• 28 ספטמבר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

רוצחו של הרב אבוחצירא יישאר בכלא, ערעורו נדחה

בית המשפט העליון קיבל את עמדת הפרקליטות ודחה את ערעורו של אשר דאהן, שהורשע ברצח הרב אבוחצירא ונדון למאסר עולם

הרב אלעזר אבוחצירא זצ''ל (צילום: נחלת הכלל)

בית המשפט העליון קיבל בדעת רוב את עמדת הפרקליטות ודחה את ערעורו של הנאשם אשר דאהן, אשר הורשע ברצח הרב אבוחצירא ונדון למאסר עולם.

כזכור, דאהן, תושב אלעד, הורשע ביולי 2011 בבית המשפט המחוזי בב"ש ברצח הרב, לאחר שבית המשפט המחוזי העדיף את חוות דעתו של פאנל מומחים פסיכיאטריים אשר קבע כי הנאשם היה אחראי למעשיו, בניגוד לחוות דעת אשר סברו אחרת. כנגד הרשעה זו הגיש הנאשם ערעור לבית המשפט העליון, והדיון נסוב סביב שאלת אחריותו לביצוע הרצח בשל מצבו הנפשי.

במסגרת הדיון בערעור בשנת 2016, הורה ביהמ"ש העליון על מינוי של צוות מומחים נוסף מתחום הפסיכיאטריה שיחווה את דעתו על מצבו הנפשי של הנאשם בעת ביצוע הרצח והשלכותיו, וכן הורה כי חוות הדעת מטעמם תוגש לביהמ"ש המחוזי בבאר שבע. על פי מסקנות חוות הדעת, בעת ביצוע העבירה סבל הנאשם ממצב פסיכוטי ועקב מצבו הפסיכוטי היה חסר יכולת של ממש להימנע מעשיית מעשה הרצח. ההגנה ביקשה לאמץ את מסקנות חוות הדעת החדשה שהתקבלה ואילו הפרקליטות ביקשה לדחות את ממצאי חוות הדעת החדשה ולהותיר את ההרשעה על כנה.

בית המשפט המחוזי קיבל את עמדת הפרקליטות ולאחר חקירת מומחים דחה את ממצאי חוות הדעת החדשה, וקבע במסגרת הכרעת הדין המשלימה, כי אין מקום לשנות מקביעות ביחס לאחריותו של הנאשם לרצח, והדיון הוחזר להמשך הליכי הערעור בבית המשפט העליון.


בית המשפט העליון בחן את כל חוות הדעת וקבע, כי לא חלה על הנאשם הגנת אי השפיות. בית המשפט קבע, כי מחשבת השווא ממנה סבל דאהן הייתה ממוקדת באשתו ולא כלפי הרב המנוח, וגם טענת ההגנה בדבר מחשבות גדלות משיחיות נדחתה. עוד נקבע, כי הנאשם הבין את הפסול במעשיו וכי אין קשר סיבתי בין מחשבת השווא להמתת הרב.

דעת המיעוט סברה, כי בעניינו של הנאשם מתקיימים תנאי הסעיף המאפשרים שלא להטיל מאסר עולם כעונש חובה על רוצח, לאור קירבה לסייג של היעדר שפיות, אולם שופטי הרוב קבעו שתנאי הסעיף לא הוכחו, ועל כן הותירו את עונש מאסר העולם על כנו.

את המדינה יצגו עורכות הדין יעל שרף מפרקליטות המדינה ועו"ד אליזבט ברנר אברהם מפרקליטות מחוז דרום (פלילי).


תגובות

End of content

No more pages to load