• 06 אפריל 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הגירה שלילית, היעדר רוכשים: כך נכשלה תכנית ''מחיר למשתכן'' בב''ש

הסכמי הגג דיברו על בניית 20,000 דירות חדשות בב''ש, אבל שכחו דבר אחד: צריך שיהיו להן רוכשים. הקבלנים בבאר שבע לא ניגשים למכרזי מחיר למשתכן,

נכשל. הקבלנים חוששים לבנות דירות שלא יהיה להם ביקוש (צילום הדמיה: ULLEO / PIXABAY)

האם תוכנית ''מחיר למשתכן'' תיזכר ככישלונו המהדהד ביותר של שר האוצר כחלון? בבאר שבע, כך מסתבר, התוכנית, איך נאמר בלשון עדינה - לא צלחה. הסכמי הגג דיברו על בניית 20,000 דירות חדשות בבאר שבע. אלא מה, ההסכמים לא הסבירו מהיכן יבואו לבאר שבע עוד 20,000 איש. באר שבע, על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, סובלת מהגירה שלילית. אמנם למעלה מ-4,300 איש הגיעו אליה בשנה, אבל כמעט 5,400 עזבו אותה. כיום קובעי מדיניות ופוליטיקאים כאחד מבינים, שלהעברת בסיסי צה''ל לנגב לא הייתה השפעה לא על בניית העיר, לא על כלכלתה ולא על גידול האוכלוסיה שלה. מה שהיה, הוא מה שיש: צעירים, משכילים, חזקים, בוחרים לעבור לאיזורי הביקוש, בהם יש עבודה והזדמנויות קידום. 

הקבלנים חוששים להיתקע עם דירות ללא רוכשים - ולא ניגשים למכרזים

רוב מכרזי המחיר למשתכן בבאר שבע נותרו ללא מענה. הקבלנים לא ניגשו בגלל חוסר כדאיות כלכלית ומחשש שייתקעו עם אלפי דירות ללא קונה. רוכשי מחיר למשתכן רוצים את איזורי הביקוש, בהם יש עבודה בשכר ראוי. באר שבעים, שכ-40 אחוזים מהם אינם מגיעים לשכר מינימום (על פי נתוני הלמ''ס), רוכשים דירות יד שניה, או דירות חדשות, שבסופו של דבר עולות כמעט כמו דירה במחיר למתשכן. זה קורה כי ההלוואות יקרות, הריביות נקבעות על פי היכולת הכלכלית של הרוכשים ועד שבניית הבית מסתיימת, צריך לגור בשכירות לא זולה. יותר פשוט ללכת לקבלן, לבחור דירה קיימת ולהיכנס אליה במיידי ויש גם מבצעים שונים והלוואות קבלן. מי שכל מה שהוא מבקש זו קורת גג - יכול למצוא דירות בשפע בשכונות הותיקות - דוגמת ד', ג', ה', י''א. משקיעי הנדל''ן מתים להיפטר מהבתים שקנו בעיר.

בגלל מצב הדיור בעיר, נערכה ישיבה מכרעת בעיריית באר שבע

לאחרונה נערכה פגישה בין ארגון קבלני הנגב לנציגי העירייה, במשרדי עיריית באר שבע. יו"ר ארגון קבלני הנגב, אלי אביסרור, אמר בפגישה, כי הדרך להביא לפתרון בשוק הדיור בדרום הוא על ידי החזרת מענקי המקום לזוגות צעירים בנגב: "הגיע הזמן לשינוי המדיניות בנוגע לנגב ועל הממשלה להעניק מענקי התיישבות לזוגות צעירים ולחזק את שוק הדיור בנגב".

ראש עיריית באר-שבע רוביק דנילוביץ', סגן ומ"מ ראש העיר טל אל על, מנכ"לית העיריה אבישג אבטובי השתתפו בפגישה, יחד עם הנהלת ארגון קבלני הנגב ביניהם יושב ראש ארגון הקבלנים אלי אביסרור , מ"מ היו"ר יוסי דלויה, מנכ"ל הארגון צביקה ליבנה וחברי הנהלה נוספים. 

דנילוביץ': "נבחן מחדש את המשך שיווק פרויקטים של מחיר למשתכן בעיר"

רוביק דנילוביץ' אמר כי "נבחן מחדש את המשך שיווק פרויקטים של מחיר למשתכן בעיר ונפעל לקבלת מענקי נגב". עם זאת, זה לא ייקרה מחר בבוקר. בין הממשלה משותקת, ממשלה חדשה תקום במקרה הטוב בנובמבר ואיש לא יכול להתנבא מי יהיו שרי האוצר והבינוי החדשים.

במסגרת הסכמי הגג, התחייבה עיריית באר שבע לבנות כ-20,000 יחידות דיור בשנה. המשמעות הינה הגדלת ההיצע פי 4 לעומת המצב שהיה לפני הסכמי הגג. מנתונים שפרסם הכלכלן הראשי במשרד האוצר, עולה כי קצב המימוש של הסכמי הגג בבאר שבע נמוך - פחות מ-45 אחוזים מהיעד. 

מתברר שהסכמי הגג דיברו על בטון ולא על בני אדם. איש לא חשב שלאלפי דירות חדשות צריך שיהיו להם רוכשים ושצריכה להיות סיבה מאוד טובה לאנשים לבוא להתגורר בבאר שבע.

