• 16 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

זייף מטבעות 5 שקלים בכמות גדולה - וכעת נתבע לשלם חצי מיליון שקלים

פרקליטות מחוז דרום, בשם בנק ישראל, תובע את אליהו במברון על סך חצי מיליון שקלים, אחרי שהורשע על סמך הודאתו בזיוף מטבעות במפעל שהקים בערד

הציוד שנתפס במפעל לזיוף מטבעות (צילום: משטרת ישראל)

פרקליטות מחוז דרום (אזרחי), בשם בנק ישראל, הגישה לבית המשפט המחוזי בב"ש כתב תביעה בסך של חצי מיליון שקלים נגד אליהו במברון, בגין הפרת זכויות יוצרים של בנק ישראל והרווחים שהפיק מזיוף מטבעות של 5 שקלים בכמויות מסחריות, בשווי של מאות אלפי שקלים, במפעל שהקים לצורך כך בערד.  

כתב התביעה הוגש בהמשך להרשעת הנתבע על סמך הודאתו בהליך פלילי, בביצוע עבירות של זיוף מטבע פשוטה. הנתבע קשר קשר לייצור וזיוף מאות אלפי מטבעות, אותם יבא מטורקיה, כשהם חלקים וזהים בהרכבם למטבעות 5 שקלים מקוריים של בנק ישראל. הנתבע רכש מכונות וציוד מקצועיים לצורך הטבעת המטבעות החלקים וזיופם למטבעות 5 שקלים, ושכר שטח במפעל בערד, בו הקים פס ייצור לייצור מטבעות 5 שקלים מזויפים, הכל במטרה לסחור בהם. זיוף המטבעות נעשה באיכות מעולה, כך שגם מכונות הבדיקה של בנק ישראל לא זיהו שמדובר במטבעות מזויפים.

הנתבע נתפס על ידי משטרת ישראל, כשברשותו  2,270 מטבעות מזויפים שהיו זהים לחלוטין למטבעות 5 שקלים מקוריים של בנק ישראל. בנוסף, נתפסו ברשותו מטבעות חלקים מוכנים לזיוף בכמות מסחרית.

הנתבע פעל בתחכום רב, כל זאת כשניתן לגביו צו כינוס נכסים. למעשה, הפך הנתבע ל"ספק" של כסף מזויף לצרכי מרמה שונים, תוך שהוא מפר את זכויות היוצרים של בנק ישראל במטבעות הכסף וזאת כדי להפיק רווח כספי עבור עצמו.

בית המשפט המחוזי בב"ש הטיל על הנתבע עונש מאסר בפועל של 22 חודשים אותו הוא מרצה בבית הסוהר בימים אלה, וכן עונשי מאסר על תנאי, קנס ופיצוי. כמו כן, חולטו לאוצר המדינה כל המכונות והציוד ששימשו את הנתבע לשם ביצוע העבירות, וכן ג'יפ מסוג BMW 5X.

התביעה הוגשה כתביעת המשך להליך הפלילי ומטרתה שיפוי בנק ישראל בגין נזקים שנגרמו עקב מעשיו של הנתבע. בנק ישראל, באמצעות פרקליטות מחוז דרום (אזרחי), מבקש  מבית המשפט לחייב את הנתבע בתשלום סך של 500,000 שקלים בגין הפרת זכויות יוצרים של הבנק.

בכתב התביעה צוטטו דבריו של כב' מבקר המדינה, מהעת האחרונה, שבחן תופעת זיופי המטבע בישראל: "בישראל, כמו בשאר העולם, עבירות זיוף מטבע (שטרות ומעות) נעשות על ידי גורמי פשיעה שונים ואף יכולות להתבצע בידי ארגונים עוינים ולשמש למימון פעולות טרור. מעבר לנזק הכלכלי המשמעותי במישור הלאומי, קיומם של מטבעות מזויפים מביא לפגיעה חמורה בציבור ובאמונו במטבע וכן לפגיעה במוניטין הלאומי. זיופים בהיקפים נרחבים עלולים להוביל לאובדן אמונו של הציבור במטבע ולהפסקת השימוש בחלק מהעריכים".

התביעה הוגשה באמצעות עוה"ד אנטוניוס מרשי וריקי חדד לנקרי מפרקליטות מחוז דרום (אזרחי), בליווי היחידה לאכיפה אזרחית, פרקליטות מחוז דרום (פלילי), משטרת ישראל ובנק ישראל.

מפרקליטות מחוז דרום (אזרחי) נמסר, כי "הפרקליטות רואה חשיבות רבה בשימוש בכלים אזרחיים כמשלימים להליך הליבה הפלילי, לצורך הגנה על קשת האינטרסים בגין הפשעים שמבוצעים כלפי בנק ישראל והמדינה. רשויות אכיפת החוק יתמידו בשימוש בכלים אלה במקרים דומים בעתיד, בכדי לאכוף ולהרתיע גורמים מלפגוע בזכויות היוצרים של הבנק."

מנכ"ל בנק ישראל, מר חזי כאלו: "בנק ישראל ימשיך לפעול בנחישות נגד זייפני מטבע בכל הכלים העומדים לרשותו, בתיאום עם  משטרת ישראל והפרקליטות. 

התביעה נועדה לשלוח מסר מרתיע מאין כמותו לכל מי שמזייף מטבע או שטר וצפויה להגן על הציבור ולצמצם את תופעת הזיופים בעתיד.

אני מברך את משטרת ישראל על חשיפת הפרשה החמורה ובטוח כי הפרקליטות תדאג למיצוי הדין עם העבריינים המעורבים."

תגובות

End of content

No more pages to load