• 06 אפריל 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

ידויי אבנים, גניבות ונזק לכלי רכב: ''עד מתי יימשך הטרור בנבטים?''

תושבים בנבטים מספרים על גנבות, ידויי אבנים וקולות ירי בלילה. ''בחודשים האחרונים יש עליה לא מוסברת במספר האירועים בנבטים, אך המשטרה פועלת למיגור התופעה'', אומר מנהל הקהילה במושב, השוכן 5 דקות בבאר שבע

רכב הסיור של בנטים. נרגם באבנים (צילום סלולרי)

מושב נבטים בנגב מתחיל להרגיש, את מה שתושבי באר שבע מרגישים מזמן: בחודשים האחרונים התרבו תקריות ידויי האבנים על רכבי הסיור, מספר הגניבות מכלי רכב והנזקים לכלי רכב ולדברי תושבים, בלילות שומעים קולות ירי מכיוון הפזורה. במושב מתגוררים כ-1,000 איש, בהם בהרחבות - תושבים שאינם בני המושב אך רכשו בו קרקעות ובנו את בתיהם. נבטים ממוקם כ-8 קילומטרים ממזרח לבאר שבע והוא חלק מהמועצה האזורית בני שמעון. מושב נבטים, יש לציין, נחשב למושב איכותי, המוכר בחיבה רבה כ''מושב של הקוצ'ינים'', אם כי כיום תושביו הם מכל עדות ישראל. מתנהלים בו חיי קהילה נעימים ועל כן, כל פגיעה במרקם היפה הזה צריכה להיות מטופלת בחומרה.

''רכב הביטחון מותקף באבנים, בלילה שומעים יריות''

דודו גוזלן, שבת משפחתו מתוגררת בנבטים, נדהם לשמוע מה קורה שם. לדבריו: ''רכב הביטחון מותקף לא אחת באבנים. מבתי המושב שומעים יריות מבתי הפזורה, הגדר המקיפה את המושב נחתכת לא אחת או נחפרה מתחתיה  וציוד נגנב מהמושב''. לדברי דודו, מדובר בטרור לכל דבר ועניין: ''מזה חודשים מספר שהמושב סובל מהתנכלויות בלתי פוסקות מצד השכנים מהפזורה הבדואית. ככל הנראה, השכנים כל כך שמחים על התרחבות המושב שהם מביעים את שמחתם בירי ויידויי אבנים אל עבר המושב ורכב הביטחון שמגיע לגדר. אותם ״שכנים״ מחבלים בגדר המושב, חופרים מתחתיו בכדי להיכנס פנימה ולגנוב מכל הבא ליד''.

מנהל הקהילה בנבטים: ''לשים את האירועים בפרופורציה''

תומר פריאל הוא מנהל הקהילה בנבטים והוא מכיר את הטענות של גוזלן ואף מסכים עם חלקן: ''יש עליה במספר האירועים, שהחלה לפני כמה חודשים. עיקרה היא בידויי אבנים כלפי רכב הסיור, שאין לי ממש הסבר למה זה קורה, דרך התנכלויות לגדר ולכלי רכב במושב, לא גניבות, אלא נזקים. עם זאת, לא היו גניבות של ציוד חקלאי או גניבות שלא קורות בעיר. אנחנו בקשר מתמיד עם המשטרה, שעובדת איתנו בשיתוף פעולה מלא ומסייעת בידינו. צריך לשים את האירועים בפרופורציה. אני שוכנע שכמו שגל האירועים התחיל, הוא יבוא אל קיצו''.

מנהרה שנחפרה ליד הגדר המקיפה את המושב (צילום סלולרי)

עם זאת, יש מי שלא יסכימו עם מנהל הקהילה:  ''המשפחה שלי גם גרה שם וגם הרכב המשפחתי שלהם חטף אבנים. אני ממש איתך בזה. הם שקופים כי זה נוח, רחוקים מספיק מבאר שבע ועוד יותר מהמרכז בשביל שלא שיתייחסו אליהם ברצינות. רחוק מהעין רחוק מהלב. זה מושב קטן שלא שווה את תשומת ליבם של מי שאמור להגן על כל אזרחי'', כותבת נופר שטראוך, בפוסט שעורר תגובות רבות. 

