• 27 פברואר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

החל מהערב: העיר ב''ש מחולקת ל-4 איזורי אזעקה, שופר מיקוד ההתרעות

פיקוד העורף הכניס הערב לפעולה מערכת התרעה משופרת, שתאפשר להשמיע אזעקות ממוקדות על פי איזורים. העיר ב''ש חולקה לארבעה רובעים

מערכת אזעקה (צילום: כפיר / נחלת הכלל)

החל מהערב: 4 איזורי התרעה בבאר שבע, במקום אזעקה אחת לכל העיר. מערכת ההתרעה של פיקוד העורף עברה שידרוג שיאפשר לה למקד את האזעקות ולחסוך ממי שאינם בטווח נפילת הרקטה את הצורך לרוץ לממ''ד. עד לפני שלוש שנים, ישראל חולקה ל-259 איזורי התרעה. השידרוג החדש מחלק את ישראל ל-1700 איזורי התרעה, כאשר ערים גדולות מחולקות לרובעי התרעה ממוקדים. העיר באר שבע מחולקת ל-4 איזורים (מערב, מזרח, צפון ודרום - ניתן לקבל פרטים על מיקום מדוייק באתר פיקוד העורף).

''כתוצאה מחשיבה ומהשאיפה להתייעל, הוחלט בפיקוד העורף לשדרג את מערכת ההתרעות, ויחד איתה גם את המונחים שהיינו רגילים אליהם עד כה, במטרה להציל חיים כמה שניתן ולהפוך את איכות החיים שלנו להרבה יותר טובה, גם בחירום'', אומרים הערב בפיקוד העורף.

"המטרה העיקרית של המהלך היא להפיץ את ההתרעה בצורה ממוקדת", מציין רע"ן התרעה בפיקוד העורף, סא"ל שלמה ממן. "אם פעם מדינת ישראל הייתה אזור התרעה אחד, ועצרנו מדינה שלמה מאזעקה אחת, זה לא משהו שמתאים למציאות הנוכחית. מאז ועד היום, המדינה מחולקת ל-255 אזורי התרעה (פוליגונים).  

החל מהיום, רביעי, בשעה 17:00, המערכות יופעלו בפיצול ל-1,700 אזורים נפרדים. כל יישוב בישראל יקבל אזור התרעה בפני עצמו, למעט רשויות גדולות שיחולקו על פי השכונות בהן. "כשאנשים ישמעו אזעקה ויידע שהיא מופעלת רק ברדיוס המצומצם של המושב שלהם, הם יהיו צייתנים יותר", מסביר סא"ל ממן, "בנוסף, תעשיות ובתי חולים שלמים לא יידרשו להקפיא את העבודה שלהם בגלל התראות לא רלוונטיות".

בפילוח האזורים החדש של  פיקוד העורף יש כ-1,200 יישובים. לראשונה – 10 ערים מחולקות ל-4 אזורים נפרדים. כ-60 מוסדות מקבלים התרעה ייחודית. 50 אזורי תעשייה מועזקים באופן ממוקד וכן, 370 נקודות אחרות.

צילום: פיקוד העורף

ואם שמעתי אזעקה בסמוך אליי למרות שעל פי היישומון או הרדיו, היא לא באזור שלי? "הקו של הפוליגון עובר במקום מסוים", עונה סא"ל ממן, "גלי הקול של הצופר לא ייעצרו באותו קו, ולכן גם תושבי הרשויות הסמוכות עשויים לשמוע אותה. ההנחיות של פיקוד העורף - אם יש ספק, אין ספק - אם שומעים את ההתרעה צריך להתגונן".

"ברמה הלאומית", הוא מרחיב, "יש כאן השפעה על החוסן שלנו - המדינה תוכל לשמור על שגרת חירום. הדבר הזה משפיע ועוזר למדינה לקיים את עצמה לאורך שנים".

"עשינו תקופה ארוכה של בדיקות, ניסויים ותרגילים כדי לראות שהכול תקין", מבהירה רע"ן הסברה בפיקוד העורף, סא"ל שרית גרשקוביץ'-כהן. אנחנו עובדים עם מערכות תקשורת שאומנם לא חסינות לתקלות, אבל בדקנו את כל היכולות שהשתכללנו בהן".

 קמפיין ההסברה של פיקוד העורף יעלה גם הוא היום, בכל אמצעי התקשורת. "הכנו את הקמפיין גם בשפה הישראלית, הערבית, הרוסית והאמהרית. בנוסף, עשינו התאמה לציבור החרדי ולציבור הדרוזי", מוסיפה סא"ל גרשקוביץ'-כהן.

בנוסף, בשביל להנגיש את ההנחיות החדשות לציבור הצעיר, יצרו בענף ההסברה גם משחק מיוחד וחוויתי שיעלה באתר פיקוד העורף, בו כל אחד יוכל לשחק ולקבל את המידע.

"כל המהלך הזה הוא נוהל קרב שביצענו בשיתוף המרחב האזרחי", מדגישה רע"ן הסברה, "כל הרשויות במדינת ישראל מקבלות אמצעים כדי להעביר את המידע לתושבים - מודעות, פוסטים, סרטונים, טפסי שאלות ותשובות - בשעה 17:00, בזמן שהמערכות החדשות ייכנסו לביצוע, יעבור כל המידע למרחב האזרחי".


תגובות

End of content

No more pages to load