• 30 ספטמבר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

עיר לא בטוחה: אחד מכל 10 בתים בבאר שבע נפל קורבן לפריצה

סקר הביטחון האישי של הלמ''ס מאשר את מה שתושבי באר שבע מרגישים מזמן: בירת הנגב היא המובילה בין הערים הגדולות בהיקף הפריצות לבתים והחוששים ללכת לבד בחשכה

פריצות בבאר שבע: רעולי פנים עושים בעיר כבשלהם (צילומים: מצלמות אבטחה)

עיר לא בטוחה - ועכשיו יש גם אישור רשמי לתחושות של התושבים בבירת הנגב: מממצאים ראשוניים של סקר הביטחון האישי שערכה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, עולה כי בערים הגדולות שבהן 200,000 תושבים ויותר, באר שבע היא העיר שבה שיעור העבירות כלפי הדירה הוא הגבוה ביותר. ל- 11.5% ממשקי הבית פרצו או גנבו דבר מה מדירת המגורים. כמו כן, ממצאי הסקר מראים כי בבאר שבע תחושת הביטחון ללכת לבד באזור המגורים בשעות החשיכה היא הנמוכה ביותר.

ב-2014 החלה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לבצע מדי שנה ובאופן שוטף את סקר ביטחון אישי (נפגעי עבירה) בהזמנת המשרד לביטחון הפנים ובמימונו. סקר ביטחון אישי שוטף מבוצע במרבית מדינות המערב. הוא משמש למדידת היפגעות מהעבריינות המדווחת והלא מדווחת למשטרה ולתכנון ולקביעה של מדיניות מבוססת נתונים.

הנתונים מאשרים את הטענות שגולשים רבים העלו ב''באר שבע ביחד'' וב''באר שבע ביחד - בשפה הרוסית'', למעלה מ-160,000 גולשים. עיקר התלונות של הגולשים: פגיעה ברכוש - כלי רכב, פריצות לבתים, מקרים של הטרדה מינית או הערות בעלות אופי מיני בשכונות הסטודנטיאליות והתנכלות לסטודנטים. בעלי עסקים, בעיקר בעלי קיוסקים מתלוננים על פריצות - לרוב גניבה של סיגריות ואלכוהול, מוצרים ''חמים'' בקרב עבריינים, סחורה גנובה שאפשר ''להעיף'' ברווח טוב. 

היקף עבריינות הרכוש הגבוה לא פוסח גם על מתחמים מסחריים: רק לאחרונה נאלץ בעלי סניף הדואר במקס אמות לסגור את העסק, אחרי שנשדד בפעם השלישית תוך זמן קצר. גם בעלי עסקים במתחמים סמוכים מתלוננים על מכת גניבות ואף פרסמו עצומה בנושא.  בממצאים שפורסמו בינתיים על ידי הלמ''ס אין התייחסות לתופעה אחרת נפוצה בבאר שבע ובנגב, והיא ביריונות הכביש. זוהי עוד נקודה כאובה. 

תופעה: נפגעי עבירה אינם מדווחים למשטרה

על פי הדוח, בפני נפגעי העבריינות עומדת האפשרות לדווח על הפגיעות שחוו למשטרה. מן הממצאים עולה כי רוב הנפגעים אינם מדווחים למשטרה. אי הדיווח למשטרה בולט במיוחד בעבירות מסוג הטרדה מינית ( 94.6%)  ועבירה מקוונת (89.2%). לדיווח בזמן אמת למשטרה חשיבות מכרעת בפיענוח עבירות. גם אם לעיתים מבצע העבירה אינו נתפס מיידית, הגשת התלונה מסייעת למשטרה לצבור מידע שמביא בסופו של דבר לתפיסת העבריינים. 

כך למשל, במקרי שוד של קיוסקים ופיצוציות בעיר, אשר ממצאים בשטח, צילומים של מצלמות אבטחה וכלים אחרים, מאפשרים למשטרה לתפוס את העבריינים. אי דיווח מקשה לא אחת לאתר במהירות את מבצעי העבירה. בדיוק כמו שאזרחי ישראל למדו לזהות ולדווח אודות חפצים חשודים, כך גם יש לשים לב לתופעות אחרות ולא להסס לדווח. 

קראו עוד:

בני הבית ישנו והפורץ חגג; בנחל עשן מכת פריצות תוך לילה אחד

צפו: רעולי פנים פורצים לקיוסק בנווה זאב

צפו: רעולי פנים גונבים סחורה בעשרות אלפי שקלים מקניון שאול המלך

המערב הפרוע בב''ש גובה מחיר: ''אנחנו לא יכולים להמשיך לתפקד''

אובדן הביטחון בב''ש: ''אחרי השוד השלישי בסניף, החלטתי לסגור''

תגובות

End of content

No more pages to load