• 28 ספטמבר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''במפלגת העבודה הזניחו את ב''ש והנגב''

יו''ר העבודה בבאר שבע, סמי עובדיה, בחשבון נפש לקראת הפריימריס שייערכו מחר: למה המפלגה כמעט ונעלמה בב''ש, האם אסור לה לחבור למרצ ואיך זה שבבתי הקפה כל השבורים צועקים ''רק ביבי'', למרות שמצבם הורע

מזכיר העבודה בבאר שבע, סמי עובדיה (צילום: משה פריאל)

מאת: כתבנו הפוליטי משה פריאל

ביום שלישי ייערכו הפריימריס לראשות מפלגת העבודה. על כס היו''ר של המפלגה, שפעם שלטה ביד רמה ובבחירות האחרונות בקושי עברה את אחוז החסימה, מתמודדים עמיר פרץ, איש הנגב, נציג  הדור הוותיק, שועל קרבות ופוליטיקאי משופשף שכבר כיהן כיו"ר המפלגה. מולו, סתיו שפיר ואיציק שמולי, שני ההפעילים החברתיים ממנהיגי המחאה של קיץ 2011,  שלא בדיוק מאוהבים אחד בשני.

סמי עובדיה הוא מזכיר מפלגת העבודה בבאר שבע. המפלגה כמעט ונעלמה מבירת הנגב: בבחירות האחרונות היא קיבלה העבודה בבאר שבע רק 2.68% מהקולות (2,632 מצביעים). לשם השוואה, בבחירות האחרונות הליכוד קיבל בבאר שבע  43.01% אחוזים מהקולות (42,160 מצביעים). סניף העבודה בבאר שבע ידע ימים אחרים, בהם אפילו הצליחה להכניס לכנסת חברי כנסת מבאר שבע (אורי סבג, באוקטובר 1988) ומדימונה (ז'אק אמיר ז''ל, בכנסת השמינית, 1974).

ימים אחרים: ראש ממשלה יצחק רבין נפגש עם תלמידי מקיף ג' בב''ש, נובמבר 1974 (צילום: יעקב סער, לשכת העיתונות הממשלתית)

זכור לי שבשנת 2015 סניף העבודה בבאר שבע היה פעיל מאוד, תושבים הוזמנו למפגשים עם היו''ר דאז הרצוג וחברי כנסת, לדון בסוגיות חשובות לנגב. הייתה פעילות למען הקהילה - "דלת פתוחה", פעילים יצאו להפגנות נגד מתווה הגז, כריית הפוספטים בשדה בריר ועוד. כיום עושה רושם כי הסניף רדום.
"הפעילות שהזכרת ממשיכה בצורה אחרת. אנחנו ממשיכים לעבוד עבור הקהילה. בזכותנו, שופץ מרכז גילת בשכונה ד',  לאחר התערבותה של חברת הכנסת לשעבר איילת ורבין (העבודה), שנפגשה עם ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ והעירייה הרימה את הכפפה והחלה לבצע את העבודות. אנחנו גם ממשיכים במפגשים בסניף, הרצאות ועוד. אומנם לא בהיקף ובמינון כמו בעבר, בגלל המשברים שפקדו את העבודה, אבל אני מקווה שאחרי הבחירות לפריימריס הסניף יקבל תנופה".

כמה מתפקדים יש לעבודה בבאר שבע?
"1,300 מתפקדים, שזה יחסית הרבה לעיר, אם ניקח בחשבון שברמה הארצית יש 50,000 מתפקדים. לפני שנים,  כשהתחלתי בתפקידי כמזכיר הסניך היו לנו בבאר שבע 14,000 מתפקדים''.

האם עשיתם איזה סקר של התפלגות מצביעי העבודה על פי שכונות ואם כן היכן המעוז שלכם?
"אנחנו חזקים יותר בשכונות המבוססות, כמו ט' נאות לון, רמות ועוד".

ביום שלישי הפריימריס לראשות המפלגה. שלושה מתמודדים  - עמיר פרץ, סתיו שפיר ואיציק שמולי .מי להערכתך יזכה?
"לפי כל ההערכות עמיר פרץ מוביל, אבל מניסיוני למדתי לא לסמוך על הסקרים. לשני הצעירים ישנה תמיכה באזור תל אביב, אני לא מזלזל בהם. כרגע, לפי כל הערכות, עמיר אמור לנצח בסיבוב הראשון או בשני אבל נראה לי שיהיה קרב צמוד מאוד".

וידאו: ראיון עם סמי עובדיה, מזכיר מלגת העבודה בב''ש (צילום: משה פריאל)
​​​​​​​


אומרים כי היחסים בין סתיו שפיר לאיציק שמולי לא הכי טובים וכי יש ביניהם משקעים מתקופת המחאה בשדרות רוטשילד. איזה השלכות עלולות להיות?
"אמת וזה עלול להביא שהפעם שניהם לא יזכו ואז יתפצלו הקולות. עמיר מאידך, יש לו את הגווארדיה הישנה, ההסתדרות ואת חברי המפלגה הוותיקים".

ישנם דיבורים  שנרקם דיל בין פרץ לשפיר שהיא תעשה מאמצים ששמולי לא ינצח ומאוחר יותר היא תירש את עמיר פרץ בראשות המפלגה.
"אני מאמין שסתיו שפיר ואיציק שמולי נכנסו לוואקום מסויים. מי שמתמודד היום לראשות המפלגה יודע שהוא לא הולך להתמודד על ראשות הממשלה, כפי שגבאי היה אומר כל הזמן. ההתמודדות הפעם זה לא תהיה לראשות הממשלה, אלא כדי לעבור את אחוז החסימה ולשקם את המפלגה בדרך חדשה''.