הטבות המס ומענקי הרוכשים במרכז וביישובי הלווין פגעו קשה בב''ש, הסובלת המגירה שלילית 

לדברי ארגון הקבלנים, המצב כיום הוא של העדפת מחיר למשתכן במרכז הארץ, המקנה לרוכשים הטבה בגובה של עד כ-600 אלף שקלים לעומת כ-150 אלף שקלים  בלבד בדרום, עובדה הפוגעת בכדאיות רכישת נכס בכל איזור הנגב. כדי שזוג צעיר יעבור לגור בנגב מאזור המרכז יש צורך לתת לו הטבה כלכלית המתבטאת במענקי נגב.

בישיבה הובאו דוגמאות רבות על התקופה בה ניתנו מענקי נגב ואיך הדבר השפיע על רוכשי הדירות לטובה. אלי אביסרור הסביר כי קבלנים רבים חוששים לגשת למכרזי מחיר למשתכן כיום, כי לא בטוח שיהיו רוכשים, והמשמעות היא שלעשרות מכרזים שפורסמו לאחרונה לא ניגש אף קבלן. כמו כן, עלה נושא הטבות המס הקיימות בישובים מסויימים בנגב המגיעים עד 18% ואינם ניתנים לתושבי באר שבע.  ההטבות, למרבה האירוניה ניתנות גם ביישובי לווין מבוססים, בעוד שבבאר שבע רמות השכר נמוכות, לעיתים עד כמחצית, ממשרות זהות במרכז הארץ (על פי בדיקה שערך אתר ALLJOBS).

הטבת מס לבאר שבע? הגרעון העמוק בתקציב המדינה ינחית על תושבי ישראל מכת מסים וגזירות אחרי הבחירות

הקבלנים אומרים את מה שכבר ידוע: מצב זה יוצר הגירה שלילית מהעיר, ויש לעשות הכל כדי שגם תושבי העיר באר שבע יהנו מהטבה זו. בתגובה, אמר רוביק דנילוביץ'  שהוא מקבל את עמדת ארגון הקבלנים בנושא. לדבריו כעת, לאחר מספר שנים של יישום הסכמי הגג, עולה הצורך בהסכם משלים שיתבסס על הפקת הלקחים מהפעילות עד כה ולכן בשלב זה, הודיעה העירייה על עצירת השיווק של פרויקטים חדשים למגורים עד לבחינה מחודשת של הסכם "מחיר למשתכן".

דנילוביץ' הציג את תהליך החתימה על הסכמי הגג שבמהלכו השקיעה העירייה מאמצים רבים בגיבוש תנאים אופטימליים עבור כל הגורמים הרלוונטיים כחלק מהחזון לחיזוק באר שבע כעורק עירוני מרכזי בדרום.  בנושא הטבות המס גם לתושבי באר שבע אמר ראש העיר כי כבר פנה למשרד האוצר כדי לבחון את צירוף באר שבע לערים המקבלות הטבות מס כמו בישובים הסמוכים.

אלא שהגרעון הממשלתי המעמיק מעמיד בספק את הטבות המס לנגב. סביר יותר, כי אחרי הבחירות תנחת על אזרחי ישראל מכת מסים וביטולי מענקים. שנים של הטבות למגזרים בעלי עמדת כוח, השתתפות נמוכה בכוח העבודה של קבוצות בעלות השפעה פוליטית, הזנחת הפריפריה - כל אלה הכניסו את המדינה לגרעון עמוק, על גבול המסוכן. הממשלה הבאה תצטרך לבטל את הפטור ממע''מ באילת, את הטבות המס בהן חוקי הנגב, להטיל מע''מ על פירות וירקות ולייקר את מיסוי על סיגריות ודלק - ועדיין לא תצליח לכסות את הגרעון. אחרי הבחירות המיותרות, שיעלו למשק כ-5 מיליארדי שקלים, אותם כל האזרחים ישלמו, יהיה צורך בשורת צעדים כואבים, שעלולים להוביל את המשק למיתון.

להילחם בבנייה הבלתי חוקית - גם בתוך באר שבע

עוד נדונו בפגישה נושא הבניה הבלתי חוקית, בעיקר בתחום צמודי הקרקע (וילות). צביקה ליבנה ביקש לקיים הליך בקרה ופיקוח בשטח כדי שכל מי שבונה יהיה קבלן רשום בלבד. הדבר חשוב ביותר כיום בעיקר לאור תאונות העבודה הרבות המתרחשות, כאשר על הקבלנים הלא רשומים אין כל פיקוח. ליבנה ציין כי קבלנים אלה עוברים על החוק ואנו מבקשים לאכוף את החוק כדי שלא ניתן יד לעבריינים. ראש העיר תמך בנושא והנחה את הגורמים המקצועיים לטפל בתהליך כדי למנוע מגורמים בלתי מורשים לבנות.

יו"ר ארגון קבלני הנגב ומ"מ נשיא התאחדות בוני הארץ, אלי אביסרור, אמר: "אני מברך את ההיענות של ראש העיר ובכירי העירייה לבחינה מחודשת של הסכם מחיר למשתכן ושיתוף הפעולה עם ארגון קבלני הנגב. מדובר בשורת צעדים חשובים במיוחד במטרופולין כמו באר שבע. חוסר יציבות בענף הדיור בעיר משפיעה על המרחב כולו ויש לכך השפעות מרחיקות לכת בתחומים שונים''.

תגובות

End of content

No more pages to load