• 30 ספטמבר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

נהגי המוניות הפגינו מול מס הכנסה: ''טפלו בגט-שבת, פרנסתנו נהרסת''

עשרות נהגי מוניות מתחנות בב''ש ערכו היום שיירת מחאה כנד השתלטות ה''גט-שבת'', שירות הסעות מבוסס וואצאפ, על העיר. מאז שצעירים התחילו להעדיף לנסוע בזול בשירות הזה, פרנסת נהגי המוניות נפגעה בעשרות אחוזים

הנהגים מפגינים מול מס הכנסה (צילום: דני בלר)


עשרות נהגי מוניות, מתחנות בבאר שבע, הפגינו היום נגד כניסת שירות ה''גט-שבת'' לבירת הנגב. הגט-שבת הינו שירות הסעות מקביל, הפועל באמצעות אפליקציית וואצאפ, אשר מציע נסיעות במחיר מופחת מזה שגובים נהגי המוניות בעיר. הוא פופולרי מאוד בקרב צעירים היוצאים למקומות הבילוי בעיר, רובם מחוץ לשכונות, בסופי שבוע. על פי התגובות ברשתות החברתיות, הקהל מביע תמיכה ב''גט-שבת'', בעיר בה אין תחבורה ציבורית בשבתות, אך מקומות רבים פעילים ועובדים. 

נהגי המוניות קובלים על כך שבעוד הם נדרשים לעבוד באופן מבוקר, לעמוד בתנאים שקובעת המדינה ולשלם שלל מיסים והוצאות, הנהגים השיתופיים גוזלים את פרנסתם היות והם גובים מחירים נמוכים משמעותית.  נסיעה למתחם בתי הקולנוע ''יס פלאנט'' בשישי יכולה לעלות 20 שקלים לכל כיוון, בניגוד לנסיעה במונית, העולה בסביבות ה-50 שקלים לכיוון אחד. נהגי הגט-שבת מחכים לצעירים ליד המועדונים וביציאה מבתי הקולנוע או שמוזמנים באמצעות וואצאפ. נהגי המוניות נשארים לא אחת חסרי פרנסה.

נהגי המוניות יצאו בשיירת מחאה מפארק החייל האוסטרלי, נסעו בדרך שמשון, עבור דרך המשחררים וסיימו את ההפגנה מול משרדי מס הכנסה, בבית נועם.

''אנחנו משלמים מס, ביטוח לאומי, המדינה מקבלת מאיתנו את הכל האגרות. יכול להיות שאנחנו צריכים למכור את המוניות ולעבור להיות חאפרים גם כן. אני ראיתי איך הפרנסה שלי ירדה ב-30 עד 40 אחוזים'', אומר אחד הנהגים בהפגנה. 

וידאו: ההפגנה, כפי שהועברה בשידור חי על ידי ברנז'ה NEWS (צילום: דני בלר)

נסיעות שיתופיות בישראל אינן חדשות. מגוון אפלקציות מאפשר למצוא נהג הנוסע ליעד הרצוי ולהצטרף לנסיעה תמורת סכום סמלי, המכסה בעיקר את עלויות הדלק. נסיעות שיתופיות מפחיתות את כמות כלי הרכב על הכבישים. איש לא חשב שהן ייהפכו לפופולריות כל כך, עד כדי פגיעה בפרנסת נהגי המוניות. ''מישהו יכול למנוע ממני לקחת אדם טרמפ?'', אומר נהג המשתתף בשירות ההסעות. ''אנחנו, בניגוד לנהגי המוניות, ממש לא עושים קופה. אז הרווחתי כמה שקלים ולא יותר מזה''.

זועקים מול הרשויות - ואין עונה (צילום: דני בלר)​​​​​​​

''ההפגנה הזו היא הצעד הראשון בלבד. לא נשב בשקט, בעוד ילדים באים וגוזלים לנו את הפרנסה. אף אחד לא יודע של מי הרכבים האלה. אולי אלה הם רכבי חברה והדלק לא על חשבונם. אנשים נוסעים בלי לדעת מי הנהג. מסתכנים לנסוע עם מישהו לא מורשה''. 

פרסום הכתבה בברנז'ה NEWS עוררה הדים רבים, בקרב נהגים ונוסעים כאחד. אלכס שרצי, מנחל בקע, אומר לנו: ''באזור באר שבע כל בילוי שלנו נגמר במלחמות מול נהגי המוניות, בגלל המחיר הגבוה שהם גובים והיחס הבלתי הולם שלהם כלפינו. שלא נדבר על כך שהם לא מוציאים חשבונית בסוף הנסיעה. זה לא הגיוני שלוקחים לנו מונית מהפורום לשכונת נווה זאב, עניין של 5 דקות נסיעה, סכום של 50 שקלים. זה בזיון''.  אלכס מספר, כי על נסיעות קצרות שילם מחירים גבוהים לדעתו. ''עדיף להתייבש בחום מאחר לשלם סכום מופרז לנחל בקע''.


תגובות

End of content

No more pages to load