• 29 ספטמבר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מהמצב הביטחוני ועד הדיור: כך ישתקו הבחירות החוזרות את הנגב

למרות ההישג הכביר בבחירות, נתניהו לא הצליח להרכיב ממשלה ובחר להכריז על בחירות חדשות. אלה התחומים שייפגעו בנגב

כנסת ריקה. עוד לא חיממו את הכיסא - ו-120 ח''כים עומדים שוב לבחירה (צילום: ד'רר אבישי טייכר, מתוך אתר פיקיוויקי)

למרות הניצחון הסוחף של הימין, אשר קיבל תמיכה מסיבית בנגב, אשר ללא עוררין בנתניהו, אין ממשלה. ישראל נקלעה למשבר פוליטי חריף ולראשונה בתולדותיה, ממשלה נבחרת ומתפטרת תוך חודש ימים. ישראל נכנסת שוב למערכת בחירות בתעלה למשק כחמישה מיליארדי שקלים. גם אחרי ה-17 בספטמבר ספק אם ניתן יהיה להרכיב ממשלה יציבה. המחנות עוינים זה כלפי זה במידה כזו, שספק אם ניתן יהיה להרכיב משהו הקרוב לממשלת אחדות. הליכה לבחירות היא הימור גדול וחלק מחברי הכנסת שהושבעו לכנסת ה-21, עלולים שלא להיות כאלה בכנסת ה-22.

וידאו: כך התפזרה הממשלה - השידור המלא (צילום: ערוץ הכנסת)

הליכה לבחירות, שלאחריה שוב תהליך של הרכבת ממשל תשתק את הממשלה לכל הפחות במשך שנה. זאת, כאשר על הפרק לא מעט סוגיות בוערות, הן כאלו הנוגעות לחיים של כל אחד מאיתנו בנגב. ללא ממשלה, לא ניתן יהיה לקבל החלטות בנושא הביטחון וגם לא בנושאים כלכליים. כל הפרויקטים נדחים בלפחות שנה, ממצוקת הדיור ועד מצוקת הבריאות. ממצוקת החינוך ועד לאובדן הביטחון האישי בנגב. 

דווקא הנגב, שהצביע בעיקר עבור נתניהו ושותפיו הטבעיים, הוא הנפגע העיקרי מהיעדר יכולתו להרכיב ממשלה. בבחירות האחרונות וגם בבאות, אין לנגב מכפיל כוח. הנגב מצביע בצורה די מפולגת: היישובים המבוססים לשמאל-מרכז. היישובים הבדואים - לרשימות הערביות. באר ששבע ושאר הערים, לימין והימין הדתי. מכיוון שההצבעה של באר שבע וחלק מיישובי הנגב צפויה, המפלגות לא צריכות להתאמץ אפילו. 

בבחירות האחרונות השמאל נמחק לגמרי בנגב, למעט מעוזים ביישובים העשירים ובהתיישבות בעוטף. השמאל התנתק מהפריפריה בצהליך שנמשך שנים. היום הוא די מבכה את זה. השמאל החברתי היה אמור למצוא באנשי השכונות בני ברית, אבל הוא לא עשה די להתחבר אליהם. 

עד שלא תוקם ממשלה יציבה, נושאים בוערים בנגב לא יקבלו טיפול. הנגב מאבד זמן יקר. וא לא מצליח לחולל שינוי ולעת עתה, אין לו למי לפנות לממש את ההבטחות. כשתיבחר ממשלה חדשה, הוא את התהליך מאפס.

דיור: מטה הדיור פורק, ספק אם לכחלון יהיה כוח פוליטי בתוך הליכוד

אחרי שבבחירות האחרונות סיעת כולנו ספגה מפלה ואיבדה 6 מנדטים, ארבעה חבריה החליטו לשוב לחיקו של הליכוד. ספק אם כולנו תוכל להמשיך ברפורמות ובראשן מחיר למשתכן. מחירי הדיור מאותתים כבר על עליה באיזורי הביקוש ומצד שני, אלפי יחידות דיור בפריפריה עומדות ללא דורש. מכרזים לבנייה בבאר שבע נותרו ללא מענה ורבים בחרו לוותר על זכייתם במכרזי מחיר למשתכן.  הנגב צריך תיעדוף, בצורה החלת  חוקי הנגב על באר שבע. בלי ממשלה, לא ניתן יהיה להחליט שום החלטה משנה גורל. 

שכונה חדשה בבאר שבע (צילום: דני בלר)

כולם רוצים לגור איפה שיש עבודה, עדיף עבודה שמפרנסת בכבוד. משפחה עם שכר ממוצע בבאר שבע מאוד תתקשה לגייס הלוואות לרכישת בית. מצד שני, בחודשים הקרובים היא תראה עליה תלולה בשכר הדירה וקושי גדל והולך בתחום הפרנסה. 

החיים עצמם: בית החולים השני לנגב יחכה עוד הרבה זמן

ללא ממשלה לא ניתן להעביר תקציב. כל החלטת ממשלה - בית חולים נוסף בנגב, התחלת צעדים מעשיים לבניית שדה תעופה אזרחי או הכרזתה של באר שבע כיישוב בקו העימות, לא יכולים לצאת לדרך ללא מקורות תקציביים. ללא סיוע ממשלתי גדול, בתים ישנים בנגב חשופים לאיומים הגדלים מכיוון עזה.

ביטחון: הנגב ימשיך לבעור, צה''ל ימשיך להפציץ מגרשים ריקים

אין יום, בשבועות האחרונים ומאז סבב הלחימה האלים האחרון, שאין דליקה בנגב כתוצאה מבלוני תבערה. בין השדות הבוערים, גם משקים חקלאיים. צה''ל עם זאת, לא יוצא למבצע. גם אחרי ששוגרו למעלה מ-700 טילים על הדרום, בסבב האחרון, ממשלת הימין החזקה לא הגיבה תגובה מוחצת ומיהרה לקבל על עצמה את הפסקת האש עליה הכריזו חד צצדית הארגונים בעזה. הכעס בנגב היה רב, אבל הוא לא שינה את תוצאות הבחירות. ספק אם בבחירות הבאות הנגב יצביע אחרת. 

גם אם הנגב רוצה לדבר היום עם מישהו, אין לו עם מי. המדינה תתנהל על טייס אוטומטי, מבלי שתוכל להחליט החלטות חשובות. במקום לפתור בעיות, הפוליטיקאים יהיו עסוקים בעוד מערכת בחירות, שמסתמנת כמלוכלכת ומפלגת במיוחד. איש לא מבטיח שאחרי הבחירות ניתן יהיה להקים ממשלה. מחיר הקמת הממשלה עלול להיות כזה, שהדרישות הקואליצוניות יפגעו בתקציבים החברתיים. תגובות

End of content

No more pages to load