• 30 ספטמבר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''קנאביס רפואי מפחית כאבים כרוניים'', קובע מחקר בסורוקה

פרופ' ויקטור נובק, מנהל המרכז למחקרים קליניים בסורוקה ומעורכי המחקר: "קנאביס רפואי הוא כלי טיפול יעיל ובטוח למטופלים הסובלים מפיברומיאלגיה''

צמח הקנאביס (צילום: Lode Van de Velde / CC0)

ממחקר חדש שביצעו חוקרים מהמרכז למחקרים קליניים בסורוקה והמרכז לחקר הקנאביס עולה כי קנאביס מאפשר טיפול יעיל ובטוח לאוכלוסיית החולים בפירומיאלגיה. פיברומיאלגיה היא הפרעת כאב שכיחה ביותר, עם אפשרויות טיפול מוגבלות. עד כה אמצעים תרופתיים הראו יעילות חלקית בלבד לשיפור בתסמיני המחלה.

המחקר, שפורסם לאחרונה בכתב העת הרפואי Journal of Clinical Medicine, בוצע בהנחיית פרופ' ויקטור נובק, מנהל המרכז למחקרים קליניים בסורוקה, בשיתוף ליהי בר-לב שליידר דוקטורנטית במרכז לחקר הקנביס, ד"ר יפתח שגיא ופרופ' מחמוד אבו שקרה מנהל מחלקה פנימית בסורוקה, מומחה בריאומטולוגיה ומהפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן-גוריון.

ד"ר יפתח שגיא, רופא ביחידה לריאומטולוגיה במרכז הרפואי סורוקה, מצוות החוקרים: במסגרת המחקר, נותחו נתונים אודות 367 מטופלים בקנאביס רפואי שטופלו בהתוויה של פיברומילגיה בשנים 2015-2017 ברחבי ישראל במסגרת "תיקון עולם", עם מעקב של חצי שנה תחת טיפול. מדובר בקבוצת המטופלים הגדולה ביותר שפורסם עד כה בעולם של חולי פיברומיאלגיה שטופלו בקנאביס רפואי.  

פרופ' ויקטור נובק, מנהל המרכז למחקרים קליניים בסורוקה. צילום: רחל דוד, סורוקה​​​​​​​

במחקר נמצא כי לאחר חצי שנת טיפול בקנאביס, 81.8% דיווחו על שיפור משמעותי בשליטה על תסמיני מחלתם,  כאשר הכאב הממוצע פחת מרמה של 9.0 לרמה של 5.0 (בסולם של 11.0 נקודות). תסמינים המאפיינים פיברומיאלגיה, כגון הפרעות שינה, דכאון וחולשה הראו שיפור משמעותי לאחר חצי שנת טיפול. בנוסף, הושג שיפור באיכות החיים של המטופלים ובתפקודם היומיומי. ולבסוף, שיעור תופעות הלוואי היה יחסית נמוך: 7.9% דיווחו על סחרחורת, 6.7% דיווחו על יובש בפה ו-5.4% דיווחו על בחילה או הקאה. 

פרופ' ויקטור נובק, מנהל המרכז למחקרים קליניים בסורוקה ומעורכי המחקר: "פבירומיאלגיה היא הפרעת כאב עם השלכות קשות ביותר על מספר גבוה של מטופלים. אפשרויות הטיפול הינן מגוונות, אולם מטופלים רבים ממשיכים לסבול מכאב כרוני, דכאון והפרעות סומטיות תחת טיפול מיטבי. קנאביס רפואי הינו אמצעי טיפול נוסף שעשוי להיטיב עם חולים אלו, בצורה יעילה ועם מחיר יחסית נמוך של תופעות לוואי בטיפול ממושך. כולי תקווה כי מחקרים נוספים יאששו את הממצאים שלנו בעתיד".


תגובות

End of content

No more pages to load