• 30 ספטמבר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''כוננות פקקים'' בב''ש: הפגנות יוצאי אתיופיה יתחדשו ביום שלישי

עם תום ימי השבעה על מות הנער סולומון טקה ז''ל מירי שוטר - אמורות להתחדש ביום שלישי הפגנות יוצאי אתיופיה - גם בב''ש. חשש מעימותים בין שוטרים ומפגינים, מאמץ של הרגע האחרון להרגיע את הרוחות

הפגנת יוצאי אתיופיה בב''ש (צילום: דני בלר)

הפגנות יוצאי אתיופיה יתחדשו ביום שלישי - עם תום ימי השבעה על מותו של הנער סולומון טקה ז''ל מירי שוטר. במשטרה ערוכים בכוננות שיא למנוע חסימת צירים מרכזיים ואילו מארגני המחאה עברו לתקשורת בערוצים חשאיים, אחרי שגילו שהרשתות החברתיות מנוטרות על מנת להגיע למובילי המחאה ולנסות למנוע את קיומה. השבוע מציינים 60 שנה למהומות ואדי סאליב, שפרצו כאשר שוטר ירה על סבל ממוצא מרוקני בחיפה - והציתו מרי אזרחי של יוצאי עדות המזרח, עם הפגנות שנערכו אז, גם בב''ש.

בשעות האחרונות נערכות פגישות עם דמויות מובילות בקרב יוצאי אתיופיה, במטרה למנוע את המחאה ביום שלילי. על פי אחד התרחישים, אלפי מפגינים יהנרו לנמל התעופה בן גוריון ופשוט ימנעו כניסה ויציאה של כלי רכב . אפשרות אחרת מדברת על פעולות בזק בערים הגדולות: חסימות כבישים, רחובות ואתרים מרכזיים, ללא הודעה מוקדמת.

(צילום: דני בלר)

אתמול פרסם הדר לביטחון פנים, גלעד ארדן, פוסט ובו האשים ''עמותות קיצוניות'' בארגון ההפגנות: ''היו גם "טרמפיסטים" שניסו ללבות את האש עוד יותר ורכבו על המחאה הזו משיקולים פוליטיים. ראינו אותם כולנו מניפים שלטים הזויים של עמותות קיצוניות. אבל לא ניתן להם לטשטש לנו את עומק הבעיה. של כולנו''. דברים אלה של השר עוררו כעס רב בקרב יוצאי אתיופיה וגם בקרב פעילים חברתיים בצד השמאלי של המפה. 

''נו, מה חדש? ב-1959, השבוע פני 60 שנה, מפא''י האשים את בגין במהומות ואדי סאליב'', אמר לברנז'ה NEWS פעיל ותיק בב''ש, שביקש לצעוד עם יוצאי אתיופיה לאות הזדהות. לדברי השר לביטחון פנים, ''מדיניות ההכלה'' הסתיימה: ''המדיניות שלי היא חד משמעית: למנוע חסימת צירים וצמתים מרכזיים ולפנות אותם מהר ככל שניתן. בניגוד לפרסומים השקריים כאילו היתה מדיניות הכלה, הבהרתי לפיקוד המשטרה שיש לפנות את הצירים והצמתים בהקדם האפשרי''.

עם זאת, השידור החי שהעברנו בברנז'ה NEWS מראה תמונה אחרת לגמרי: ההפגנה בבאר שבע התנהלה בסדר מופתי. היו בה חסימות כבישים והתנועה נעצרה לרגעים ארוכים, אבל המפגינים שמרו על סדר וראשי המחאה קראו כל הזמן לא לנהוג באלימות, לא למנוע מעבר כוחות הצלה ולא ליידות אבנים. התקרית היחידה, שבה צעירים יידו אבנים הייתה ברחוב טוביהו. אבנים יודו על ניידות, השוטרים העדיפו לסגת על פני להתעמת - ובכך מנעו התפתחות תקרית גדולה יותר. 

ההפגנה בבאר שבע הייתה שונה מהפגנות בשאר חלקי הארץ: היה לה אופי מאופק יותר וכואב מאוד. בזו אחר זו, נשים מבוגרות אימהות וסבתות, קיבלו את רשות הדיבור. בכל צומת הצועדים עצרו וקראו את שמות הקורבנות. את התהלוכות הובילו נשים.

וידאו: תיעוד בלעדי - התקרית במהלך ההפגנה בשדרות טוביהו (צילום בשידור חי: דני בלר)


השר ארדן נפגש בסוף השבוע עם בני משפחת טקה. ''הקשבתי השבוע שעות ארוכות לצעירים מדהימים בני העדה ולראשי הארגונים. הדברים שלהם קרעו את ליבי. צעירות וצעירים מוכשרים, רהוטים ומשכילים, שתיארו בפני ביטויים רבים של גזענות והשפלות שבהם נתקלו בכל תחנה של חייהם בארץ: בחינוך, בצבא, בשוק התעסוקה וכן, לצערי הרב – גם ביחס המשטרה כלפיהם'', כתב השר.

​​​​​​​


תגובות

End of content

No more pages to load