• 30 ספטמבר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

ביטחון תושבי הנגב מופקר, הפקידים ממשיכים להיאבק ביניהם

ישיבה סוערת של וועדת החוץ וביטחון נערכה הבוקר בקיבוץ סעד, בתום סיור ביישובי הנגב, על רקע אפשרות להסלמה קרובה. ראשי רשויות ותושבים הטיחו דברים קשים בפני חברי הוועדה: ''הופקרנו, בתים רבים ללא ממ''דים''

ישיבה סוערת, הבוקר (צילום: רפי בביאן)

מאת: משה פריאל כתבנו הפוליטי

חברי הוועדה הזמנית לענייני חוץ וביטחון בראשות ח"כ אבי דיכטר (הליכוד) ערכו היום סיור בעוטף עזה. בקיבוץ סעד פגשו חברי הוועדה את ראשי מועצות בדרום והתושבים. הפגישה הייתה טעונה וסוערת. במהלך הדיון הטיח ראש מועצת שדות נגב תמיר עידאן: "יש מלחמת עולם בין פיקוד העורף לבין רשות החירום הלאומית. המצב הזה של גוג ומגוג פוגע בתושבים .רשות החירום הלאומית קנתה 90 ומשהו מיגוניות לחלוקה בעוטף והן תקועות במפעל וסגרו להם את התקציב כי אלוף הפיקוד לא מוכן שהם יחלקו. רוצים לריב ביניהם שיריבו אבל לא על חשבוננו''.

סגן ראש המועצה האזורית מרחבים ארמסטרונג (ארמי) פרג׳: ''לפני שנים, כשירו פצמ''רים וקסאמים, טווח הירי הוגדר 7 קילומטרים. כבר שנים שטווח הטילים התרחב והטילים מדויקים ומסוכנים יותר, ובהתאמה צריך להרחיב את העוטף. במרחבים כ-65% מהבתים אינם ממוגנים. בסבב ההסלמה האחרון 100% מהתלמידים שפנו לטיפול פסיכולוגי הם ילדים ללא ממ''ד בבית. על כן חובת המדינה לעודד תושבים לבנות ממ״דים. אצלנו לא קיימים מרכזי חוסן, וחוסר חמור בתקנים''.

אורי בן יהודה, קב״ט מרכז המועצות האזוריות בדיון ועדת חוץ וביטחון בקיבוץ סעד  ''שמענו את ראשי הרשויות בעוטף ואני מציע לכולנו לשמוע את עוצמת הדברים שביטאו כאן ראשי הרשויות. זה מלמד על השבר שהאזור הזה נמצא בו''.

(צילום: דוברות הכנסת)​​​​​​​

בן יהודה התייחס לסוגיית הרבש''צים ואמר: ''נכון להיום יש יישובים שלא חתמו על החוזה החדש ומשרד הביטחון עצר את שכר הרבשצים. המשמעות שבאוגוסט הם לא יקבלו שכר''.  בן יהודה ציין כי ביום ב השבוע התקיימה פגישה עם יו''ר ועדת חוץ וביטחון אבי דיכטר ויו״ר מרכז המועצות האזוריות שי חג׳ג׳ וכי היום ייפגש חג׳ג׳ עם נציגי משרד הביטחון.

בפגישה היה גם המסעדן ניר שוחט שבקול נרגש אמר באירוניה: " אני כבר 12 שנים חי פה וחושב שצריך להפסיק לטפל באזור הזה בסיוע של "הסכמות" כי על הכל מסכימים איתנו. מסכימים שצריך לסייע בביטחון ובמיגון, בחינוך ובתרבות אבל בפועל מתעסקים בדברים אחרים .אנחנו מתמודדים עם טרור, לא עם בעייה מדינית  ארצית וצרכים לקבל התייחסות מתאימה.ברגע שפוגעים בכלכלה פוגעים במרקם החיים''

ראש מועצת חוף אשקלון איתן רביבו סיפר כיצד בתו בת ה-12 נפגעת חרדה ומדי ערב היא מתחילה לבכות ללא סיבה. ''אני לא מצליח לקבל מענה ממשרדי הממשלה לכלל התושבים".

אלון דוידי ראש העיר שדרות אמר: "במשך שנים במשרד הביטחון לא ברור מי אחראי למיגון ולתוכניות עבודה מסודרות. יש את רח"ל ,יש את פיקוד העורף, יש את היחידה להתישבות. אני בונה בשדרות למעלה משתי שכונות 3,000 יחידות דיור אני כבר 4 שנים עומד כמו קבצן מול משרד הביטחון. הגיעו אלי מנכ"ל משרד הביטחון ואלוף פיקוד העורף, הצגנו להם תוכניות עבודה בצורה מסודרת ואין דין ואין דיין. אתה שומע על מאבקים על תקציבים בתוך משרד הביטחון, בכיפוף ידיים של פקידים כאלה ואחרים ואתה עומד ולא מבין?".

הוא תקף את נציגי משרד הביטחון ופיקוד העורף: "אין לכם שום תוכנית למיגון המרחב הציבורי בעיר שדרות שגדלה מדי שנה באלפי תושבים חדשים. מיליארדי שקלים לטובת מיכשול למדינה יש, אבל תקציב למחסה מפני רקטות להגנה על התושבים אין". הוא קרא לחזור למבצע כמו צוק איתן כדי להחזיר את ההרתעה".

ראש רשות החירום הלאומית: "בנקודת זמן זו תקציבי סגור"

במהלך הדיון אמר תמיר עידאן ראש המועצה האזורית שדות נגב : "יש מלחמת עולם בין פיקוד העורף לבין רשות החירום הלאומית. המצב הזה של גוג ומגוג פוגע בתושבים. רח"ל קנתה 90 ומשהו מיגוניות לחלוקה בעוטף, והן תקועות במפעל, וסגרו להם את התקציב, כי אלוף הפיקוד לא מוכן שהם יחלקו. רוצים לריב ביניהם – שיריבו – אבל לא על חשבוננו".

יו"ר הוועדה שאל את ראש רח"ל, זאב צוק-רם, אם נכון הדבר שתקציבו סגור, וזה השיב "בנקודת זמן זו – כן". הוועדה נתנה במה לתושבים רבים מהעוטף להשמיע את דברם מול חברי הכנסת ונציגי משרדי הממשלה. אחד הנושאים שעלה רבות הוא מיגון מבני הציבור, אשר יאפשרו כינוסים קהילתיים בעתות חירום, ובכך יסייעו לחוסן האזרחי – כאשר פיקוד העורף קובע את התקן לכך, אבל לא מבצע את המיגון או מתקצב זאת. 

אלוף משנה דודו עבאדא, רמ"ח מיגון בפיקוד העורף, השיב לנושא ואמר: "פקע"ר הוא המנחה הלאומי בנושא אבל ואין לו תקציב לבניית מיגון, בניית מיגון ברחבי המדינה זה עשרות מיליארדים והחלטת התקצוב היא החלטת ממשלה. רק השנה הצבנו בעוטף כמעט 100 מיגוניות, וזה על פי תכנית העבודה שאושרה לי ברמת שר הביטחון, ואותה ממשתי במלואה. החוק קובע לגבי מבני הציבור שהמחזיק הוא גם המתחזק, ואם רוצים לשנות את זה ולתקצב בהתאם זה בהחלטה שלכם. כרגע לפקע"ר אין דרך לממש את המיגון לפי תקן מבני הציבור שהוא קובע, בדיוק כמו שאני קובע את התקן לממ"ד אבל האזרח הוא זה שמממן זאת".

תגובות

End of content

No more pages to load