• 27 יולי 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

צפו: שירה, ריקודים ודמעות בעיניים - האוהדים נפרדו מוסרמיל

אתמול, בפעם האחרונה, הגיעו אוהדים ו-ותיקי הפועל באר שבע להיפרד מאצטדיון וסרמיל, שייהרס לטובת מגדלי יוקרה ועשו כבוד לדמויות העבר שהלכו לעולמן

גם ביומו האחרון, הדשא בוסרמיל היה ירוק ומטופח. מבט אחרון (צילום: דני בלר)

עצוב, במיוחד לאוהדים הותיקים של הפועל באר שבע: אתמול, בפעם האחרונה, הם הגיעו לאיצטדיון ורסמיל, שעוד מעט ייהרס לטובת הקמת נדל''ן למגורים ומסחר. היו שם ותיקי הפועל באר שבע וגם אוהדים צעירים, שבאו לחלוק כבוד אחרון לאצטדיון שראה הכל: נצחונות הסטוריים וגם הפסדים, הופעות ענק וגם עצרות לקראת הימים הנוראים. 

חגיגות האליפות הראשונה, 1975 (צילום: מתוך ארכיונו של אריה רפפורט ז''ל / CC BY SA 4.0)

וסרמיל לא היה נוח ובטח לא עמד באמות המידה של שנות האלפיים. כסאות הפלסטיק, השמש שהכתה בפנים, יציע התקשורת, המלתחות, הכל היה לא נוח, אבל לאיצטדיון יש נשמה ענקית שחיפתה על הכל. עד אתמול, היום האחרון, הדשא היה ירוק ומטופח. 

כך נזכור את וסרמיל של פעם. חגיגות האליפות הראשונה (צילום: מתוך ארכיונו של אריה רפפורט ז''ל / CC BY SA 4.0)

אצטדיון וסרמיל היה אמור לחגוג בקרוב את יום הולדתו ה-60. עבודות הקמתו החלו בשנת 1959 והוא נחנך ב-31 באוקטובר באותה שנה. על כר הדשא שלו שיחקו כל הגדולים, הפועל ידע עונות טובות יותר וטובות פחות, באמצע שנות השבעים עלתה על דרך המלך, זכתה באליפויות, ושחקניה היו במעמד של כוכבי על. 

עיתון ''דבר'' מה-1 בנובמבר, 1959: חנוכת וסרמיל (צילום: מתוך ארכיון העיתונות היהודית באוני' תל אביב)

האיצטדיון כפי שבאר שבעים רבים מכירים כיום הוא פרי שיוץ כללי שנעשה בדצמר 1988, בתרומתה של הגברת לילי פרידמן-וסרמיל, ושמו הוסב לאצטדיון על שם ארתור וסרמיל. הגברת פרידמן-וסרמיל הנציחה בכך את בנה, אשר נרצח בשואה על ידי הנאצים, בשנת 1943, במחנה ההשמדה מיידנק, כשהוא בן 7. השיפוץ כלל, בין היתר, הקמת יציעי בטון בכל הקף האצטדיון. בשנת 2017 נקרא על שמו של ארתור גם רחוב בבאר שבע.

לכבוד משחקה של הפועל באר שבע מול קבוצת ברצלונה במסגרת גביע אופ"א, בשנת 1995 שופץ האצטדיון והותקנו בחלק מהיציעים מושבי פלסטיק במקום הבטון החשוף. בשנת 2009, בעקבות חזרתה של הפועל באר שבע לליגת העל, הותקנו מושבים בשאר היציעים.

מבט אחרון, צילום אחרון. נפרדים מוסרמיל (צילום: דני בלר)​​​​​​​

ב-30 במאי 2015 התקיים משחקה האחרון של הפועל באר שבע באצטדיון בו גברה הקבוצה בתוצאה 0:4 על בית"ר ירושלים. הפועל באר שבע המשיכה לעשות שימוש באצטדיון ובמגרש הסמוך לו לאימונים עד חודש נובמבר 2018, אז עברה הקבוצה להתאמן במתחם "הבית האדום". במאי 2013 החליטה עיריית באר שבע למכור את האצטדיון.

במקום האצטדיון ההסטורי יוקמו במקום 17 מגדלי מגורים ושטחי משרדים ומסחר להשקעה. אתמול, לא מעט אוהדים דיברו על כך שיש לאפשר להם לקחת מזכרת מהמקום, במיוחד את מושבי הפלסטיק. אחרי שהסתיים הטקס, כל באי האירוע, משום מה, לא מיהרו לעזוב. היו מי שביקשו לבעוט כדור אחרון לשער, לא מעט אנשים שעברו את גיל החמישים שישבו רגעים ארוכים בכסאות הפלסטיק ביציע וגם כאלה שממש דמעו. 

וידאו: נפרדים מוסרמיל בשירה, ריקודים ודמעות (צילום: דני בלר, מתוך השידור החי שהועבר באתר ברנז'ה NEWS)


בערב הפרידה עלו בין האוהדים הוותיקים שמות רבים: של שחקני עבר, של שדרי רדיו, בהם דני דבורין, שאביו לוניה אימן את הפועל בעונת 1957/1958. רבים ביקשו לכבד את זכרו של בנצי בלומנפלד ז''ל, האוהד מספר 1 של הפועל ולא מעט ותיקים נזכרו בעיתונאי המיתולוגי אריה רפפורט ז''ל,  שהידע האנציקלופדי שלו והאהבה הגדולה שלו לספורט, הביאו אותו לתעד את הספורט בנגב בספרים ובמאמרים בעיתון ''כל בי'', בו שימש כתב הספורט שנים רבות.

עוד מעט יעלו הדחפורים על הדשא וימחקו עוד פיסת הסטוריה באר שבעית.

תגובות

End of content

No more pages to load