• 28 ספטמבר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

משבר הצהרונים: הכנסת התפזרה, התקציב לא אושר

וועדת הכספים הזמנית של הכנסת מנסה לפתור את משבר הצהרונים: יו''ר הוועדה, ח''כ משה גפני אמר שבלי פתרון הסוגיה, לא יביא לאישור את הקיצוץ הרוחבי בתקציב הממשלה

דיון במשבר הצהרונים (צילום: משה פריאל)

מאת :משה פריאל, כתבנו הפרלמנטרי

בדיון שנערך בוועדת הכספים הזמנית של הכנסת, הודיע  היו"ר ח"כ משה גפני (יהדות התורה) כי לא יעביר את הצעת האוצר לקיצוץ רוחבי של 1.15 מיליארד שקלים בתקציב עליה הודיעו נתניהו וכחלון בשבוע שעבר :"מצאנו את המקור הכספי למימון הצהרונים. יהיו צהרונים גם בשנה הבאה וגם בשנים הבאות'', אמרו השניים. ההצעה צפויה לעלות לאישור הממשלה, לכשתתכנס.
 
משבר הצהרונים נוצר עם  פיזור הכנסת, כאשר גבר החשש כי ממשלת המעבר לא תאשר את התקציב. אישור תיקצוב הצהרונים המופעלים בגנים ובכיתות א'-ב' ומסובסדים באופן דיפרנציאלי על ידי המדינה, נעשה אחת לשנה על ידי הממשלה. התוכנית "נטו משפחה" של כחלון סיבסדה השתתפות של 220 אלף ילדים בגני ילדים ובכיתות א'-ב'.

וידאו: הדיון במשבר הצהרונים (צילום: משה פריאל)
​​​​​​​

אלא שהתקציב הדרוש להפעלה הוא 900 מיליון שקל לשנה לא הוכנס לבסיס התקציב ואושר משנה לשנה. ההליכה לבחירות שניות הותירה את משרד החינוך ללא תקציב לצהרונים  ובשל הגירעון הגדול בתקציב נוצר קושי למצוא לכך מקור . כאמור, בוועדה התייחס גפני לפתרון המשבר ולאפשרות של קיצוץ רוחבי בתקציב משרדי הממשלה ואמר כי: "אני שמח על הפתרון הזה פעלתי בנושא ושוחחתי עם הגורמים האמונים ואני שמח על התוצאה''.

''לצד כך הבנתי שהולכים לעשות קיצוץ רוחבי נוסף כדי לממן את זה אני לא אעביר את זה אי אפשר לעשות קיצוץ רוחבי על כל דבר שצריך לממן על שכר השוטרים על הצהרונים  צריך לזכור שבקיצוץ רוחבי פוגעים בעוד נושאים חשובים אני לא מתכוון להשאיר את המצב הזה של הגרעון והקיצוצים שיפגעו בשכבות החלשות ומאיפה אתם חושבים שיקצצו?!''.

הנהגת ההורים הארצית הודיע כי לא תסכים לתוספות תשלומים שעלולות  להיגבות מההורים לטובת פתיחת הצהרונים בשנת הלימודים הבאה ואילו ד"ר רותי פרנקל, חברת מועצת עיריית באר שבע ויו"ר הוועדה לזכויות הילד אמרה לברנז'ה NEWS: "נושא הצהרונים מדאיג משפחות רבות בבאר שבע .כיום התפתחה מערכת משפחתית אשר מתפרשת על שעות הבוקר ושעות הצהריים .כיום רוב הנשים עובדות במשרות מלאות עד שעות הצהריים המאוחרות על כן המסגרת החינוכית חייבת להתרחב בהתאם .בנוסף לכך גם ההיבט הבלתי פורמאלי האומר חוויה,חוג  העשרה,  כל אלה נכנסים לשעות אחר הצהריים ההורים רגועים בעקבות כך וברור שיתרונות אלה מאפשרים להם עבודה רגועה ואפקטיבית והורות בריאה בשעות הנותרות והם רבות. חייב  להימצא פתרון לכך לילדי באר שבע והוריהם ולכל ילדי ישראל''.

תגובות

End of content

No more pages to load