• 28 ספטמבר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

חינוך ''חינם'': כמה תחויבו לשלם על כל ילד בשנת הלימודים הקרובה?

גם בשנת הלימודים הקרובה ההורים ישלמו ביוקר על דבר שעל פי חוק אמור להיות חינם. השבוע אישר משרד החינוך את תשלומי ההורים. ה''בשורה'': השנה זה יעלה 24 שקלים פחות...

הטבלה שאישר משרד חינוך (מקור: משרד החינוך)

הישג או לעג לרש? השבוע אישרה  וועדת החינוך של הכנסת אישרה את טבלת התשלומים לשנת הלימודים תש"ף, הכוללת תשלום עבור טיולים שנתיים, סל תרבות ומסיבות סיום. הבשורה: הפחתה של 24 שקלים מהתשלום הכולל, עבור רכיב המסיבות הכיתתיות. רכיב זה ירד מהטבלה לאחר שמשרד החינוך הגיע להסכמה עם חברי ועדת החינוך על הקצאה של 20 מיליון שקלים לעניין זה.

הורים לתלמידים בחטיבה ובתיכון ישלמו בין 1018 שקלים (בכיתות ז'-ח') לבין 1364 שקלים (בכיתה י''ב). בגנים ישלמו 245 שקלים. ביסודי, בן 532 שקלים בכיתות (א'-ב') לבין 893 שקלים (בכיתות ו'). התשלום הזה אינו כולל נסיעות, בגדים, תלבושת אחידה, כלי כתיבה, דמי כיס ועוד.

מדובר הוצאה כבדה עבור משפחה, אשר לה כמה ילדים, כל אחד בגיל אחר, במיוחד אם היא מתגוררת בעיר דגומת באר שבע, בה כ-40 אחוזים מהשכירים מתפרנסים פחות משכר מינימום. חוק לימוד חובה, תש"ט-1949  קובע כי המדינה מחוייבת לספק לכל ילד בישראל חינוך, מגיל 3 עד סיום כיתה י"ב.  החוק קובע כי הוריו של כל ילד בגילאים אלה אחראים לכך שילדם ילמד במסגרות חינוך מתאימות, ואם לא יעשו כן - דינם מאסר או קנס. עיקרון נוסף שהוכנס בחוק הוא החובה של המדינה לספק את החינוך בחינם. החינוך בחינם, אבל התשלומים כחוק. 

במשרד החינוך מציינים, כי לאורך שנת הלימודים ננקטות פעולות כדי למנוע גביית יתר מההורים. בשנה מוחזרים, בעקבות פניות של הורים, כמיליון שקלים. במקביל, בבאר שבע למשל, הנהגת ההורים העירונית מעניקה מלגות למשפחות נזקקות. אלא שחוק החינוך החינמי הפך עם השנים ליקר יותר. למעשה, הוא יוצר מעמדות של תלמידים. ביישובים מבוססים ההורים יכולים ''לקנות'' יותר חינוך - אם זה שיעורי עזר, חוגים יוקרתיים ועוד. תלמיד שמתקשה והוא בן למשפחה מבוססת, יקבל שיעורי עזר. תלמיד ממשפחה מעוטת יכולת  - יתקשה יותר.

פיצ'י דובינר, תושב חריש שבצפון, מנהל מזה כמה שנים מאבק חברתי חשוב - לביטול תשלומי ההורים. השנה, אחרי מאבק עיקש, הביא לכדי דיון מחודש בנושא, בוועדת החינוך הזמנית של הכנסת, בסופו של דבר הוחלט על הפחתה של כ-24 שקלים מתשלומי ההורים.

עם זאת, שנת הלימודים תש''ף לא הולכת להיות שנת בשורה: משרד החינוך אישר, בסופו של דבר, את הסכומים המקסימליים - החובה והרשות לפי שכבת גיל:
▫גני ילדים: 245 ₪ 
▫כיתות א-ב: 532 ₪ 
▫כיתות ג-ד: 557 ₪ 
▫כיתות ה: 683 ₪ 
▫כיתות ו: 893 ₪ 
▫כיתות ז-ח: 1018 ₪
▫כיתות ח (א-ח): 1143 ₪ 
▫כיתות ט (שש שנתי): 1034 ₪, כיתות ט (חט"ב עצמאית): 1159 ₪ 
▫כיתות י-יא: 1211 ₪ 
▫כיתות יב: 1364 ₪

''לאורך שנת הלימודים נוקט המשרדבשורה של פעולות כדי למנוע גביית יתר מההורים'', אומרים השבוע במשרד החינוך.  בבקרות בבתי הספר - בתשע"ט (2019) הורחבו הבקרות ל– 519 מוסדות חינוך לעומת 484 מוסדות בתשע"ח (2018), באשר להיקף  החריגות שנמצאו – טרם הונפקו כלל הדוחות לשנת הלימודים שהסתיימה זה אתה ובתשע"ח נמצאו ב- 125 (כ-26%) מוסדות. במקרים של חריגות הושב הכסף. 

בשנה הבאה משרד החינוך ימשיך בסבסודן או בהרחבתן של התכניות הלאומיות, בהן תכנית השאלת ספרי לימוד, במסגרתה יצטרפו עוד 100 בתי ספר חדשים, כך שבסך הכל יכללו בתכנית 2,831 מוסדות חינוך. ההורים בבתי ספר אלה ייהנו מרכישת ספרים בעלות מקסימלית של 320 ₪. לצד שירות זה, המשרד ימשיך להעניק ל- 914,000 תלמידים סבסוד למסגרות "בתי הספר של החגים", לכ- 220,000 תלמידים מסגרת צהרונים ולכחצי מיליון תלמידים את "בתי הספר של החופש הגדול".

במסגרת מדיניות המשרד לצמצום הפערים, ירחיב המשרד את הפעלת החוגים אחר הצהריים לילדי הצפון, לעוטף עזה, החברה החרדית, הערבית והבדווית, לעוד 9,459 ילדים. בסך הכל 102,640 ילדים ייקחו חלק פעיל בחוגים וייהנו ממסגרת פנאי עשירה ואיכותית. תכניות אלו יתרמו לפחות לחיסכון של מעל 10,000 ₪ למשפחה. עלותן של התכניות המרכזיות שהמשרד מפעיל ומקלות בנטל התשלומים על ההורים מסתכם בכ- 5.3 מיליארד בשנה.

תגובות

End of content

No more pages to load