גם ויקה אברהם חוותה חוויה לא נעימה:  ''כאחת שהותקפה בהמתנה לפתיחת השער של המושב לפני כשלוש וחצי שנים, כאשר הייתי בהריון מתקדם, אין ספק שזה נושא שצריך להביא לסדר היום ולטיפול מיידי, כי גם המועצה מתנערת. המושב גם כן לא משקיע בביטחון ובשמירה על חיי התושבים. אז אני ניצלתי בנס, אבל זה יכל להיגמר לגמרי אחרת''.

לדברי דודו גוזלן, ''לעיתים אני לן במושב ושומע את הירי שרק בנס לא פוגע באיש מאנשי המושב, אני רואה את הפורעים חוצים את הצומת במהירות רבה באין מפריע, מה שגרם לתאונות רבות. אנשי במושב, שבתוכם בני משפחתי היקרה והאהובה מתעוררים בכל לילה, כמעט, לקולות ירי, יש כאלה המוצאים בחצרותיהם קליעים. עד מתי יימשך הטרור הזה? אין הגדרה אחרת לנעשה שם: טרור לכל דבר ועניין. אז המשטרה מגיעה ומבצעת מרדפים אחר הטרוריסטים, אך זה המעט שבמעט. לאחר שהמשטרה עוזבת את המקום, הם חוזרים לתקוף ופוגעים ברכב הסיור ובמושב מכל הבא ליד. אבנים, ברזלים, ירי''.

שטח הפקר: המצב בנבטים משקף את המצב בנגב

המצב בנבטים משקף את המצב בנגב. על פי נתונים שפורסמו השבוע, כל בית עשירי בבאר שבע נפרץ. את ההשתוללות בכבישי הדרום מכיר כל מי שיש לו רישיון נהיגה. תושבי שכונת רמות בבאר שבע יספרו לכם על מכת הפריצות לבתי עסק, מכוניות ובתים פרטיים. בעלי פיצוציות סובלים, בתדירות גבוהה, מפריצות. סניף דואר במרכז המסחרי מקס אמות נשדד שלוש פעמים עד כי בעליו מאס במצב וסגר אותו. 

מעבר למכת הפריצות ולידויי האבנים בנבטים, יש בנגב פשיעה חקלאית, הפוגעת בענפים שגם כך נלחמים על חייהם. בנוסף לטרור ההצתות מעזה, משקים חקלאיים, בהם לולים, סובלים מפריצות, מגניבת כלים, גז ודלקים. תושבי נבטים גרו לא הרחק ממה שהמשטרה הגדירה ''חוות הגז הפירטית הגדולה אי פעם''. מדובר באתר לא מורשה, שהוגדר ''מסוכן ביותר'' על ידי רשות הגז.  חשודים נעצרו בתום החקירה שנוהלה במשך שבועות נגד חוליית גנבי הגז מלולים באזור הדרום. הגז שימש למילוי בלונים לשימוש ביתי. בינואר השנה פשטו על החווה הפירטית פקחי רשות הגז, כוחות משטרה ומג''ב. 

מאתו מיכלי גז נתפסו בינואר השנה בחוות גז פירטית בפזורת נבטים (צילום: דוברות מג''ב)

חברי החולייה היו מגיעים מדי לילה באמצעות משאיות ללולים בנגב וגונבים גז דרך אמצעי שאיבה פיראטיים שהיו מחברים למיכלי הגז המשמש לחימום של האפרוחים בלולים. את הגז שבלולים היו מעברים למיכלים שעל המשאיות ומשם לצוברי הגז הענקיים שהסליקו מתחת לאדמה באופן בלתי חוקי בפזורת נבטים, בסמוך למסילת הרכבת. מיותר לציין כי כל המתקן שנבנה באופן פיראטי, לא עבר בדיקות בטיחות ומזעזע לחשוב מה היה קורה במקרה של תאונה או נפילת רקטה - והרי מדובר ב''שטח פתוח''.

תופעת הירי באירועים וחתונות מדירה שינה מהרשויות: די בכדור תועה אחד, לפגוע באדם. בנבטים, כך מספרים לנו תושבים, שומעים את הירי מהפזורה, אם כי למרבה המזל, איש במושב לא נפגע. גם נושא הנהיגה הפרועה הוא מכה שאסור להשלים עימה: בקרבת נבטים ובמיוחד בצומת, היקף התאונות גבוה.

​​​​​​​​​

תגובות

End of content

No more pages to load