• 15 אוגוסט 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

ביום רביעי: ההילולה המסורתית לזכר הרב חיים חורי זצוק''ל

הרב חיים חורי, מגדולי הרבנים של יהדות טוניסיה במאה העשרים, עלה לישראל ב-1954 והתיישב בבאר שבע. בהילולה יישאו דברים רבנים, בכירי עיריית באר שבע ומכובדי העדה הטוניסאית

רבי חיים חורי זצוק"ל (צילום: הספריה לאומית - אוסף שבדרון / CC BY 3.0)

ביום רביעי, ה-29 במאי, תיערך בבית העלמין הישן בבאר שבע, בין השעות 15:00-21:00 ההילולה מסורתית ה- 62 לזכרו של רבי חיים חורי זצוק"ל מגדולי הרבנים של יהדות טוניסיה.

באירוע ייטלו חלק שרים, חברי כנסת, סגני ראש העיר, חברי מועצת העיר ואישי ציבור. בין היתר יישאו דברים הרב נתן ספקטור, יו"ר עמותת רבי חיים חורי זצוק"ל ואבי וקנין, יו''ר הוועדה הציבורית להנצחת הרב.

הרב חיים חורי ( 1885 - 1957) היה רב העיר גאבס ומהבולטים ברבני יהדות תוניסיה במאה העשרים. הוא  נולד ברובע דיג'ת,  הרובע הקטן שבאי ג'רבה לאברהם-זקן ומבירכה והיה בן יחיד להוריו. בצעירותו למד אצל הרב משה זקן מאזוז ורבי פראג'י עלוש, ובמקביל עבד בדפוס.

הרב חורי בעת הגיעו לארץ (צילום: מיכאל מרצ'ל אלמגור / נחלת הכלל)
הרב חורי בעת הגיעו לארץ (צילום: מיכאל מרצ'ל אלמגור / נחלת הכלל)

בגיל 18 הוסמך לרבנות והתמנה למורה ושליח ציבור בקהילת גאבס, בדרום תוניסיה. בהמשך חזר לדיג'ת והחל לכהן כרב וכדיין עם חברו הרב מכלוף עידאן. בשנת 1926 בעקבות עזיבתו של רב קהילת גאבס נקרא הוא למלא את מקומו.

הרב חורי הקים את בג'רבה את ישיבת "תורה וחיים" ומוסדות צדקה וחסד, עסק בחינוך ובהדפסת ספרים והפצתם, כאשר את חלקם תרגם בעצמו לערבית יהודית. הוא היה ידוע באהבתו לארץ ישראל, לחכמיה ולשליחיה. בשנת 1917 היה ממייסדי אגודת "עטרת ציון" שעסקה בלימוד השפה העברית ובעבודת אדמה כהכנה לקראת עלייה לארץ ישראל. הוא עודד את עליית יהודי תוניסיה לארץ ישראל ואף נקט בפעולות מעשיות שונות כדי לסייע בידי יהודים שעלו לארץ ישראל.

ב-1954, בגיל 70, עלה לישראל והתגורר בבאר שבע עד לפטירתו בשנת 1957. את מקומו בגאבס כרב וכדיין מילא תלמידו הרב שמעון מימון.

הרב חיים חורי היה נשוי פעמיים. מאשתו הראשונה נולדו לו שתי בנות, ומאשתו השנייה נולדו לו שבעה בנים וארבע בנות שחלקם נפטרו בגיל צעיר מאוד. בין חתניו היה הרב פרץ מימון, בעל בתו הבכורה נינה, ורב מושב גילת ואזור מרחבים. בנו הרב ינון חורי היה מרבני ישיבת כיסא רחמים.

ה"עמותה להנצחת הרב חיים חורי" עוסקת בהקמת בתי כנסת על שמו ומסייעת במימון ספרי תורה עבור הרבנות הצבאית. בשנת 1981 הוקמה בבאר שבע ישיבת "רבנו חיים חורי". על שמו רחובות באשדוד, לוד, אופקים ונתיבות. על קברו בבית העלמין בבאר שבע הוקם אוהל ומתפללים רבים פוקדים אותו במשך כל השנה ובמיוחד ביום ההילולה שלו, אז מגיעים למקום אלפי אנשים. הרב כדיר שלמה עטון, ואחרים, בנו את בית הכנסת "תורה וחיים" על שמו בבאר שבע.

תגובות

End of content

No more pages to load