• 30 ספטמבר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

בתל אביב - אירוויזיון, בנגב - מתיחות שיא בשל יום הנאכבה

יום מתיחות בנגב, בשל החשש כי הפגנות יום הנאכבה יגלשו לתקריות אלימות. צה''ל ערוך לקראת הסלמה, מתוך ידיעה כי הפסקת האש שברירית. כיפות הברזל פרוסות בכוננות מלאה מאז הסבב האחרון

בתל אביב: אירוויזיון (בצילום - נציגי פורטוגל - צילום מסך), בנגב, מציאות הצתות (צילום ארכיון - צפריר ניר)

שתי מדינות? בתל אביב נערכת תחרות הזמר של איגוד השידור האירופאי - האירוויזיון, עם משתתפים מכל רחבי אירופה ועשרות אלפי תיירים הגודשים את מתחמי האירועים אל תוך הלילה. בנגב - שיגרת הצתות עם שדות עולים באש, ניסיונות חדירה מהצד העזתי וידיעה ברורה, כי הסבב הבא קרוב, גם אחרי שאושרה העברת עשרות מיליוני דולרים לתושבי עזה, בעיצומו של חודש הרמאדן.

בסופו של דבר, כל תושב מקבל סכום פעוט, של 100 דולרים. רצועת עזה נמצאת במצב של קריסת מערכות מתמשכת, מלבד אצל אנשי החמאס. להם לא חסר מאומה. האזרח העזתי הפשוט מתמודד עם ים שאינם ראויים לשתיה, עם מחסור מתמיד של מוצרי מזון, עם מערכת רפואה קורסת ועם תשתיות הרוסות. חמאס יודע היטב שקל מאוד להסית אוכלוסיה במצב של מצוקה ומכאן, אלפי התושבים הנוהרים להפגנות ליד גדר הגבול.

לעת עתה, חמאס מסמל תאריך יעד לחידוש האש: גמר תחרות האירוויזיון, שיתן לו חשיפה עולמית. מדונה בישראל, עשרות משלחות אירופאיות בארץ, עשרות אלפי תיירים - הכל מושלם ליצירת בהלה, שתעצים אותו.

בנגב יודעים כי הפסקת האש נוכחית לא תחזיק הרבה זמן. רק אתמול הוארכו עד סוף השנה תקנות פיצוי תושבי הנגב, אך לנוכח המציאות באיזור, הולכת וגוברת הדרישה להכריז על כלל הישובים בטווח ה-40 קילומטרים כישובים בקו העימות. כיום, דווקא בנגב, נסגרים מפעלים, בין היתר כי תעשיינים ישראלים מעדיפים לייצר בטורקיה, בה כוח האדם נטול זכויות ומקבל שכר רעב.

במערכת הצבאית עוקבים אחרי האירועים בגדר היום, יום הנאכבה (''האסון''). זהו יום המציין את  עזיבתם, מנוסתם או גירושם של כ-700,000 פלסטינים במהלך מלחמת העצמאות והפיכתם לפליטים. רוב הפליטים עברו לארצות ערב ולגדה המערבית ורצועת עזה. מיעוט עבר למקומות יישוב אחרים בישראל. אירועי הנאכבה הביאו ליצירתה של בעיית הפליטים הפלסטינים ולדרישה ל"זכות השיבה". בחברה הישראלית אין דיון כמעט ביום הנאכבה, בין היתר בעקבות חוק המטיל קנסות כספיים. עם זאת, אירועי יום הנאכבה מצויינים בחלק מהיישובים הערביים באירועים שונים וכן זוכים לדיון הסטורי באירועים פרטיים של ארגוני זכויות אדם, למרות הסכנה שייקנסו כספית.

הצפי הוא שהיום יגיעו לגדר הגבול עשרות אלפי מפגינים פלסטינים. צה"ל מתגבר כוחות בגבול הרצועה. עשרות צלפים ומאות לוחמים ערוכים על סוללות אדמה. סוללות כיפת ברזל פרוסות בשטח מאז סבב ההסלמה האחרון. 


תגובות

End of content

No more pages to load