• 06 אפריל 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

אלוף פיקוד דרום הביע תמיכה במאבק העדה האתיופית - וזכה למתקפה

מפקד פיקוד דרום, האלוף הרצי הלוי, שיגר מכתב לקציניו בו ביקש מהם לכנס את החיילים מבני העדה, להביע תמיכה במאבקם ולעודד אותם להמשיך בדרך לא אלימה. ברשתות בב''ש היו מי שבחרו לקלל אותו

אלוף פיקוד הדרום, הרצי הלוי (צילום: עט הזמיר / CC BY SA 4.0)

מפקד פיקוד הדרום, אלוף הרצי הלוי, שיגר מכתב לקצינים בפיקוד בו קרא להם לכנס את חייליהם בני העדה האתיופית, להביע בפניהם תמיכה ולעודד בהם להמשיך במאבק  – אך ללא אלימות.  "כמה ימים שאנו עדים למחאת בני העדה האתיופית, בעקבות מותו הטרגי של סלומון טקה. אין כאן צודקים וטועים, יש כאן תסכול מוצדק ומקרה שהיה עדיף שלא יקרה. יש בכוחנו לשנות. צה"ל הוא הזדמנות לעשייה למען לכידות החברה הישראלית, למרות שגם אנו איננו חפים מטעויות בנושאי שוויון ויחס לבני העדה האתיופית", האלוף הלוי.

במערך הלוחם ובכוחות המגנים על הגבול הדרומי ועוטף עזה, חיילים רבים מבני העדה האתיופית. ביומה השני של ההפגנה בבאר שבע, שני צעירים מבני העדה, שנולדו בישראל ושירתו בצה''ל, סיפרו על הקשיים של יוצאי אתיופיה בצה''ל ובתום השירות. ''אני נושא איתי את תעודת הקצין בכיס, למקרה ששוטר יעשה עליי חיפוש. לפעמים, לא תמיד, זה עוזר. אבל יש חיילים, לוחמים, שלא קל להם. היו מי שהתאבדו. היו שנכנסו לכלא.  היו שנלחמו בעזה וכשיצאו לאזרחות אחרי שנתנו הכל למדינה, נתקלו בגזענות. אתה מבין את הכעס שלנו?''.

הרצי הלוי כתב: "אני רוצה שכל אחד מאתנו יאסוף לשיחה את בני העדה האתיופית שבגדודו וביחידתו. אלה ימים רגישים, עשו זאת ברגישות הראויה. אמרו להם שאנו חושבים שאסור היה להגיע לתוצאה כזו, הצביעו להם על כך שאנו מאמינים שנהיה טובים יותר בקבלתם אלינו בעתיד, בכך אנו מאמינים ונפעל שכך יהיה. דברו אתם על כך שהמחאה היא לגיטימית, מובנת ואף הכרחית, אך אסור לה להיות אלימה".

"מחאה אלימה אינה משרתת את המטרה. בקשו מהחיילים להבטיח לכם שיפגינו ויביעו את תסכולם המוצדק בסוף השבוע, אך לא ינקטו באלימות וישפיעו גם על חבריהם שלא יעשו זאת. ובעיקר הקשיבו להם, עודדו אותם לספר ולחלוק אתכם את תחושותיהם הקשות. יחד אנו נושאים במשימות החשובות, ללא הבדל בצבע, או בכל סממן אחר. יחד אנו מסכנים את חיינו במחיר הדמים האדום והשווה בצבעו לכולנו וביחד ננסה לעזור לצאת טוב יותר מימים קשים. אתם המפקדים, עיני החיילים נשואות אליכם, דברו אתם, הקשיבו להם וחבקו אותם"

סולומון טקה ז''ל, שנורה למוות על ידי שוטר בחיפה, היה אמור להתגייס לצה''ל בקרוב. הנסיבות בהם נורה למוות הציתו את אש המחאה, תרתי משמע. בבאר שבע המחאה הייתה מאופקת יותר, מלבד תקרית מבודדת, בשדרות טוביהו, בה צעירים יידו אבנים על רכב משטרתי. בשני ימי המחאה המפגינים אמנם חסמו כבישים, אך הרבו לעצור, לשאת דברים, פעם אחר פעם הושמעה קריאה לא לנקוט באלימות, לאפשר לרכבי הצלה לעבור, להסביר בנועם את סיבת ההפגנה ולכבד גם את מי שלא מסכימים איתם. מבוגרים רבים מבני העדה קיבלו את רשות הדיבור וסיפרו על החשש לילדיהם.

בעוד שהאלוף הלוי זכה ללא מעט שבחים בקבוצות השיח של העדה, ברשתות בבאר שבע היו מי שקיללו אותו, האשימו אותו כי הוא שליח השמאל וכי אינו מבצע את תפקידו. מצד שני, נשמעו קולות תמיכה בהיות צה''ל גם גורם חינוכי, שאינו מנותק מהמתרחש בחברה. 

אתמול, חמישי, ביקשה משפחת טקה שלא להפגין במהלך השבעה על בנם סולומון ז''ל. הפגנות יוצאי אתיופיה ייתכן ויתחדשו בשבוע הבא.

תגובות

End of content

No more pages to load