''אני מאמין שלא משנה מי ייבחר מבין שני הצעירים, יהיה לו קשה מאוד לשקם את המפלגה. זו מפלגה שהקימה את המדינה. זה לא עוד מפלגת מרצ או דומה לה. אני מאמין כי מי שבוחר עבודה הפעם, חייב לחשוב על שיקום המפלגה. אם מדובר על סניף העבודה בבאר שבע, השיקום יהיה להחזיר את כל האנשים, קרי הפעילים הוותיקים והחדשים".


''אם הייתי רואה שהליכוד גורם לשיפור המצב הביטחוני והכלכלי, הייתי מעריך ומקבל, אבל לא רואים את זה. מאידך יש אצלנו בעבודה אנשים שכן מסוגלים לעשות זאת. לעיתים, בימי שישי, אני מסתובב בבתי הקפה, בפרלמנטים השונים, אני פוגש תושבי העיר שרע להם, הם שבורים ומתוסכלים, אבל כשמגיעה השאלה למי יצביעו -  "רק ביבי, רק ביבי "ושאתה שואל אותו ''מה הוא עזר לך?'' אין תשובה בפיהם. וזה הכאב הכי גדול שלי"אתם מאוכזבים מאבי גבאי?
"אני מאוד מאוכזב. הוא בא עם כוונות טובות, לעשות דברים. מצד שני, הוא הרחיק את ההסתדרות, את הוותיקים והביא איתו קבוצה של אנשים שתנהל את העסק. קח דוגמא את הבחירות האחרונות לכנסת. הכל נוהל דרך תל אביב. אנחנו בבאר שבע לא עשינו פה כלום.  אנחנו לא רגילים לזה. תבין: באר שבע היא לא תל אביב, אי אפשר לנהל מטה של תל אביב כמו מטה של באר שבע. בבאר שבע יש אוכלוסייה אחרת, סגנון אחר, אנשים אחרים. לדעתי, הזניחו את הנגב, באר שבע, דימונה, אופקים, ירוחם".

עמיר פרץ, שר הביטחון, עם הרמטכ''ל יעקב בלנט, בשדרות, אחרי ירי קסאמים על העיר (צילום: אבי אוחיון - לשכת העיתונות הממשלתית)​​​​​​​

רבים אומרים שחברי הכנסת של העבודה עשו עבודה פרלמנטרית טובה. כמזכיר הסניף אתה יכול להצביע על אחד מהם?
"ישנם כמה. אולם מה לעשות שאם אתה כיום לא בשלטון אתה לא יכול להשפיע. איציק שמולי עשה למען הקשישים. בקוש זוכרים לו את זה. אתה חייב להיות ליד ברז התקציב ואם לא, אין לך סיכוי".


''בבחירות האחרונות לכנסת הכל נוהל דרך תל אביב. אנחנו בבאר שבע לא עשינו פה כלום.  אנחנו לא רגילים לזה. תבין: באר שבע היא לא תל אביב, אי אפשר לנהל מטה של תל אביב כמו מטה של באר שבע. בבאר שבע יש אוכלוסייה אחרת, סגנון אחר, אנשים אחרים. לדעתי, הזניחו את הנגב, באר שבע, דימונה, אופקים, ירוחם"מה עם חבירה למפלגת מרצ?
''אני אישית מתנגד. אם אנחנו רוצים לחיות ולהתקיים, אנחנו צריכים להיות מרכז-שמאל. למרות שיש אצלנו אנשים שיכולים לתמוך במרצ, אני לדוגמא, מבחינה מדינית שייך למרכז בתחום החברתי, כלכלית - אני בנטיה לשמאל. בתפיסה פוליטית כזו אפשר למשוך גם אנשי ליכוד להצביע עבודה. על כן, אסור לנו להתחבר למרצ .רוב מצביעי העבודה בבאר שבע הם אנשים במרכז הפוליטי. אל תשכח שאנחנו חיים בעיר שרוב תושביה מצביעי ימין ואם אני רוצה להביא את האנשים האלה, אלי אני חייב להיות מרכז-מרכז".

מה אתה אומר על אהוד ברק, השחקן החדש-ישן? יש הטוענים שבכניסתו הוא עלול להזיק לגוש המרכז-שמאל.
"אי אפשר לקחת מאהוד ברק את התהילה שלו. מצד שני, אל תשכח שהוא עזב את מפלגת העבודה והוריד אותה לתחתית. אם מטרתו לעשות לטובת המדינה  אין לי בעיה".

ולסיום, שנים רבות אתה מכהן כמזכיר הסניף עם יד על הלב איך הרגשתך שמפלגה שהקימה את המדינה הדרדרה לתחתית וכמעט נעלמה?
"זה כואב לי מאוד, לפחות אם הייתי רואה שהליכוד גורם לשיפור המצב הביטחוני והכלכלי, הייתי מעריך ומקבל, אבל לא רואים את זה. מאידך יש אצלנו בעבודה אנשים שכן מסוגלים לעשות זאת. לעיתים, בימי שישי, אני מסתובב בבתי הקפה, בפרלמנטים השונים, אני פוגש את תושבי העיר שרע להם, הם שבורים ומתוסכלים, אבל כשמגיעה השאלה ''למי יצביעו?'' - הם עונים "רק ביבי, רק ביבי'', ושאתה שואל אותו ''מה הוא עזר לך?'' אין תשובה בפיהם. וזה הכאב הכי גדול שלי".


תגובות

End of content

No more pages to load