• 30 ספטמבר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''רוצה שיהיה לי בשביל מה לקום בבוקר'': נ', עולה חדש, מבקש שיוויון

''אני קם בבקרים לכלום. יושב במרכז הקליטה, מנסה להעביר את היום'', מספר נ', עולה מטוניס הגר בב''ש, שלמרות מוגבלותו מבקש לעבוד, להתפרנס ולחיות כאחד האדם

נ', בכניסה למרכז הקליטה (צילום: דני בלר)

נ', בן 24, (שמו המלא שמור המערכת), מבקש דבר אחד: למרות מוגבלותו, הוא רוצה לעבור, ללמוד, להיות שווה בין שווים בבאר שבע. הוא עלה מהעיר ג'רבה, בטוניס, לפני כשנה וחצי ומאז, מתגורר עם עימו במרכז הקליטה נורית. נ' סובל משיתוק מוחין, שפגע ביכולתו לדבר ומקשה על הליכתו, אך לא פגע ביכולתו לחשוב, ברצונו לתרום ולעבוד. את השיחה הוא מנהל באמצעות כתיבה או בתשובות של ''כן'' ו''לא'', אך יודע היטב מה הוא רוצה.

''מאז שעלינו לישראל, אני יושב במרכז הקליטה וזה קשה. אין לי למה לקום בבוקר ואם מציעים לי משהו, זו עבודה מוגנת ואני מחפש עבודה אמיתית, שתתאים לי ותאפשר לי לחיות חיים טיפה יותר נוחים'', מספר נ'. הוא למד עברית במהירות, הוא דובר צרפתית ויודע גם עברית בניב טוניסאי. למרות הקשיים שחווה, הוא מלא בחוש הומור. הוא נחוש, לא אדם שמרחם על עצמו. 

''מכל המקומות, הגענו לבאר שבע. קשה מאוד כאן. בן אדם שקם בבוקר, צריך שתהיה לו תעסוקה, שתהיה לו תכלית. אני מודע לכך שיש עבודות שאני לא יכול לעשות. אני לא יכול לענות לטלפון כי הדיבור שלי פגוע, אני לא יכול להרים משקולות, קשה לי ללכת. אבל אני בטוח שיש עבודות שאני כן יכול לעשות. שיש דרכים בהם אני כן יכול להתרום ולהתפרנס. כרגע, הפרנסה שלי היא מקצבה ואני רוצה לשנות את זה, כמה שניתן, יש דרך לשלב בין הקצבה, שהיא לא גדולה, לבין עבודה שתכבד אותי''.

נ' ניסה לדבר עם גורמים שונים, אבל ללא הצלחה. הוא לא מכיר הרבה אנשים בבאר שבע ועולמו נע בין מרכז הקליטה בשכונה ד', לבין סידורים במוסדות השונים. הוא מספר שהמחשבה שלו צלולה, שהוא לא מתייאש מהר, שהוא רוצה להרגיש שווה בחברה. ''אני לא מחפש ללכת למועדון או מסגרת דומה. זה לא מה שאני רוצה. אני רוצה לקום בבוקר, לעבוד, שתהיה לי תכלית. הכי קשה לי - זה לשבת במרכז הקליטה ולהעביר את היום, אבל אני לא מכיר אנשים בבאר שבע''.

ממשרד הקליטה נמסר בתגובה: ''בשל טעמים של צנעת הפרט לא נוכל לפרט את כל מהלכי הסיוע המתקיימים עבור מר נ'. נציין כי עובדי מרכז קליטה "נורית" שבבאר שבע ויועצת קליטה במשרדינו פעלו ופועלים ללא לאות במטרה לסייע למר נ' במיצוי הזכויות המגיעות לו מהרשויות המוסמכות במדינה. כמו כן, נעשה למר נ' אבחון תעסוקתי ובעקבותיו אף ניתנה לו הצעת עבודה לה הוא סרב. אנחנו נמשיך ללוות את מר נ' ולחפש הצעות עבודה רלוונטיות עבורו''.

את תגובת משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים לא ניתן היה להשיג, גם לאחר מספר פניות.

​​​​​​​

תגובות

End of content

No more pages to load