• 30 ספטמבר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

חוק חינוך ''חינם''?: ''חלק מתשלומי ההורים - מנוגדים לחוק''

וועדת החינוך של הכנסת לא אישרה באופן גורף את כלל תשלומי ההורים ותפעל להפחית את תשלומי ההורים על מנת שחוק חינוך חינם יהיה באמת כזה

הסערה בוועדת החינוך (צילום: דוברות הכנסת)

מאת: משה פריאל, כתבנו הפוליטי
​​​​​​​

"השנה מאחר שאנו בממשלת מעבר וועדת החינוך התכנסה ואישרה רק חלק מתשלומים ההורים. גם חברי הכנסת מבינים שתשלומי ההורים הם נטל על ההורים והם לא במסגרת חוק חינוך חובה חינם, כלומר -  חלק מהתשלומים מנוגדים לחוק'',  אומר הערב לברנז'ה NEWS אבנר ביטון, יו"ר הנהגת ההורים העירונית בבאר שבע. 

''אחד המטרות המרכזיות של וועד ההורים העירוני בבאר שבע'', מסביר ביטון,  ''היא שלא יהיה מצב שתלמיד שלהוריו אין כסף לשלם לא יוכל לצאת לפעילות. לרשותנו עומדות מלגות שמעניק משרד החינוך לצורך העניין. כמו כן, ישנן מלגות שאנחנו, כוועד ההורים, מעניקים לתלמידים. לשמחתי עד היום לא נתקלתי בזה אלא אם כן מדובר בהורים סרבני תשלום מבחינה אידיאולוגית".

אתמול, שני, התקיים דיון סוער,  שנמשך כחמש וחצי שעות, בסופו הצביעה וועדת החינוך של הכנסת על חלק בלבד מתשלומי ההורים. עשרה חברי כנסת הצביעו בעד הצעתו של יו"ר הוועדה, תושב הנגב, ח"כ יעקב מרגי ואישרו שלושה סעיפים בתשלומי ההורים: מפעל ההזנה  - ארוחות המסופקות במסגרת חוק ארוחה יומית לתלמיד, ביטוח תאונות אישיות ופרויקט השאלת ספרי לימוד. 

דיון נוסף בנוגע ליתר תשלומי הרשות וביניהם סל תרבות, מסיבות סיום ועוד -  יתקיים בעוד מספר ימים . בהמשך לדיון בוועדה נפגשו הבוקר, שלישי, נציגי משרד החינוך ונציגי וועדת החינוך של הכנסת וסיכמו כי הוועדה תתכנס בהקדם לאשר את טבלת תשלומי ההורים לשנה הקרובה.

וידאו: הדיון הסוער בוועדת החינוך של הכנסת (צילום: דוברות הכנסת)
​​​​​​​


ההחלטה התקבלה במסגרת סיכום משותף שנקבע בין הצדדים על מתווה לאישור בהסכמה של התשלומים להזכיר כי הוועדה אישרה שלושה רכיבים ביטוח תאונות אישיות השאלת ספרים ומפעל הזנה מתוך טבלת התשלומים וכעת היא צפויה לאשר את כול התשלומים שבטבלה על פי המתווה, על פיו, בין היתר, הממשלה תפעל בתהליך רב שנתי להפחית את תשלומי ההורים. בשנת הלימודים הקרובה יממן משרד החינוך את עלות בסך 24 ש"ח למסיבות.

פיצ'י דובינר, ממובילי המאבק הארצי נגד תשלומי ההורים, אומר: ''לראשונה בישראל ועדת החינוך של הכנסת לא אישרה את תשלומי ההורים לשנה הקרובה, למעט ביטוח, ספרים והזנה ודחה למועד אחר דיון על כל יתר התשלומים כי לא מוכנים לאשר אותם!''.

עלות החינוך ''החינמי'': כ-1,000 עד 2,000 שקלים לשנה לילד

דובינר מנהל מזה שנים מאבק, על מנת שחוק חינוך חינם יהיה באמת כזה, במצב כיום, חוק חינוך חינם עולה להורי התלמידים סכום שבין 1,000 ל-2,000 שקלים לשנה לילד. התשלומים יוצרים מצב בו ילדים להורים בעלי אמצעים מקבלים שירותים וזוכים ליחס מועדף על פני ילדים ממשפחות מעוטות יכולת, גם אם הדבר מוכחש באופן גורף על ידי המערכת. לפעמים, הדבר בא לידי ביטוי במסיבות סיום, שבמרכז הארץ הופכות לחגיגות PROM נוצצות כנהוג בארצות הברית ובפריפריה הן נושאות אופי מאוד צנוע. דובינר טוען כי חינוך חינם צריך להיות כזה, לאור המצב של משפחות שגם עשרות שקלים בודדים עלולים להכביד עליה.

''נכון, זה רק ניצחון במערכה ולא במאבק כולו'', אומר דובינר, ''אך  עד עכשיו הלכנו יד ביד בדרך לניצחון, עכשיו אנחנו דוהרים בדרך לחינוך חינם שוויוני ואיכותי לכל ילדי ישראל''. 


תגובות

End of content

No more pages to load