאומי. באנו לכאן עבור אלה שלא יכולים לצאת מהבית, לא יכולים לצאת לעבוד נמצאים פה מעט מוחים אבל אנחנו אלפים. היום זה אנחנו, מחר זה הילדים שלכם שמתגייסים לסדיר ולא יחזרו עם אור בעיניהם. זו  הפעם הראשונה שאנחנו מוחים בהפגנת כוח, אולם לצערי אנחנו מאוכזבים ממעט המשתתפים אבל עשינו קריאת השכמה לחבר'ה'' .

''אנחנו תקועים בין הפטיש והסדן יש פה חברה שמשרד הביטחון העלים את התיקים שלהם יש פה חברה שמשרד הביטחון מושך אותם שנים .לא רוצים לטפל בנו. הדביקו לנו סטיגמה של חולי נפש. אנחנו לא חולי נפש. יש פה דוקטורים ופרופסורים מהאקדמיה. .אנחנו סוחבים כבר כמעט שלושים שנה  את המראות שראינו, כי שלחו אותנו לשם, לא שביקשנו להיום שם .זה קל מאוד להתעלם לשים את זה בצד אבל יש לנו ילדים ומשפחות אחוז המתאבדים בקרבנו רק עולה. זעקנו את זעקתנו בהפגנה אבל היינו מצפים לראות כמה אלפים מהציבור מזדהים ותומכים בנו".

וידאו: הפגנת הלומי הקרב (צילום: משה פריאל)
​​​​​​​

אורן אקרמן יו"ר ארגון נכי צה"ל בבאר שבע והדרום: "הנושא של הלומי קרב הוא מורכב ברמת הטיפול זה גורם לתסכול ויציאה להפגנות. לא קיים דבר כזה "חולי נפש" יש הפרדה בין הלומי קרב לפגועי נפש ומי שאומר אחרת מתעלם מהעובדות ומעוות אותם הם סעיפים שונים הטיפול הוא בהתאם לנכות המוכרת. הבעיה היא שהטיפול בהלומי קרב הוא מורכב ובנוי מקשת רחבה של נושאים ומחקרים שפיתחו בעולם וכל אחד חושב שדרך הטיפול שלו היא הנכונה משרד הביטחון פיתח מודל מסויים. ציבור הנכים שילמו בגופם ובנפשם ולא תמיד הם מסתפקים בקביעה שנקבעה עבורם על ידי משרד הביטחון ומכאן יוצא התיסכול ועל כך הם יצאו להפגנה. חשוב לציין כי ההפגנה לא הייתה במסגרת ארגון הנכים החושב שאפשר לטפל בדרכים אחרות ולא בהפגנות.
להלומי הקרב יש וועד משלהם בתוך ארגון נכי צה"ל והוא החליט שהם יוצאים לרחוב".

תגובות

End of content

No more pages to load